شعاع مشرق

امروز : پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ مصادف است با 2019 , March 21 , Thursday - ساعت ۰۰:۳۹:۱۲

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ شهر, ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳
 • شما اینجا هستید : اقتصادی
 • کد مطلب : 103429
 • معاون استاندار گیلان تاکید کرد؛

  مرز مشترک ایران و آذربایجان به پویایی در مبادلات مرزی برسد

  Print Friendly, PDF & Email
    

  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گیلان تاکید کرد: باید بکوشیم مرکز مشترک بین ایران و جمهوری آذربایجان، به پویایی لازم در حوزه مبادلات مرزی برسد.

  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گیلان تاکید کرد: باید بکوشیم مرکز مشترک بین ایران و جمهوری آذربایجان، به پویایی لازم در حوزه مبادلات مرزی برسد.

  سید محمد احمدی روز دوشنبه در جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان که با حضور رئیس مجمع نمایندگان گیلان در رشت برگزار شد، با اشاره به صادرات ۳۶۷ هزار تن کالا به ارزش ۱۸۰ میلیون دلار طی پنج ماه نخست امسال از گیلان افزود: با این حجم از صادرات شاهد رشد ۶۵ درصدی از لحاظ ریالی و رشد ۱۳۱ درصدی از لحاظ وزنی در بخش صادرات کالا هستیم.
  وی همچنین به صادرات ۶٫۴ میلیارد دلاری جمهوری اسلامی ایران از طریق مرز عراق در سال ۹۶ اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به ظرفیت و توان بالایی که در استان گیلان وجود دارد، باید تلاش کنیم مرز مشترک بین ایران و آذربایجان نیز به پویایی لازم در حوزه مبادلات مرزی برسد.
  احمدی بر لزوم وجود مدیریت متمرکز بین دستگاه های اجرایی در حوزه مرز تاکید و تصریح کرد: براساس ماده ۵ قانون ساماندهی مبادلات مرزی، شورای استانی ساماندهی مبادلات مرزی در راستای هماهنگی میان دستگاه ها و ایجاد رویه ای واحد، برنامه‌ریزی و راهکارهای توسعه ای را ارائه می‌کند.
  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گیلان مرز زمینی مشترک ایران و آذربایجان و نیز مرز دریایی با کشورهای همسایه را یک فرصت برای افزایش مبادلات خواند و خاطرنشان کرد: بازارچه مشترک مرزی موجود در آستارا باتوجه به راه اندازی خط ریلی آستارا-آستارا باید شاهد رونق مجدد باشد و در این مسیر گام‌های مؤثری برداشته می شود.
  در این جلسه رئیس مجمع نمایندگان گیلان نیز با قدردانی از تشکیل این جلسه با دستور استاندار گیلان گفت: بازارچه مرزی که در شهرستان آستارا ایجاد شده، نیازمند توجه بیشتری برای رونق و احیاء هرچه بهتر است.
  ولی داداشی به دستور معاون اول رئیس‌جمهوری به استانداران استان های مرزی مبنی بر احیاء بازارچه های مرزی اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای بی اثرکردن تحریم ها، استفاده از این ظرفیت برای مردم آن منطقه است.
  وی به ارائه پیشنهادی درخصوص ایجاد یک شهرک صنعتی مرزی بین‌المللی در مرز ایران و آذربایجان اشاره کرد و افزود: با ایجاد این شهرک در راستای توسعه صادرات می توان گام‌های مؤثری برداشت.
  استان گیلان ۲۷۲ کیلومتر مرز آبی و ۳۸ و نیم کیلومتر مرز خاکی با کشورهای حاشیه دریای خزر دارد.

  برچسب ها :
  کانال تلگرام