شما اینجا هستید
اجتماعی » مرکز پیوند اعضای مختلف بدن در گیلان راه‌اندازی می‌شود

شاهرخ یوسف‌زاده چابک صبح امروز در دومین دوره آموزش تخصصی و مدیریتی فراهم‌آوری اعضای پیوندی استان گیلان اظهار داشت: در مرگ مغزی امکان نجات فرد وجود ندارد و فرصت اندکی داریم تا ارگان‌های حیاتی به افراد نیازمند پیوند زده شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: نقش عوامل فرهنگی و اجتماعی در زمینه فرهنگ‌سازی و ایجاد آمادگی ذهنی برای خانواده‌ کسانی که دچار مرگ مغزی شده‌اند در پذیرش و روند تصمیم‌گیری آنان برای اهدای عضو بسیار تاثیرگذار است.

وی با اشاره به آیه قرآن کریم که نجات یک فرد را نجات جامعه می‌داند خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان به شدت بحث پیوند را دنبال می‌کند و از سال ۱۳۹۶ پیوند کبد هم در گیلان انجام می‌شود و دهمین پیوند کبد در هفته‌های قبل انجام شد.

یوسف‌زاده چابک با بیان اینکه در حوزه پیوند قلب، ریه، مغز استخوان و پانکراس در استان گیلان برنامه‌‌ریزی لاز انجام شده است ابراز داشت: برخلاف سایر حوزه‌های پزشکی، پیوند عضو یک کار تیمی تمام عیار است که نیازمند هماهنگی و مدیریت قوی است.

وی با بیان اینکه ۲۵۰ نفر از کادر درمان دانشگاه در رویداد تخصصی IROSS شرکت می‌کنند تا در تمام سطح استان به‌محض وقوع مرگ مغزی فرآیند اهدا را آغاز کنند گفت: فعالیت‌هایی که در حوزه درمان انجام می‌دهیم فقط ۲۵ درصد اثربخشی دارند و ۷۵ درصد مولفه‌های خارج از حوزه درمان در یک پیوند موفق موثر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با تاکید با اشاره به اینکه گسترش اهدای عضو نیازمند فرهنگ‌سازی در این حوزه است خاطرنشان کرد: مسئولان استان باید در این مسیر با هم در جهت نجات بیماران سهیم شوند تا فرهنگ اهدای عضو نهادینه شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان نیز در این نشست با تاکید بر اینکه ما در پزشکی همیشه حرفی برای گفتن داشتیم اظهار داشت: نوسازی ساختارهای پزشکی می‌تواند در حل چالش‌های این حوزه کارگشا باشد.

محمدعلی محمدی با بیان اینکه ۲ میلیارد تومان جهت مساعدت در تامین اعتبار توسعه حوزه پیوند استان گیلان در پاسخ به تقاضای دانشگاه علوم پزشکی اختصاص یافت و این آمادگی وجود دارد که حداکثر امکانات فراهم شود گفت: جهت گسترش فرهنگ اهدای عضو رسانه‌ها باید ظرفیت‌سازی کنند.

به گزارش تسنیم، در این نشست از فرزند و همسر یکی از اهداکنندگان عضو که در روزهای گذشته دچار مرگ مغزی شده و اعضایش با رضایت خانواده به بیماران نیازمند اهدا شده بود دعوت شدند تا در مورد این ایثار خود چند کلامی سخن بگویند که با سخنان تاثیرگذاری همراه بود.

اشکان پورکار جدید فرزند مرحوم مجید پورکار جدید نامه‌ای که به پدرش نوشته بود را برای حاضران خواند و از دلتنگی‌اش برای پدر گفت.

یکی از کودکان دریافت‌کننده عضو پیوندی نیز با والدینش به این نشست آمده بود تا از همه خانواده‌های اهداکننده عضو قدردانی کند.

دوره (IROSS””، Iranian OPU Supporting System)، طرح پشتیبانی مراکز فراهم آوری اعضای پیوندی است که با هماهنگی مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت و همکاری انجمن اهدای عضو ایرانیان در دانشگاه‌هایی که واحد فراهم آوری(OPU) دارند برگزار می‌شود.

گروه‌های هدف در این دوره تمامی مسئولان استانی، خیرین، معتمدین شهری، دانشگاهیان، پزشکان، متخصصان بیهوشی، پزشکی قانونی، روانشناسان، مددکاران اجتماعی، دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی و پرستاران هستند که این رویداد از ۷ تا ۱۱ بهمن ماه در دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار می‌شود.

منبع: تسنیم

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی