شما اینجا هستید
اجتماعی » داغ‌ترین‌های فضای مجازی در سال ٩٧

بررسی آماری میزان و روند واکنش افکار عمومی در مواجهه با رویدادها در فضای مجازی در سال ۹۷ از انتشار ۹.۷ میلیون توئیت در شبکه اجتماعی توئیتر و پست در شبکه تلگرام در ۱۰ موضوع داغ حکایت دارد.

اتفاقات سرنوشت‌سازی در سال ۹۷ در کشور رقم خورد که بسیاری از آنها بازتاب‌های قابل توجه در فضای مجازی داشتند.

بر اساس داده‌هایی که از سامانه رصد و پایش فضای مجازی پایشگر استخراج شده، از میان صدها موضوع، خبر و رویدادی که در سال ۹۷ به وقوع پیوست، ۱۰ رویداد به عنوان پر بازتاب ترین های سال با استفاده از معیارهای متنوع انتخاب، بررسی و تحلیل شده‌اند.

بررسی آماری میزان و روند واکنش افکار عمومی در مواجهه با رویدادها در بستر شبکه اجتماعی توئیتر و تلگرام انجام شده که شامل ۱۰ موضوع داغ سال ۹۷ با عناوین زیر است:

۱- جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه
۲- لوایح سه‌گانه پالرمو، fatf ، cft
۳- نوسان قیمت ارز و دلار

۴- شرکت نیشکر هفت تپه
۵- استعفای ظریف
۶- قتل جمال خاشقچی

۷- خروج آمریکا از برجام
۸- فیلترینگ تلگرام
۹- درازهی نماینده سراوان در مجلس

۱۰- رقابت‌های پرسپولیس در آسیا

بازتاب موضوعات داغ سال در کانال‌های تلگرام

بررسی سامانه داده کاوی و تحلیل محتوای پایشگر نشان می‌دهد که تعداد پست‌های منتشر شده در هر موضوع می‌تواند نشانه‌ای از علاقه صاحبان کانال‌های تلگرام به آن موضوع یا جذابیت رسانه‌ای موضوع باشد. با بررسی این شاخص در میان موضوعات داغ سال ۹۷، جام جهانی با بیش از ۱٬۴۰۰٬۰۰۰ پست و فیلترینگ تلگرام با بیش از ۸۰۰٬۰۰۰ پست، بیشترین تعداد پست‌ها را در تلگرام داشته‌اند.

از لحاظ شاخص «میانگین تعداد پست در روز» فیلترینگ تلگرام با حدود ۲۶٬۰۰۰ پست در روز داغ‌ترین موضوع روزانه (در مدت زمان بررسی هر موج) بوده است.


این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی