شما اینجا هستید
سیاسی » جلسه شورای شهر شفت برگزار نشد/ همه اعضای شورا باید به مردم پاسخگو باشند

خواندن این جمله در وهله اول شاید معمولی بنظر آید اما اگر ” بازهم ” ابتدایش بیاید خیلی تاسفبار می شود. حالا جمله را دوباره بخوانیم ؛ ” بازهم جلسه شورای شهر شفت برگزار نشد!! ”

در چند ماهه اخیر با اینهمه مشکلاتی که در شفت وجود دارد این چندمین بار است که اعضای شورا نتوانسته اند دور هم جمع شوند تا برای برون رفت از تنگناها تدابیری بیاندیشند!

البته تاکنون این خبر در رسانه ها دیده نشده و عموم مردم از عدم برگزاری پی در پی جلسات بی اطلاع بودند تا اینکه رییس شورای شفت از عموم خبرنگاران دعوت کرد که برای اولین بار در جلسه علنی حضور یابند. ساعت شروع ۵ عصر بود اما با مراجعه به دفتر شورا اعلام شد که جلسه بخاطر غیبت دو عضو از ۵ عضو به رسمیت نرسیده و کنسل شده است.

دلایل غیبت اعضاء را که از رییس جویا شدیم، شنیدیم؛ ”یک عضو شورا به بنده اطلاع دادند که بخاطر فوت یکی از بستگان نتوانسته اند در جلسه حضور یابند اما از دلایل غیبت همکار دیگرمان چیزی نمیدانم. ”

عدم برگزاری جلسه شورای شهر بهانه ای شد که مهیار جنتی رییس شورای شفت را در مقام پاسخگویی بنشانیم.

او درخصوص تعیین روزی از هفته برای برگزاری جلسات گفت: ” ابتدا روز سه شنبه هر هفته تعیین شده بود اما بخاطر معذوراتی که یکی از اعضاء داشت، چهارشنبه را برگزیدیم. رویه بدین صورت است که با توجه به تعیین روز چهارشنبه، بنده ۴۸ ساعت قبل دعوت نامه ای با ذکر موضوع مشخص برای اعضای محترم شورا میفرستم. یعنی اگر افراد( به هر دلیلی ) روز جلسه را بخاطر نداشته باشند، با دعوتنامه ارسالی مطلع می شوند.”

یعنی برای امروز هم دعوتنامه فرستاده بودید و آنها نیامدند؟

بله. طبق قوانین باید برای همه جلسات این دعوتنامه ها را ارسال کنیم و بعد از غیبت هم دلایل اش را بصورت کتبی دریافت نماییم که متاسفانه تاکنون پاسخی ارائه نشده است. اتفاقا برای جلسه امروز ۳-۴ روز قبل از همکاران شورا دعوت کرده ام.

خبرهایی منتشر شده که آقای مهدوی و آقای لامکان جلسات دیگری را هم نیامده اند و این غیبت ها در شهری که محروم است و اینهمه کار عقب مانده دارد عجیب است. این موضوع چقدر صحت دارد؟ دلیل اش چیست و تعداد غیبت ها چند تا هست؟

متاسفانه همینطور است. همکاران محترم ما تاکنون ۳ غیبت متوالی داشته اند. البته ۵ غیبت بوده که ۳ تای شان متوالی ست.
دلایل غیبت ها را باید خودشان بگویند. اما فراموش نکنیم که تک تک ما به مردم قول داده ایم که نمایندگان شان در شورا باشیم و تعهدات زیادی نسبت به مردم و شهر داریم. آنها ما را برگزیده اند که باری از روی دوش شهر خسته و محروم برداریم. ما اگر در کنار هم ننشینیم و جلسات را برگزار نکنیم که نمیتوانیم گره ای از کلاف کور شهر را باز کنیم.

جلسات شما با ۴ نفر رسمی میشود. درست است ؟

بله همینطور است اما همیشه ۲ نفر نمی آیند.

 آخرین بار که جلسه شورای شهر برگزار شده کی بود؟

ما بعد از انتخابات هیئت رییسه دیگر جلسه چندانی نداشته ایم. در آن جلسه هم که رای گیری تمام شد، علیرغم آنکه ابتدا بنده خواهش کردم که مهمان داریم و بعد تذکر آیین نامه ای دادم که جلسه تمام نشده است اما متاسفانه دوستانمان جلسه را ترک کردند.

 خب ! آقای مهدوی ایندفعه معذورات داشت. دفعات قبل چه دلایلی برای غیبت داشته است؟ آقای لامکان چه؟ ایشان هم معذورات دارند که جلسات را نمی آیند؟ تکلیف مردم و اینهمه مشکلات این وسط چه می شود؟

اتفاقا ما هم مانده ایم که جواب مردم را چه بدهیم. تا الان چندبار جلسات مان کنسل شده است. نمی شود که ۳ نفر باشند و ۲ نفر نیایند. ما بخاطر اتفاقاتی که در دوره گذشته افتاده بود، تاکنون نخواسته ایم موضوع را رسانه ای کنیم اما دیگر نمی توانیم مطالبات مردم و حجم عظیم امور معوقه را نادیده بگیریم.

هرکس که عضو شوراست باید نسبت به مسئولیتی که برعهده اش گذاشته شده پاسخگو باشد. چیزی نمانده که مردم یقه ما را بگیرند و از ما توضیح بخواهند. یعنی باید اعتراف کنم که گاهی این اتفاق هم می افتد. خب! آنها یقینا حق دارند. مردم وظایف را باید از تک تک اعضاء مطالبه کنند. نه. متاسفانه دوستانمان برای غیبت های متوالی و … شان هیچ دلیلی ارائه نکرده اند.

اما گویا یک جلسه با نماینده مجلس داشتید. آنروز همه بودند؟

بله داشتیم اما متاسفانه باز هم نیامدند.

پیش بینی می شد یکی از اعضای شورا که نزدیکی زیادی با نماینده مجلس دارد حضور می داشت !! عجیب است! درهمه جای ایران شوراها میخواهند با نمایندگان مجلس بنشینند و از ظرفیت آنها برای آبادانی شهر و سایر موارد بهره ببرند اما اینجا اعضای شورا نیامدند؟

بله اتفاقا ما هم با همین هدف و بعداز مدتها موفق شدیم که جلسه ای با نماینده محترم منعقد کنیم و انتظار ما و مردم این بود که همه باشند و پیگیری و مطالبه کنند. درخواست های مان را مطرح کنیم و موانع را برطرف نماییم اما متاسفانه آن چیزی که انتظار ما و آقای افتخاری بود نشد و دوستان نیامدند.

در دعوتنامه ارسالی برای خبرنگاران آمده بود که قرار است وضعیت کمیسیونها روشن شود. یعنی با گذشت اینهمه مدت پس از تعیین هیئت رییسه ، وضع کمیسیونها روشن نیست؟

متاسفانه بخاطر عدم حضور همکاران محترم ما در جلسه نه تنها وضعیت کمیسیونها روشن نیست که برای کارهای عمرانی و پرداخت حقوق معوقه مشکل داریم. در وضع حاضر نمیتوانیم سنوات بازنشستگان را پرداخت کنیم.

 شهردار که شخصا اختیاراتی دارد. او نمیتواند انجام دهد؟

حیطه اختیارات شهردار محترم محدود است. بسیاری از امور نیاز به مصوبه شورا دارد. درست است که شهرداری از لحاظ اقتصادی در مذیقه است اما با همین تنگدستی کارهای زیادی را انجام داده و میدهد. خب! همه کارهای شهردار باید از مسیر شورا عبور کند و مصوبه بگیرد.

 بله صحیح است. راستی قبلا وعده ” تفریغ بودجه ” را داده بودید. چه شد؟

ما وعده های زیادی دادیم. البته وعده هایی که در وسع مان باشد. وعده هایی که توان اش را داشته باشیم. اما همه اینها منوط به مصوبات شورا و کار تیمی ست. ما باید اینها را در جلسات بررسی کنیم. موارد زیادی هست. باور کنید اگر در حال حاضر هفت روز هفته را در شورا بنشینیم و طرح و موضوعات را بحث و بررسی کنیم، مدت ها زمان نیاز است.

کنسل شدن جلسات ما خیلی ما را عقب انداخته است. الان تفریغ بودجه را داریم که خودش کلی زمان می برد. در کنار آن طرح ها و امور عمرانی ست. نامه های مردمی هم یکطرف ماجراست.

اینقدر کار داریم که درباره هرکدام اگر صحبت کنم، کلی زمان می برد. مثلا در پایان دوره قبل شورا، تمدید قرارداد نیروهای شرکتی انجام نگرفت. متاسفانه آنها با خلع بیمه ای مواجه شدند. الان هم اگر اعضای شورا جمع نشوند ، آنها با مشکل دوباره مواجه میشوند.

یا اینکه مثلا شخصی مشخص شده که نماینده شورا در کمیسیون باشد. برای معرفی او باید اعضا امضاء کنند اما همکاران محترم ما اقدامی نمیکنند.

از سوی دیگر انتظار از شهردار زیاد است. به هر حال اعیاد است و مراسم مذهبی محرم در پیش است و موارد متعدد دیگر شهردار برای اجرای هر امری نیاز به مصوبه ما دارد و متاسفانه جلسات ما بخاطر غیبت همکاران یکی پس از دیگری کنسل می شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی