شما اینجا هستید
اجتماعی » فراخوان مسابقه طرح های نوین مهندسی با رویکرد احیاء و ساماندهی زرجوب و گوهر رود و تالاب عینک رشت

فاطمه شیرزاد رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت در این جلسه اظهار داشت: رودخانه ها نبض اقتصادی شهر هستند و در چند سال اخیر اقدامات خوبی برای ساماندهی رودخانه های رشت انجام شده و هرچند این اقدامات کافی نیست.

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۲ اتفاقات خوبی برای حوزه رودخانه های رشت رقم خورده است گفت: دولت تعاملات خوبی برای حل مشکل رودخانه ها داشته و امیدواریم در سال آینده بودجه مناسبی برای ساماندهی رودخانه ها درنظر گرفته شود.

فاطمه شیرزاد به انتخاب نماینده ویژه دولت پیرامون احیا و بازسازی رودخانه های رشت اشاره کرد و گفت: انتظار داریم در راستای رفع مشکلات عدیده رودخانه های زرجوب و گوهررود رشت شاهد اختصاص و افزایش اعتبارات دولتی باشیم.

وی با اشاره به لایروبی دو رودخانه گوهررود و زرجوب رشت بیان کرد: با توجه به ارتباطی که مابین رودخانه ها و تالاب عینک رشت با دیگر مباحث زیست محیطی شهر وجود دارد یقینا رفع مشکلات این دو حوزه می تواند نقش موثری در تامین سلامت جامعه ایفا کند.

شیرزاد با ابراز نگرانی درباره دغدغه های مالی پیرامون ساماندهی گوهررود و زرجوب و تالاب عینک رشت افزود: اقداماتی از جمله پاکسازی سطح تالاب عینک از گیاه مهاجم سنبل آبی توسط سمن های مردم نهاد زیست محیطی انجام شده و این مهم قابل تقدیر است.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت تامین منابع مالی به منظور رسیدگی و برطرف کردن مشکلات پیرامون رودخانه های شهر را امری ضروری دانست و گفت: در تامین منابع مالی و جذب اعتبارات دولتی به منظور رفع مشکلات این حوزه نیازمند همراهی و تعامل بیشتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی رشت هستیم و ساماندهی رودخانه های گوهررود و زرجوب با اختصاص مبالغ اخیر امکانپذیر نیست.

شیرزاد با تاکید بر اینکه رفع مشکل گوهررود و زرجوب رشت نیازمند هزاران میلیارد تومان اعتبار است افزود: انتظار داریم با توجه به اینکه این مهم به یک مطالبه عمومی تبدیل شده دولت نیز با توجه به این خواسته بحق نسبت به رفع کامل این مشکل ورود کند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط شهرداری رشت در منطقه سراوان و در راستای ساماندهی پسماند بیان کرد: اقدامات فنی و مهندسی خوبی توسط شهرداری رشت در سراوان انجام شده است و در دوران فعالیت شورای چهارم  طرح جامع پسماند رشت مصوب شد.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت با بیان اینکه  متولی رودخانه ها در تمام کشور سازمان آب منطقه ای است تصریح کرد: در بحث سرمایه گزاری پیرامون دو رودخانه گوهررود و زرجوب و تالاب عینک رشت می توانیم با ایجاد تعامل بیشتر ما بین شهرداری و دیگر دستگاه های متولی نسبت به ایجاد زیر ساختهای مناسب اقدام کرده و احداث هتل در حاشیه تالاب عینک رشت از جمله مواردی است که می تواند با همکاری بیشتر تحقق پیدا کرده و این اقدام رونق اقتصادی و توسعه گردشگری در رشت را به همراه دارد.

شیرزاد به حجم انبوه زباله در سراوان اشاره کرد و گفت: چالش های ایجاد شده پیرامون تولید زباله زیر پوشش سبز استان گیلان پنهان شده و این در حالی است که استانداری گیلان فاقد طرح جامع پسماند است.

وی با ابراز گلایه از عدم انجام تعهد دولت پیرامون احداث زباله سوز سراوان گفت: شهرداری رشت با تمامی مشکلات و دغدغه هایی که دارد اقدامات خوبی در حوزه پسماند انجام داده و این در حالی است که اعتبار ۳۰ درصدی از سوی دولت بابت واریز به حساب شرکت تی تی اس به منظور خرید زباله سوز سراوان تا کنون محقق نشده است.

شیرزاد با اشاره به اجرای پروژه های آب و فاضلاب در محلات کم برخوردار رشت بیان کرد: انتظار داریم رفع مشکلات آب و فاضلاب در محلاتی از جمله فخب، معلولین، کوی حسینی و غیره جزو پروژه های اولویت دار آب و فاضلاب گیلان قرار بگیرد.

وی به انعقاد تفاهم نامه ما بین سازمان آب منطقه ای و مدیریت شهری رشت اشاره کرد و گفت: انعقاد این تفاهم نامه می تواند در رفع بسیاری از مشکلات زیست محیطی و تسریع بخشیدن به اقداماتی پیرامون رودخانه ها و تالاب عینک رشت موثر باشد.

منبع: صبح رشت

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی