شما اینجا هستید
فرهنگی » مراکز علمی و کاربردی دولتی گیلان به بخش خصوصی واگذار می‌شوند

عباس صادقی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ بر اساس بخشنامه جدید سازمان امور اداری و استخدامی کشور کلیه مراکز علمی و کاربردی دولتی کشور از جمله مراکز دانشگاهی آن در گیلان باید تبدیل وضعیت شده و به بخش خصوصی واگذار شوند.

رئیس دانشگاه علمی و کاربردی گیلان در مورد شبهه‌هایی که اخیراً در مورد این مجموعه آموزشی ایجاد ‌‌شده تصریح کرد:‌ بر اساس دستورالعمل‌های جدید ارائه شده واحدهای آموزشی علمی و کاربردی تحت حمایت دولت باید در مدت تعیین شده نسبت به تبدیل وضعیت خود اقدام کنند.

صادقی با تأکید بر اینکه این سخن به هیچ عنوان به معنی تعطیلی واحدهای آموزشی علمی و کاربردی نیست بیان داشت:‌ در راستای تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی واحدهایی که از نظر مدیریتی،‌ مالی و یا امکاناتی به مؤسسات دولتی وابسته‌اند باید تا پایان امسال تبدیل به یک مرکز خصوصی شوند.

وی با اعلام اینکه برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای علمی و کاربردی راهکار واگذاری به بخش خصوصی پیش‌بینی شده است عنوان کرد: آن دسته از مؤسسات دولتی علمی و کاربردی گیلان که قصد واگذاری دارند می‌توانند از طریق واحد استانی و یا سازمان مرکزی درخواست خود را ارائه کنند.

رئیس دانشگاه علمی و کاربردی گیلان از عدم جذب دانشجو در مراکز دولتی این مجموعه آموزشی خبر داد و ‌بیان داشت:‌ در همین‌جا اعلام می‌کنیم تمامی دانشجویانی که فعلاً در این‌گونه از مراکز مشغول تحصیل هستند نباید از بابت ارائه دروس آموزشی خود نگرانی خاصی داشته باشند.

صادقی در تشریح وضعیت فعلی مراکز دانشگاهی علمی و کاربردی گیلان نیز ابراز داشت:‌ از ۲۷ مرکز ارائه آموزش‌های علمی و کاربردی گیلان، ‌۱۳ واحد مشمول شرایط ویژه هستند که بر اساس بخشنامه سازمان امور اداری و استخدامی باید هرچه سریع‌تر به بخش خصوصی واگذار شوند.

وی توجه به کمیت معقول و کیفیت مطلوب آموزشی را از اولویت‌های دانشگاه جامعه علمی و کاربردی دانست و گفت:‌ رسالت اصلی مجموعه بزرگ آموزش علمی و کاربردی توجه ویژه به دوره‌های کاردانی شغلی،‌ کارورزی‌ها و خارج شدن از تب مدرک‌گرایی در کشور است.

رئیس دانشگاه علمی و کاربردی گیلان وارد ‌شدن به رقابت‌های کاذب دانشگاهی و درآمدزایی مفرط و بی‌قاعده را از مشکلات این مجموعه آموزشی اعلام کرد و ‌افزود: به کارگیری این شیوه‌ها در سال‌های اخیر دانشگاه‌های علمی و کاربردی را کاملاً از اهداف اصلی آن‌ها دور کرد.

صادقی از تغییر نگرش‌ها در دانشگاه جامع علمی و کاربردی کشور سخن گفت و اظهار داشت:‌ با استقرار تیم مدیریتی جدید در بدنه دانشگاه جامع علمی و کاربردی کشور بسیاری از ضعف‌های موجود برطرف شده و افق‌های جدیدی به سمت آن در حوزه وسیع و گسترده آموزشی باز شد.

وی به برخی از این تمهیدات و تغییرات پیش‌آمده در دانشگاه علمی و کاربردی اشاره کرد و بیان داشت:‌ شناسنامه‌دار کردن مراکز،‌ جذب مدرسان شایسته،‌ ایجاد سامانه ثبت‌نام هوشمند،‌ ارتقاء ۷۰ درصدی رشته‌های کاردانی و آموزش‌های کارگاهی از جمله این اقدامات انجام شده هستند.

رئیس دانشگاه علمی و کاربردی گیلان در مورد رشته‌های ارائه شده در این مراکز آموزشی نیز تصریح کرد:‌ رشته‌های ارائه شده در دانشگاه‌های جامع علمی و کاربردی به دو دسته رشته‌های مأموریت‌گرا( به عنوان یکی از اولویت‌های ویژه آن) و رشته‌های پشتیبان تقسیم‌بندی می‌شوند.

صادقی ضمن تأکید بر ارائه آموزش و تربیت نیروهای متخصص به ویژه در رشته‌های مأموریت‌گرا اظهار داشت:‌ رشته‌های مأموریت‌گرا رشته‌هایی هستند که در حال حاضر به غیر از دانشگاه‌های جامع علمی و کاربردی ‌هیچ مجموعه دانشگاهی دیگری قادر به ارائه آن در سطح کشور نیست.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی