شما اینجا هستید
ویژه » ادای احترام به شهدای مشروطه گیلان که توسط روسیه اعدام شدند

صبح امروز مراسم ادای احترام شهدای مشروطه بر سر مزار ایشان در پشت بیمارستان پورسینا با حضور اعضای شورا و علاقمندان برگزار شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا در مراسم ادای احترام به شهدای مشروطه، یاد تمامی شهدای سرزمین ایران را گرامی داشت و ابراز کرد: در ۱۲ بهمن ۱۲۹۰صحرای ناصریه که بعدها بیمارستان پورسینا احداث شد، ۴تن از مجاهدان گیلان که یک نفر از سران مشروطه و ۳ نفر دیگر از افسران شهربانی و ژاندرمری بودند، توسط روسیه تزاری اعدام شدند.

عاقل منش افزود: این شهدا در یک دادگاه فرمایشی اعدام و در یک گور دسته جمعی دفن شدند و دشمنان نمی دانستند که یاد ایشان هیچگاه از بین نخواهد رفت.

وی با بیان اینکه نخستین بار بنای یادبود به سال ۱۳۲۷ توسط رئیس بیمارستان پورسینا احداث شد، ابراز کرد: کمیسیون فرهنگی نخستین دور اول شورا با مذاکره با رئیس بیمارستان و پیگیری و هزینه مهندس متقالچی فضای شهیدگاه را از محوطه بیمارستان خارج نمود و با طرح و اجرای مهندس کاظم دلشاد این بنای یادبود ساخته شد.

اسماعیل حاجی پور نیز که در دور اول شورا هم حضور داشتند، یادآور شد: مشاوران کمیسیون فرهنگی شخصیت های برجسته ای بودند.

عضو پنجمین دور شورا ضمن تقدیر از تلاش های، شادروان افشین پرتو، پوراحمد جکتاجی، شادروان میرابوالقاسمی، دکتر قنبری، رئیس دانشگاه وقت علوم پزشکی رشت از تلاش های شورای اول تقدیر نمود.

مهندس کاظم دلشاد، مجری طرح یادمان نیز در این مراسم بیان داشت: این مکان یکی از افتخارات گیلان است. بزرگداشت شهدای مشروطه وظیفه همه ماست.

وی با اشاره به اینکه ایران بعد فرانسه دومین کشور بود که انقلاب کرد، افزود: همواره حفظ انقلاب مهمتر است و مشروطه نیز دوام نیاورد و با کودتای رضاخان دموکراسی خواهی به زوال رفت.

دلشاد با ذکر خاطراتی از چگونگی اجرای طرح یادمان، متذکر شد: متاسفانه کاشی های طرح اصلی بنده توسط شهرداری رنگ زرد خورده است. در صورتیکه کاشی های فیروزه ای و قوس های آن برگرفته از گنبدهای مسجد امام اصفهان است.

این مراسم با گلباران مزار شهدای مشروطه به پایان رسید.

منبع: دیار میرزا

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی