شما اینجا هستید
اخبار اصلی » پیش‌بینی وزیر ارتباطات از کاهش ۵۰ درصدی قیمت گوشی

جهرمی اعلام می‌کند که وزیر صنعت از وزارت ارتباطات درخواست برعهده‌گرفتن مسئولیت تنظیم بازار را داشت؛ اما جهرمی اعلام کرد که به‌دلیل ناکافی‌بودن سطح اختیارات وزارت ارتباطات، با این درخواست موافقت نکرده و پیشنهاد همکاری با وزارت صنعت را ارائه داده است.

وزیر ارتباطات در خصوص سرنوشت گوشی‌های توقیفی چنین گفت:
در برابر ترخیص ۷۳۰ هزار دستگاه گوشی، دو مانع وجود داشت، نخست اینکه برخی از این گوشی‌‌‌ها با ارز غیرتخصیصی وارد شده بودند و بنابر مقررات، امکان ترخیص آن‌ها وجود نداشت، اما با پیگیری‌ها وزارت ارتباطات، ترخیص گوشی‌های یادشده انجام شد؛ اما مانع دیگر، مطروح‌بودن پرونده‌ی تخلف واردکنندگان در دادگاه است که با وجود پیگیری‌های ما از قوه‌ی قضائیه‌، این قوه هنوز پاسخی به درخواست وزارت ارتباطات نداده و از این رو، روند کاهش قیمت براثر [رفع] کمبود گوشی در بازار رخ نداده است.

وزیر ارتباطات اعلام کرد که بنابر گزارش واردکنندگان، حدود ۳۰ درصد از حباب قیمتی گوشی، ناشی از کمبود کالا است؛ بنابراین او امیدوار است تا با وارد شدن گوشی‌های توقیفی، وضعیت فعلی بهبود پیدا کند. جهرمی اعلام کرد که نیاز بازار کشورمان ماهانه یک میلیون دستگاه گوشی است، بنابراین ورود ۷۳۰ هزار دستگاه گوشی، تنها می‌تواند یک یا دو ماه، وضعیت را بهبود دهد، از این رو، وزیر ارتباطات امیدوار است تا وزارت صنعت با رفع محدودیت واردکنندگان، نبود تعادل بین عرضه و تقاضا را رفع کند.

طبق گفته های وزیر ارتباطات، با توجه به کاهش ۲۰ درصدی قیمت ها با تغییر نرخ ارز، در صورت حل مشکل واردات گوشی، احتمالا باید منتظر تغییر قیمت ۵۰ درصدی گوشی ها نسبت به ماه های گذشته باشیم، تا کمی شرایط خریدن گوشی آسان تر شود!

حل مشکل گوشی های مسافری
جهرمی با اشاره به رفع مشکل عدم اتصال سامانه ناجا و گمرک در ثبت گمرکی گوشی مسافری، گفت: این دو سامانه به یکدیگر متصل شده و از این پس گمرک می‌تواند اصالت پاسپورت یا در سفر بودن مسافر را تائید کند و دیگر شاهد ورود گوشی‌های قاچاق از مسیر گمرکی گوشی مسافری نخواهیم بود.

وی ادامه داد: اجرای صحیح فرایندهای ثبت گمرکی گوشی مسافری از شنبه هفته پیش رو آغاز می‌شود و با توجه به قطع تخلف ورود گوشی قاچاق از سامانه گوشی مسافری حتما باید برای رفع مشکل واردات گوشی تا شنبه آینده چاره‌اندیشی شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد:‌در حال حاضر واردات گوشی به صورت قانونی در حال انجام است و ارز مورد نیاز آن از سامانه نیما یا بازار آزاد تامین می‌شود.

ماجرای حذف اکانت های توئیتر
جهرمی درباره حذف برخی اکانت‌ها در توئیتر گفت: در توئیتر انگلیسی حذف اکانت‌های فیک بارها اتفاق افتاده و اخیرا توئیتر فارسی نیز بخشی از اکانت‌های غیرواقعی را حذف کرده که در این بین برخی اکانت‌های واقعی نیز حذف شده‌اند، آقای ظریف در این باره گفته‌است که اگر اکانت‌هایی که علیه جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند، مشکلی برای فعالیت ندارند، چطور اکانت‌هایی که خلاف آنها فعالند، باید حذف شوند؟

وی همچنین درباره شایعه انحلال پروژه اپراتور فیبرنوری ایرانیان‌ نت گفت: درباره انحلال این شرکت باید در مجمع آن تصمیم‌گیری شود اما خبری مبنی بر انحلال نشنیده‌ام و در مجموع در بخش ثابت معتقدیم شرکت‌های ارتباطات ثابت باید با هم ادغام شوند تا سرمایه‌های آنها تجمیع شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سؤال که در مدت فعالیت شما میزان فیلترینگ کمتر شده، گفت: با توجه به ثبات قوانین مربوط به فیلترینگ برداشتی از رشد یا نزول میزان فیلترینگ ندارم.

مذاکره با تلگرام تا مشکل GPS
جهرمی درباره بررسی موضوع مذاکرات محرمانه دولت با تلگرام در کمیسیون صنایع مجلس، گفت: موضوع به طرح تحقیق و تفحص مجلس از مذاکرات دولت با تلگرام اختصاص دارد که قبلا توضیح داده‌ایم، مذاکرات محرمانه نبوده و با دستور دادستان و مصوبه کارگروه فیلترینگ انجام شده واگر لازم باشد، دوباره به سؤالات پاسخ می‌دهیم، اما معتقدیم پشت این سؤال اهداف سیاسی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد:‌پرونده ۶ شرکت ارزش افزوده نیز در دادسرا مفتوح شده است که پس از حصول نتیجه گزارش آن منتشر خواهد شد.

جهرمی همچنین درباره اختلال اخیر در سامانه GPS گفت: شاهد اختلال GPS هستیم که متوجه شدیم، اختلالی در حال اعمال روی شبکه است که این سینگال مختل کننده در داخل تهران فعال بود.

وی ادامه داد:سیستم‌های نظارتی و رگولاتوری فعال شدند و منطقه حدودی ایجاد اختلال را تشخیص دادند که این اختلال اکنون رفع شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: نمی‌دانیم این اطلاعات ناخواسته یا عمدی بوده، اما رگولاتوری در این زمینه شکایتی را طرح کرده و شکایت رگولاتری نیز مورد تائید قرار گرفته و نیازمند کمک دستگاه‌های امنیتی برای رفع این مشکل هستیم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی