شما اینجا هستید
اقتصادی » تسهیلات اشتغالزایی را به سمت طرح‌های بزرگ و مولد پیش ببریم/اهمیت بوم گردی به درستی مورد توجه قرار نگرفت

در این جلسه که با حضور دکتر علیزاده مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مازیار سید نژاد مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری، سید الهیار مصباحی مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری، آرش فرزام صفت مدیرکل امور اقتصادی، شعبانی مدیرکل شیلات، احمدی مدیریت شعب بانک توسعه تعاون و دیگر اعضای کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری همراه بود، بر اولویت‌های طرح‌های اشتغال‌زایی در پنجاه درصد دوم پرداخت تسهیلات تاکید شد.

دکتر احمدی در این جلسه ضمن مرور بر عملکرد و گزارشات ارسالی بانک‌های عامل، گفت: تقریبا همه پرونده‌های ۲۵۰ میلیون تومانی در دست بررسی هستند و تسهیلاتی به آن‌ها پرداخت نشده است. شخصا به همه پرونده‌های بانک‌ها ورود کردم و  وضعیت موجود را مشاهده کردم. ما می‌بایست قبل از این برنامه آموزش‌ها می‌داشتیم اما این گونه نبود. رئیس محترم جمهور و مقام معظم رهبری با قدرت پشت این طرح ایستاده‌اند و پیگیر ایجاد اشتغال مطابق با ظرفیت‌های موجود هستند. من تصور می‌کنم در هر چهار بانک عامل می‌بایست تحرک بیشتری دیده می‌شد و این گونه به نظر می‌رسد که ابعاد حساسیت این طرح هنوز دریافت نشده است. وی ادامه داد:رسالت این طرح درست به جا نیامده است و به شکل رفع مسئولیت به انجام رسیده است. استنباط ما این است که می‌توانستیم بهتر از وضع موجود پرداختی تسهیلات می‌داشتیم.

احمدی در ادامه گفت: دیروز در پست بانک مواردی را به عینه مشاهده کردیم و مقرر شد تا ۱۷۶ طرح تک به تک مرور شود اما امروز متوجه شدیم که کار گروه مربوط مستقر نشده‌اند و پیگیری انجام نشده است. می‌بایست کار گروه پست بانک بعد از ظهر حضور بیابند و بررسی‌ها را انجام دهند.

وی افزود: سهم صنعت در بین‌ طرح‌ها ضایع شده است چرا که تنها ۱۰ درصد پرداختی تسهیلات در این زمینه وجود داشته است. ما می‌بایست ا لویت‌ها را در نظر بگیریم و الگو در زمینه منفعت طرح‌ها برای استان تعریف کنیم. می‌بایست سی و هفت میلیارد تومان مرحله دوم با دقت بیشتر و بهتری پرداخت شود و سهم اشتغال‌های خانگی را به حداقل برسانیم.

معاونت هماهنگی امور اقتصادی و منابع استانداری در ادامه به اعداد ارقام مرحله اول پرداخت و اذعان داشت: ما در پرداختی‌های مرحله اول رتبه سیزدهم را کسب کردیم و این موضوع پذیرفته نیست. بیش از ۴۰ درصد پرداختی‌های تسهیلات در مشاغل خرد تخصیص داده شده که این انحراف از پرونده است،چرا که در ابتدا پیش بینی ۱۰ درصدی تخمین زده شده بود.

وی خاطرنشان کرد:پرداخت تسهیلات مشاغل خرد برای بانک‌ها آسان است اما برای ما قابل قبول نیست و می‌بایست این موضوع در پنجاه درصد دوم وجود نداشته باشد. در مرحله اول اهمیت بوم گردی یا درک نشد و یا به درستی مورد توجه قرار نگرفت.

در انتها احمدی بانک‌های عامل را به تحرک بیشتر دعوت کرد و گفت: پرونده تک تک متقاضیان که تاکنون در دست بررسی هست را می‌توان به مرحله پرداخت رساند. ما با تحرک و کار بیشتر می‌توانیم از ظرفیت‌های استانی بهتر از گذشته استفاده کنیم و تسهیلات را به سمت طرح‌های بزرگ و مولد پیش ببریم.

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی