شعاع مشرق

امروز : دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ مصادف است با 2018 , December 10 , Monday - ساعت ۱۴:۴۲:۲۲

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ مرد, ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۱
 • شما اینجا هستید : اجتماعی > اخبار اصلی
 • کد مطلب : 101184
 • مدیرکل گمرک آستارا خبر داد:

  افزایش صادرات، ترانزیت و تردد مسافر از مرز گمرک آستارا

  Print Friendly, PDF & Email
    

  مدیرکل گمرک بندر مرزی آستارا گفت: در چهار ماه نخست سال ۱۳۹۷، میزان صادرات، ترانزیت ورودی و تردد مسافر از مرز گمرک آستارا افزایش چشمگیری داشته است.

  رسول امیدی اظهار کرد: گمرک آستارا یکی از مهم ترین و فعال ترین گمرکات کشور محسوب می شود که در امور بندری، واردات و صادرات قطعی، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، ترانزیت داخلی و خارجی، کارنه تیر بین‌المللی، مبدا و مقصد کارنه تیر، کاپوتاژ، امور مسافری، مرجوعی، امانت‌های پستی و قضایی فعال است.

  وی با بیان اینکه گمرک آستارا در سه حوزه زمینی، دریایی و ریلی فعال است، ادامه داد: این گمرک نقش مهمی را در جابجایی کالا بین کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای حوزه قفقاز و CISایفا می کند.

  امیدی با بیان اینکه درآمد عمومی اداره کل گمرک آستارا در چهار ماه نخست سالجاری ۲۴۰ میلیارد و ۲۳۶ میلیون ریال بوده است، افزود: این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۹۲ درصد رشد داشته است.

  وی با تأکید بر اینکه در این مدت ۳۲۸ هزار و ۴۶۹ نفر مسافر از اتباع داخلی و خارجی از طریق مرز گمرک آستارا تردد کرده اند، گفت: در مقایسه با سال گذشته، شاهد افزایش ۲۹ درصدی مسافر خروجی و ۳۴ درصدی مسافر ورودی از این مرز هستیم.

  مدیر کل گمرک آستارا در بخش دیگر سخنان خود به ترانزیت کالا از این مرز شمالی اشاره کرد و توضیح داد: در این مدت در ترانزیت خارجی (خروجی) ۹۳ هزار تن کالا جابجا شده است که ارزش این میزان کالا ۴۳۶ میلیون دلار است.

  وی اضافه کرد: لوازم برقی، خودروی سواری، مبلمان، ماشین‌آلات، لوازم بهداشتی، مصالح ساختمانی، گچ، سیمان، ظرف شیشه‌ای، البسه، مواد شیمیایی و محصولات کشاورزی عمده کالاهایی هستند که از قاره‌های مختلف جهان به کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، گرجستان و اکراین ترانزیت شده است.

  وی در ادامه از میزان جابجایی کالا از طریق ترانزیت خارجی(ورودی)در این گمرک سخن گفت و تصریح کرد: طی مدت مذکور ۲۴ هزار تن کالا به ارزش ۸۰ میلیون دلار از مبدأ کشورهای روسیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و اوکراین به مقصد کشورهای ترکیه، عراق و امارات متحده ارسال شده است که از لحاظ وزن ۸ درصد و از حیث ارزش ۱۴۳ درصد رشد دارد.

  وی خاطر نشان کرد: فرآورده‌های نفتی، لوازم چوب، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، ورق آهن و پشم شیشه عمده کالاهای ترانزیت شده(ورودی) هستند.

  رسول امیدی در بخش پایانی سخنان خود میزان صادرات کالا از این گمرک را ۲۵۴ هزار تن به ارزش ۱۱۵ میلیون دلار برشمرد و با اشاره به رشد ۱۵۴ درصدی وزن و ۱۱۸ درصدی ارزش آن نسبت به مدت مشابه سال قبل، اضافه کرد: در همین مدت ۷۲ هزار تن کالا به ارزش ۶۳ میلیون دلار به واسطه مبدأ گمرک آستارا از کشورهای روسیه، گرجستان و آذربایجان وارد کشور شده است.

   شهرستان مرزی و بندری آستارا با بیش از ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همجواری استان اردبیل و کشور جمهوری آذربایجان واقع شده است.

  این شهرستان به‌واسطه مرزهای زمینی و ریلی با کشورهای جمهوری آذربایجان و اروپا و به ‌واسطه مرز دریایی با کشورهای حوزه دریای خزر مراودات اقتصادی، تجاری و فرهنگی دارد.

  برچسب ها :
  کانال تلگرام