شما اینجا هستید
اجتماعی » احداث ۳ سینمای جدید در گیلان/ فروش ۱۶۰ هزار قطعه بلیط در سال گذشته

فیروز فاضلی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه استان گیلان دارای ۱۰ سینمای فعال با ۱۱ سالن نمایش فیلم در هشت شهرستان است، گفت: سینما ۲۲ بهمن، سپیدرود(دارای دو سالن) و میرزاکوچک رشت، دریای آستارا، گلسرخ و هلال احمر بندرانزلی، زیتون رودبار، شهرسبز لاهیجان، شادی ماسال و طلوع فومن سینماهای فعال استان هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، با اشاره به جمعیت بالغ بر ۲ میلیون و ۵۳۰ هزار نفری استان براساس سرشماری سال ۹۵، تصریح کرد: براساس آمارها به ازای هر ۲۳۰ هزار نفر یک سالن، و هر ۵۱۷ نفر یک صندلی در سینماهای استان موجود است.

وی با اشاره به وجود چهار سینمای غیر فعال در گیلان، عنوان کرد: کهولت سن مالکان سینما، وراثی بودن و تعدد شرکا عملا کارایی، بهبود و ترمیم سالن ها را تحت الشعاع قرار داده است.

این مقام مسئول، با اشاره به سینماهای در دست احداث در استان، افزود: یک مورد سینما در شهرستان تالش در دست احداث است و در شهرستان های آستانه اشرفیه و لاهیجان نیز درخواست اولیه ثبت و اقدامات مقتضی صورت گرفته است.

فاضلی ادامه داد: همچنین اقدامات لازم و تسهیلات اداری برای ساخت پردیس سینمایی در مکان سینمای قدیمی و تخریب شده انقلاب رشت صورت گرفته است.

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، درخصوص تجهیز و مرمت سینماهای استان نیز اظهار کرد: متاسفانه سینماهای فعال کنونی در گیلان از داشتن سیستم تهویه مطبوع، صندلی های استاندارد، امکانات رفاهی ضروری و ظاهر مناسب بی بهره هستند که برای تجهیز و مرمت به حداقل اعتبار بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال نیاز است.

وی بیان کرد: موسسه سینما شهر وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در صورت همکاری مالکان سینماها و احراز شرایط اولیه، نسبت به تجهیز این سینماها اقدام خواهد کرد.

این مسئول فرهنگی، به فعالیت پنج دفتر انجمن سینمای جوانان در استان اشاره کرد و افزود: دفاتر انجمن سینمای جوانان در شهرستان های رشت، رودبار، لاهیجان، بندر انزلی و تالش به عنوان بازوان توانمند این اداره کل در حوزه آموزش و تولید آثار سینماگران جوان فعالیتی مستمر دارند.

فاضلی اضافه کرد: بحث سینمای سیار نیز در قالب طرح «سینماسلام» با همکاری انجمن سینمای جوانان گیلان در مجتمع های فرهنگی و هنری شهرستان های فاقد سینما در سراسر استان برگزار می شود.

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، با بیان اینکه درخواست احداث دو مورد «سینما تک» نیز در استان به ثبت رسیده است، یادآور شد: ۴۱ عنوان فیلم با فروش بیش از یکصد و ۶۰ هزار قطعه بلیط طی سال ۹۶ در سینماهای گیلان به نمایش گذاشته شده و بابت اکران های سه ماهه نخست امسال نیز بیش از ۶۰ هزار قطعه بلیط در استان به فروش رفته است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی