شما اینجا هستید
اقتصادی » صدور افزون بر ۱۵۰۰ مجوز فعالیت اقتصادی در منطقه آزادانزلی

امین افقی اظهار داشت: حوزه های فعالیت این مجوز زمینه های کشاورزی، بازرگانی، خدماتی، فنی-مهندسی، تولیدی، فعالیت صنفی داخل و خارج از محدوده حصار کشی منطقه، خدمات خودرو، مجوز شغلی و فعالیت های مرتبط با پیمانکاری، است که مجوزهای فعالیت فوق که در چارچوب قانون نحوه اداره مناطق آزاد از طریق توسعه طرح های نظارتی و اطلاع رسانی به فعالان اقتصادی در خصوص مزایای بهره مندی از مزایا و معافیتهای قانونی منطقه از سوی این سازمان صادر شده است.
وی همچنین یاداور شد: در ۹ ماه امسال میزان تحقق طرح های سرمایه گذاری در این منطقه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۲۸ درصدی داشته است.
به گفته وی طی این مدت هفت هزار و ۲۶۷ میلیارد ریال طرح سرمایه گذاری از سوی سرمایه گذاران محقق شد که در مقابل پنج هزار و ۶۷۰ میلیارد ریالی که در مدت مشابه سال گذشته در این منطقه تحقق یافت، بیانگر افزایش ۲۸ درصدی است.
افقی اظهار داشت: از ابتدای فروردین تا پایان آذر ماه سال ۹۷ تعداد طرح های سرمایه گذاری صادره از سوی این سازمان به ۶۳ طرح بالغ شده که در قیاس با ۵۳ مجوز صادره در مدت مشابه سال ۹۶ نشان دهنده رشد ۱۹ درصدی است.
در خصوص حوزه ‌های فعالیت ۶۳ مجوز فعالیت سرمایه گذاری صادره طی ۹ ماه سال ۹۷ باید به زمینه هایی همچون ساخت واحدهای تولیدی، خدماتی، صنایع صادراتی، اقامتی، احداث هتل و مجتمع های مسکونی، های تک و دانش بنیان و همچنین ایجاد مجموعه های تفریحی و گردشگری اشاره کرد.
از سوی دیگر طی ۹ ماه امسال ۳۱ میلیون دلار طرح های سرمایه گذاری خارجی نیز در منطقه آزاد انزلی تحقق یافته است.
این عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی ، ثبات در استمرار طرح های حمایتی، تشویقی از سوی سازمان طی سالهای اخیر در کنار تکمیل پروژه های عمرانی زیرساختی، اجرای تمامی مزایا و معافیت های قانونی برای فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران، اجرای طرح های حمایتی متنوع برای واحدهای تولیدی منطقه منجر به فعال سازی ۶۲ واحد راکد ، برگزاری و حضور شرکت های منطقه در نمایشگاه های تخصصی داخلی و خارجی را از جمله مهمترین دلایل رونق فضای کسب و کار در منطقه آزاد انزلی و عامل استمرار روند رشد طی شده در شاخص های اقتصادی منطقه عنوان کرد.
منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.
مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان ۱۰۰ درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک ها و موسسات مالی – بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی – تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.

منبع: ایرنا

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی