شما اینجا هستید
اجتماعی » راه‌اندازی اولین مرکز تخصصی علوم و فنون در رشت

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گیلان با بیان اینکه اولین مرکز تخصصی علوم و فنون طی ماه‌های آینده در رشت افتتاح می شود، گفت: استعدادیابی مهمترین رسالت این مجموعه است.

اسفندیار ضیائی با بیان اینکه بومی سازی برنامه‌ها یکی از سیاست‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گیلان است، گفت: با استفاده از صاحب نظران و متخصصان در زمینه آئین های بومی و محلی، تلاش کردیم فرهنگ کهن گیلان زمین را به کودکان و نوجوان معرفی کنیم. در همین راستا، برنامه‌ای به نام دو پنجره تدارک دیدیم که در قالب آن، هنرمندان و فعالین حوزه‌های مختلف فرهنگی در جمع کودکان و نوجوانان قرار می گیرند و آداب و رسوم گیلانی را به آنها معرفی می‌کنند.

وی افزود: تاکنون کارگاه های مختلفی برای شناساندن مفاخر فرهنگی و علمی استان به جامعه هدف برگزار کرده ایم و از ظرفیت کودکان و نوجوانانی که می توانند الگو واقع شوند نیز بهره می‌گیریم.

ضیائی ادامه داد: برگزاری جشنواره‌های بومی و محلی در مراکز کانون پرورش فکری شهرستان‌ها نیز از ویژه برنامه هایی است که در فصل تابستان در دستور کار قرار دادیم. همچنین پاسداشت زبان مادری از جمله اهدافی به شمار می‌رود که مورد توجه ویژه ما قرار دارد و امیدوار هستیم که در آینده بتوانیم گام های مثبتی در این زمینه برداریم.

وی با بیان اینکه یکی از رسالت‌های کانون پرورش فکری کشف و هدایت استعدادها است، اضافه کرد: از جمله مهمترین برنامه‌های کانون در سالجاری می توان به تشکیل انجمن‌های مختلف علمی، فرهنگی و هنری در بازه های سنی مختلف به منظور استفاده از ظرفیت کودکان و نوجوانان خلاق و جهت دهی به استعدادهای آن ها اشاره کرد.

ضیائی خاطرنشان کرد: توجه همزمان به حوزه های کودک و نوجوان از سیاست هایی است که کانون پرورش فکری گیلان در پیش گرفته است. همچنین امسال توجه برای جذب بیشتر پسران که حضور کمرنگ تری در کارگاه ها داشتند برنامه ریزی شده است.

وی با بیان اینکه تعداد کارگاه‌هایی که امسال از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گیلان برگزار شد، در مقایسه با سال گذشته  ۵ درصد رشد داشته است، تصریح کرد:با توجه به ضعفی که در حوزه مهارت آموزی کودکان وجود دارد، ما امسال یک حرکت جهادی آغاز کردیم و کارگاه های مهارت‌آموزی را به شکل تخصصی به اجرا گذاشتیم.

ضیائی، از افتتاح اولین مرکز تخصصی علوم و فنون طی ماه های آینده در رشت خبر داد و گفت: نیمه دوم سال گذشته، اولین پلاتوی تئاتر تخصصی کودک و نوجوان را در شهر رشت راه اندازی کردیم و شناسایی استعدادهای اعضاء کانون در این حوزه و حرکت کردن به سمت تولید از جمله اهداف ما در پیاده سازی این برنامه بوده است که استقبال بسیار خوبی از آن شد. کاروان «یک نمایش، یک لبخند» اکنون چند هفته ای است که در شهرهای گیلان راه اندازی شده و تا پایان تابستان استمرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: مراکز سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گیلان، تابستان امسال پویش «فصل گرم کتاب» را در سطح پارک های شهرستان های مختلف و مسکن مهر رشت به اجرا گذاشتند که با استقبال بسیار خوبی روبرو شد.

مدیرکل کانون فکری گیلان دگفت:برای کودکان دارای نیازهای ویژه نیز دو مرکز ثابت ایجاد کردیم که در این مراکز معلولین در کنار بچه های سالم خدمات می گیرند.

وی ادامه داد: کانون پرورش فکری گیلان در سطح روستاها نیز۴ مرکز پستی را به خدمت گرفته است که کودکان و نوجوانان روستایی می توانند دلنوشته ها و آثار هنری خود را به این مراکز تحویل دهند تا به کانون برسد و پس از بررسی توسط کارشناسان، استعدادهای این افراد در مسیر درست هدایت شود.

ضیائی با بیان اینکه کانون پرورش فکری گیلان در زمینه فناوری‌های نوین جزو اولین ها در کشور است و ما به دنبال ایجاد بستری امن در فضای مجازی برای فعالیت کودکان و نوجوان هستیم.

وی اضافه کرد: مشارکت والدین همواره به مانند ضلع سومی برای بروز استعدادهای مخاطبین کانون پرورش فکری مطرح بوده است اگرچه که در سال های قبل این ظرفیت مورد غفلت قرار گرفته بود.

مدیرکل کانون فکری گیلان، گفت: از سال گذشته اقدامات در زمینه افزایش این مشارکت تشدید شد و نشست های منظمی با حضور والدین در کانون ترتیب داده می‌شود.

وی افزود: خانواده‌ها در کنار فرزندانشان می توانند از کارگاه‌های آموزش مهارت های زندگی استفاده کنند. در زمینه بازی‌های بومی و محلی که در معرض فراموشی قرار دارند نیز سیاست مشابهی در نظر گرفته شد.

ضیائی اظهار کرد: اعتبارات عمرانی نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده است. دو طرح عمرانی نیمه تمام داریم که یکی از آن ها در خمام بالغ بر ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان سال ۹۷ به بهره برداری می رسد.

وی گفت: مجتمع فرهنگی چابکسر از دیگر پروژه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به شمار می رود که حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرکل کانون فکری گیلان، اضافه کرد: ساختمان کانون پرورش فکری آستانه اشرفیه نیز که به دلیل فرسودگی رها شده و به مکانی استیجاری منتقل شده بود، با اعتباری نزدیک به ۵۰۰ میلیون تومان مورد تعمیر اساسی قرار گرفت .

وی تصریح کرد: کانون زبان نیز به طور میانگین بین ۱۲ تا ۱۳ هزار زبان آموز دارد و ما نیازمند نگاه ویژه ای به توسعه مراکز آموزش زبان داریم چراکه آمار متقاضیان از ظرفیت موجود پیشی گرفته است.

ضیائی گفت: نیمه دوم سال گذشته کانون زبان آستارا افتتاح شد و در مهرماه امسال دو کانون در شهرستان های رودبار و رودسر به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی