شما اینجا هستید
اجتماعی » ۶۲ آزمایشگاه کنترل کیفیت در گیلان توسط بخش خصوصی اداره می‌شود

داریوش اشکانی‌پور صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به وجود ۶۲ آزمایشگاه کنترل کیفیت بخش خصوصی در گیلان این استان در واگذاری مراحل بازرسی و نمونه‌برداری استاندارد به بخش خصوصی از مراکز پیشرو کشور محسوب می‌شود.

مدیرکل استاندارد استان گیلان عنوان کرد:‌ استان گیلان در کشور از نخستین مراکزی بود که واحد بازرسی و کنترل کیفیت استاندارد خود را به بخش خصوصی واگذار کرد به طوری‌که کنترل مبادی ورودی و خروجی استان در بحث استاندارد نیز برون‌سپاری شده است.

اشکانی‌پور در مورد وجود آزمایشگاه‌های بخش خصوصی نیز افزود:‌ اداره کل استاندارد گیلان ۶۲ آزمایشگاه متعلق به بخش خصوصی را در صنایع مختلف تأیید صلاحیت کرده که با این واگذاری امور در حال حاضر بیش از ۵۰۰ فرصت شغلی حرفه‌ای در استان ایجاد شده است.

وی از تأیید صلاحیت ۱۱۰ کارشناس حقوقی خبر داد و تصریح کرد:‌ اداره کل استاندارد استان گیلان در برنامه‌های آتی و چشم‌انداز تدوین شده خود و واگذاری بیشتر امور به بخش خصوصی در نظر دارد نظارت‌‌های ادواری بر واحدهای تولیدی را نیز به کارشناسان حقوقی محول کند.

مدیرکل استاندارد استان گیلان مزیت‌های واگذاری فعالیت‌ها به بخش خصوصی را برشمرد و گفت:‌ ایجاد تعامل مثبت و سازنده با بخش خصوصی و بنگاه‌های تولیدی و کاهش هزینه‌های بودجه‌ای در سازمان استاندارد از جمله فواید واگذاری امور به بخش خصوصی است.

اشکانی‌پور وجود ۶۲ آزمایشگاه کنترل کیفیت در گیلان را کافی دانست و ابراز داشت:‌ فعلاً به افزایش این آزمایشگاه‌ها هیچ نیازی نیست زیرا برخی اوقات تأیید صلاحیت‌های زیاد علاوه بر ایجاد اختلال در روند تولید محصولات و کالاها حوزه استاندارد را از ایفای نقش اصلی آن باز می‌دارد.

وی وظیفه و نقش اصلی اداره کل استاندارد گیلان را ایفای بیشتر نقش مشاوره‌ای قلمداد کرد و افزود:‌ با توجه به شعار امسال سازمان ملی استاندارد،‌ تعامل با تولیدکنندگان و بنگاه‌های اقتصادی و دادن مشاوره‌های بیشتر در حوزه استانداردسازی در اولویت قرار گرفته است.

مدیرکل استاندارد استان گیلان تعامل با مدیران کنترل کیفیت واحدهای تولیدی را مورد تأکید قرار داد و گفت:‌ اداره کل استاندارد گیلان در کنار تولیدکنندگان است نه در تقابل با آن‌‌ها بنابراین ارتقای سطح همکاری با مدیران کنترل کیفیت واحدهای تولیدی در دستور کار قرار دارد.

اشکانی‌پور لزوم فرهنگ‌سازی در جامعه برای حمایت بیشتر از کالای ایرانی را متذکر شد و اظهار داشت:‌ کار فرهنگی در این زمینه کمی زمان‌بر و هزینه‌بر است اما آشنا کردن مصرف کنندگان با کالاهای کیفی داخلی و حقوق شهروندی آنان مورد توجه سازمان استاندارد قرار دارد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی