شما اینجا هستید
اخبار اصلی » وعده دولت برای راه‌اندازی سایت نفتی در رودسر و ‌ایجاد ۱۰۰ هزار شغل در گیلان ‌هیچ وقت محقق نشد‌

محمدحسین قربانی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با راه‌اندازی پلان تولید پروپیلن از گاز مایع علاوه بر ایجاد حدود هزار فرصت شغلی جدید در گیلان تحول بسیار بزرگی در اقتصاد این استان و حتی استان‌های همجوار آن ایجاد می‌شود.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس انتظاراتی که در گذشته به علت وعده‌های دولت دهم برای مردم گیلان ایجاد شده بود را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: راه‌اندازی سایت نفتی در رودسر و ادعای ایجاد ۱۰۰ هزار شغل در گیلان از جمله وعده‌هایی بود که هیچ وقت محقق نشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس منطقی نبودن و غیراقتصادی بودن استخراج نفت را از جمله ایرادات فاحش راه‌اندازی سایت نفتی در رودسر خواند و گفت: استخراخ نفت از عمق دو هزار متری زمین آن هم با این ارزانی قیمت نفت در شرایط فعلی به هیچ عنوان توجیه اقتصادی ندارد.

قربانی تعیین تکلیف سایت نفتی رودسر را یکی از شروط مجمع نمایندگان برای رأی اعتماد به زنگنه در آن زمان اعلام کرد و بیان داشت: طبق توافق‌نامه‌ای که همان زمان بین دو طرف امضاء شد وزیر پیشنهادی تعهد داد که به جای سایت نفتی در اسرع وقت نسبت به راه‌اندازی صنایع پتروشیمی در گیلان اقدام کند.

وی طولانی ‌شدن فرآیند جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی را یکی از علل تأخیر تحقق وعده وزیر نفت دانست و تصریح کرد: متأسفانه در این مدت نتوانستیم سرمایه‌گذار بومی و گیلانی را برای این کار جذب کنیم به همین علت وزارت نفت به دنبال سرمایه‌گذاران خارج از استان رفت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مزایای راه‌اندازی پلان تولید پروپیلن از گاز مایع به عنوان یکی از زیرشاخه‌های صنایع پتروشیمی را برشمرد و اظهار داشت: پشتیبانی از ۲۰ صنعت مجزا و ایجاد بیش از هزار فرصت شغلی از جمله مزایای راه‌اندازی صنایع پتروشیمی در گیلان است.

وی با اشاره به تشکیل کارگروهی ویژه برای تسهیل امور راه‌اندازی سایت تولید پروپیلن از گاز مایع در استان گیلان تصریح کرد: در این کارگروه که متشکل از سازمان برنامه و بودجه،‌ وزارت نفت، استانداری گیلان و مجمع نمایندگان است زمینه‌های راه‌اندازی این سایت فراهم می‌شود.

قربانی از وضعیت اجرای ساخت سدهای لاستیکی گیلان نیز انتقاد کرد و ابراز داشت: حجم بسیار زیادی از آب باران به علت نبود سدهای لاستیکی به دریای خزر ریخته و به هدر می‌رود در حالی‌که با ایجاد سدهای لاستیکی و سازه‌های این‌چنینی می‌توان جلوی هدر رفت سرمایه‌ها را گرفت.

وی با تأکید بر اینکه در این مدت تنها سد لاستیکی دهنه‌سر مورد افتتاح و بهره‌برداری قرار گرفته است اظهار داشت: انتظار داریم مدیران شرکت آب منطقه‌ای برای این معضل چاره‌ای بیاندیشند و با اتخاذ یک راهبرد اساسی ضمن جلوگیری از هدر رفت منابع در روند ساخت سدهای لاستیکی تعجیل کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از اجرای ۱۰۰ کیلومتر لایروبی انهار در آستانه‌اشرفیه خبر داد و عنوان کرد: در کنار اجرای طرح لایروبی انهار کشاورزی لاینینگ نبودن انهار در آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر باعث می‌شود سالانه بیش از ۳۴ درصد منابع آبی شهرستان به هدر برود.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس از اجرای مدیریت آب‌ بندان‌ها و ابتکار استاندار گیلان در این زمینه تقدیر کرد و گفت: در حال حاضر ۲۰ آب بندان در شهرستان آستانه‌ اشرفیه وجود دارد که ساماندهی و لایروبی آن‌ها توسط شرکت آب منطقه‌ای می‌تواند در مدیریت منابع آب مؤثر واقع شود.

قربانی در مورد اجرای طرح تجهیز و یکپارچه‌سازی اراضی شالیکاری شهرستان آستانه اشرفیه نیز بیان داشت: ۲۳ هزار هکتار زمین شالیزاری در این شهرستان وجود دارد که تجهیز و یکپارچه‌سازی حدود ۷ هزار هکتار آن تا به امروز انجام شده است و ۱۷ هزار هکتار دیگر آن نیز قابلیت تجهیز دارد.

 

وی اجرای تجهیز و یکپارچه‌سازی اراضی شالیزاری را از تکالیف مهم جهاد کشاورزی گیلان خواند و افزود: مقرون به صرفه کردن تولید برنج، افزایش تولید ملی،‌ کاهش واردات، ایجاد انگیزه و رغبت لازم در بین کشاورزان و جلوگیری از مهاجرت آنان‌ از جمله مزایای اجرای این طرح‌ مهم در گیلان است.

منبع: تسنیم

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی