شما اینجا هستید
یادداشت » رشت چشم به راه موزه مشروطیت

سروش علیزاده در اینستاگرام شخصی خود نوشت: ساختمان  میرزا خلیل رفیع به زودی تبدیل به  موزه مشروطه رشت  خواهد شد و  شورای اسلامی شهر رشت به مکانی دیگر منتقل. 

خلا وجود موزه ای برای مشروطیت گیلان دیرزمانی است که احساس می شد و حالا این فرصت مناسبی است که باید به نحو احسن از آن استفاده شود و این مکان برای بازدید عموم مردم گشایش و آیندگان بدانند که نقش گیلان و رشت در انقلاب مشروطیت و پس از آن چه بوده است و البته شاید کسانی باشند که توضیح دهند چرا انقلاب مشروطه به وجود آمد. چطور مجلس آزادی خواهانی ایجاد شد که به علت نبود صندلی بر روی زمین می نشستند اما به عدالت و در خدمت مردم قانون می نوشتند که حتی سبب تحسین سفرای کشور های اروپایی را که دل خوشی از مشروطیت نداشتند برانگیخته بود. باید کسانی باشند و توضیح دهند عدالتخانه و عدل چطور در مدتی کوتاه شکل گرفت مطبوعات آزاد شد و مردم طعم آزادی را هرچند کوتاه چشیدند و چه شد که نشد تا ماندگار شود و امروز هنوز مطالبات صد و اندی سال پیش را فریاد می زنیم!

ساختمان های زیبای این چنینی در رشت کم نیستند که فراموش شده اند و رفته رفته به سمت نابودی می روند.یا در اختیار نهادهایی است که هیچ در مراقبت آن ها نمی کوشند و فرهنگ و هویت معماری گذشته رشت را به نابودی می کشانند و یا توسط بساز و بفروش ها با مجوز شهرداری رشت نابود و تبدیل به آپارتمان هایی بدون هویت شهری می شوند.

دریغا دریغ که در این شهر رشت کم تر کسی قدر و موهبت چنین ساختمان هایی را می داند و به اهمیت فرهنگی و هویتی و همچنین تجاری آن اهمیت می دهد. این حرکت شورای شهر رشت ستودنی است و امید می رود با جلوگیری از دادن مجوز های تخریب بی حساب و کتاب و غیر قانونی توسط شهرداران منطقه دیگر شاهد تخریب عمارت های قدیمی نباشیم و به داد خانه ابریشمی و سایر خانه های زیبای شهر مان هم برسیم.

یادداشتی از سروش علیزاده

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی