شما اینجا هستید
اخبار اصلی » شهرستان سیاهکل در تولید عسل، فندق، گردو، عدس و لبنیات نقش اساسی دارد

فرماندار سیاهکل به تشریح عملکرد دولت تدبیر و امید در این شهرستان پرداخت.

در گفت و گویی اختصاصی با رضا اسلامی فرماندار سیاهکل، روند خدمات رسانی دولت تدبیر و امید در این شهرستان بررسی شده است.

ابتدا لطفاً خودتان را معرفی کنید و از سوابق مدیریتی‌تان بفرمایید.

متولد شهرستان لنگرود و فارغ التحصیل رشته بیوتکنیک در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه گیلان هستم.

از سال ۷۴ وارد شهرداری رودسر شدم و ابتدا در پست‌های معاونت فعالیت داشتم سپس در سال ۸۴ به عنوان شهردار رودسر منصوب شدم. در سال ۸۶ هم به استانداری گیلان منتقل شدم و به عنوان دبیر شورای ترافیک، سپس رئیس گروه حمل و نقل و سرانجام هم مدیر حمل و نقل استان و در آبان ماه ۱۳۹۴ به عنوان فرماندار شهرستان سیاهکل منصوب شدم.

در لحظه‌ای که به عنوان فرماندار سیاهکل منصوب شدید، در کدام حوزه خدمات رسانی به مردم دغدغه داشتید؟

سیاهکل به جهت اینکه یک شهرستان طولی با اقلیم‌های خاص محسوب می‌شود در بخش‌های مختلف این شهرستان بیش از هزار میلی متر اختلاف بارش داریم که متاسفانه با وجود چنین ظرفیتی به دلیل مشکلات متعدد از توسعه باز مانده است.

شاخص‌های مختلف در شهرستان‌ها بیانگر مسیر توسعه آن منطقه محسوب می‌شود. در شاخص‌های آبرسانی، برق رسانی، راه روستایی و گازرسانی در شهرستان سیاهکل در ابتدای دولت تدبیر و امید در چه سطحی بودیم و اکنون به چه سطحی رسیده است؟

شاخص راه شهرستان قبل از دولت تدبیر و امید ۳۲ درصد بوده که با استفاده از بودجه‌های استانی و ملی اکنون شاخص راه روستایی به ۵۱.۱ درصد رسیده است.

در بحث شاخص گازرسانی اکثر روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت گاز برخوردار شده‌اند. ‌بیش از ۲.۷۸ درصد از شاخص استانی جلوتر هستیم. طرح مطالعاتی گاز رسانی به حدود ۱۲ روستا انجام شده و منتظر مجوزهای میراث فرهنگی هستیم.

شاخص آب روستایی در حال حاضر ۷۷ درصد است که وضعیت راضی کننده ای دارد. در حوزه برق رسانی تمام روستاهای بالای۲۰ خانوار برق دار هستند و مشکلی از بابت برق نداریم. در سال گذشته دو برابر سال‌های قبل به نصب ترانس‌های تقویت‌کننده پرداخته شده است.

یکی از اهداف اصلی دولت تدبیر و امید از ابتدا ایجاد اشتغال بوده و در این راستا تسهیلات اشتغالزایی تصویب شده است، شهرستان سیاهکل چه میزان از این تسهیلات بهره مند شده است؟

در بخش‌های مرکزی و دیلمان ۱۹۷ مورد ثبت نام داشتیم که ۱۳۱ مورد احداثی است و ۶۶ مورد به صورت مرمت است. در دیلمان هم ۷۵ مورد تقاضا داریم، این طرح ها در کارگروه تصویب شده است.

در بحث اشتغال روستایی ۴۹۱ مورد و در بخش اشتغال فراگیر هم ۹۶ مورد ثبت‌نام داشتیم.

در حوزه کشاورزی سال زراعی خوبی را پشت سر گذاشتیم؛ شما چه اقداماتی در این خصوص انجام داده‌اید؟

قبل از شروع فصل کشت اقدامات زیرساختی فراهم شد، در سال گذشته حدود ۱۸ دریچه آبندانها را تعمیر و مرمت کردیم. سیاهکل در فصل زراعی گذشته با مشکل بی آبی مواجه نبود و سال زراعی خوبی را داشتیم و حتی توانستیم برنج سبز تولید کنیم.

شهرستان سیاهکل تولیدات دیگری هم دارد؟

در تولید عسل، فندق، گردو، عدس و لبنیات نقش اساسی دارد، همچنین رتبه بسیار بالا در تولید مرغ دارد.

یکی از اقدامات دولت علاوه بر پرداختن به مسائل اقتصادی و معیشتی، ایجاد امید در بین مردم و همچنین افزایش نشاط اجتماعی در سطح جامعه است، شهرستان سیاهکل در این خصوص چه اقداماتی را برای افزایش امید در نظر گرفته است؟

تعمیر تنها سینمای شهرستان گام موثری در احیای فرهنگ جامعه و ایجاد نشاط اجتماعی بود. جشنواره‌های گوناگونی نیز در راستای پویایی اجتماعی و افزایش نشاط در سطح شهرستان برگزار شده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی