شما اینجا هستید
اخبار مهم » یکسال درباره قاچاق و قاچاق بالعکس فریاد زدم/ با شوک وارد کردن به جامعه مخالفم/ در کشور ما اخلاق از بین رفته است

سید کاظم دلخوش یکی از نمایندگان فعال و تاثیرگذار مجلس شورای اسلامی است که همواره در راستای منافع عمومی تلاش کرده است. عملکرد و فعالیت های این نماینده در دوره های گذشته نشان از تاثیر گذاری وی در مباحث کلان کشوری و استانی دارد. با این نماینده درباره شایعات گرانی بنزین؛ استخدام های بی ضابطه، سپیدرود و … صحبت کردیم. مصاحبه این نماینده مجلس را با تحریریه شعاع مشرق را می خوانید:

 گران شدن بنزین که در روزهای اخیر تبدیل به داغترین بحث شده بود خیلی زود تکذیب شد نظرتان در این مورد چیست؟

متاسفانه تیم اقتصادی دولت موفق نبوده است. ما با شوک وارد کردن به جامعه به بهانه بررسی واکنش افکار عمومی مخالفیم. دولت می خواهد از ماالتفاوت قیمت سهمیه ای و آزاد کسری های خود را جبران کند؛ بنابراین از طریق برخی از ابزارها واکنش ها نسبت به برنامه هایش را می سنجد. اما واقعا اینگونه سنجش ها که با روح و روان مردم سر و کار دارد خطاست. اینها از خطاهای فاحش دولت است که باید با مسببان آن برخورد قاطع شود تا در آینده شاهد تکرار چنین مواردی نباشیم.

شرایط فعلی، شرایطی نیست که مردم تحت فشار قرار گیرند. ما به خاطر وضعیت اقتصادی فعلی جامعه در مجلس هم درگیر شدیم تا حقوق کارمندان ۴۰۰ هزار تومان بعلاوه ۱۰ درصد افزایش یابد هر چند معتقدیم که کارفرمایان هم با مشکلات عدیده ای مواجه هستند.

درباره گرانی های اخیر اقلام ضروری مردم مواضعتان چه بوده است؟

همه ما باید درست شویم. واقعیت این است تا “خوب نشیم خوب نمیشه” الان اگر بروید و از فروشگاه های شهر قیمت کالاهای مورد نیازتان سوال کنید قیمت های مختلفی به شما می دهند.

من بارها در این باره بحث داشته ام. صنایع ما در تولید مانده اند؛ باید یک نفر پاسخگو باشد دویست هزار میلیارد تومان پول برای اقلام ضروری داده ایم اما وارد نمی شود و قاچاق بالعکس می شود. یکسال درباره قاچاق و قاچاق بالعکس فریاد زدم. مگر می شود چنین مواردی از چشم ها پنهان بماند!؟

دولت باید مدیریت کند تا هم جلوی قاچاق گرفته شود و هم از لطمه خوردن جامعه جلوگیری نماید.

شما در گفتگویی به حذف چهار صفر از پول ملی اشاره کردید؛ این اصلاح چه تاثیری در اقتصاد کشور خواهد داشت؟

اقتصاد ما دچار بیماری است و با تحریم ها و مشکلات مختلف تولید در داخل و مسایل بین المللی نتوانسته جوابگوی مردم باشد.

امروز با مشکلی با عنوان کم ارزش شدن پول ملی مواجه هستیم. قاعدتا حذف ۴ صفر از پول ملی در اقتصاد کشور، مبادلات ارزی، قیمت دلار و سکه و  بازارهای موازی تاثیری ندارد و تنها از لحاظ روانی می تواند فضای اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

حذف ۴ صفر از پول ملی حجم تولید اسکناس و همچنین هزینه های آن را کاهش می دهد و از طرف دیگر حمل پول را ساده تر می کند و نیازی نیست که برای خرید مثلا یک خودرو بسته های زیادی از پول حمل شود.

ما در حقیقت باید برای بهبود اقتصاد کشور مشکلات پایه پولی را حل کنیم و از سوی دیگر سود سرمایه گذاری ها و سپرده گذاری و یا روابط سرمایه گذارها و بانک ها درست تنظیم شود.

در حال نوشتن قانون پولی-بانکی هستیم. دنبال ایجاد شورای فکری برای تنظیم شیوه نامه انتخاب رئیس بانک مرکزی به وسیله هیات امنا و هیات عالی بانک مرکزی هستیم و همچنین ساماندهی بانکداری جمهوری اسلامی.

امیدواریم بتوانیم بتوانیم با بررسی این موضوعات نقص های این حوزه ها را برطرف کنیم.

اخیرا در صحن مجلس نطقی درباره اعتبار بیمه کشاورزی داشته اید توضیح می دهید؟

همانطوزر که در مجلس عرض کردم کشاورزی یکی از آسیب پذیرترین بخش های ماست. در سیل اخیر بخش کشاورزی بالاترین آسیب را دید. تمام زمین های کشاورزی مناطق سیل زده به زیر آب رفت.

در ماده ۱۲ مدیریت بحران مبلغی برای بیمه کشاورزان پیش بینی شده است که به نظرم کافی نیست. بنده معتقدم که تمام بخش کشاورزی باید بیمه شوند. از طرف دیگر نباید در خسارت ها تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد خسارت ها پرداخت شود. این مقدار جبران خسارت باعث زمین گیر شدن کشاورزان می شود. بارها گفتم که اعتبار بیمه کشاورزی کفاف آینده کشاورزان را نمی‌دهد و باید هر چه سریعتر این نقصان رفع شود.

یکی از مشکلات دولت ها جذب بدون ضابطه نیروهای انسانی است که به نوعی شایسته سالاری را تحت شعاع قرار می دهد شما به عنوان نماینده مردم در مجلس چه اقداماتی برای جلوگیری از این موارد که منجر به بدبینی مردم و جوانان می شود انجام داده اید؟

سیستم اداری ما شبیه به سیستم اقتصادی ماست یا مانند سیستم فرهنگی ماست. ما چقدر توانستیم در حوزه فرهنگی موفق عمل کنیم؟

بخش اعظمی از مشکلات ما از خود جامعه است شاید خیلی ها این جملات مرا نپسندند، دولتمردان و نمایندگان مردم با نظر مردم انتخاب می شوند. وقتی برای مجلس آدم های غیرکارآمد و ضعیفی انتخاب می کنیم نباید انتظار مجلس پویا یا معجزه داشته باشیم.

 بدون رودرواسی عرض می کنم که مجلس امروز از ادوار گذشته ضعیف تر است و ناکارآمدی آن مشخص و معلوم است. مجلس ضعیف هم نمی تواند در راس امور باشد. زمینه تحقیق برای مردم وجود دارد و مردم نباید دنبال مسائل محلی باشند و یا در روز انتخابات آرای خودشان را با پول و غذا معاوضه کنند. اگر نماینده ای کار شخصی افراد را انجام نداد این به منزله بد بودن وی نیست. ما باید دایره نگاهمان را وسیعتر کنیم و باید بدانیم که انتخاب های ما در آینده کشورمان موثر است.

الان چپ و راست در این مملکت جواب نمی دهد. خط قرمز ما ولایت است و باید اختیارات ایشان در اصل ۱۱۰ قانون اساسی رعایت شود و بعد آن اخلاق رعایت شود.

در کشور ما اخلاق از بین رفته است. تخصص از بین رفته است و این بد اخلاقی ها هر روز بیشتر می شود.

در قانون اساسی اختیاراتی دولت دارد و اختیاراتی هم مجلس. در قانون پیش بینی شده است که به ازای هر سه نفر بازنشسته در دولت یک نفر جذب شود اما عملا به صورت طرحی و و شرکتی افرادی را استخدام می کنند بعد این افراد برایشان حق ایجاد می شود. اعتراض می کنند، به مجلس مراجعه می کنند. مجلس چه کاری می تواند انجام دهد؟ اگر این افراد ساماندهی شوند در این مباحث مطرح می شود و اگر ساماندهی نکنیم با یک آسیب جدی مواجه می شویم.

از سوی دیگر با تغییر دولت افرادی جذب بدنه دولت می شوند. وقتی یک دولت ۵۰۰ هزار نفر را جذب می کند کسی می تواند جلوی آن را بگیرد؟

در گیلان هم بالغ بر ۶۰۰ نفر توسط دولت استخدام شدند چندین ماه کار کردند، کد گرفتند بر این اساس برای زندگیشان برنامه ریزی کردند حالا چطور اخراج شوند!؟ جذب بی ضابطه این افراد اشتباه بوده است اما وقتی این اتفاق می افتد ما برای تعدادی از افراد حق ایجاد می کنیم.

در مواقع آزمون های استخدامی هم چنین اتفاقاتی رخ می دهد و کسانی وارد بدنه دولت می شوند که واقعا قابل کنترل نیست.

قانون متاسفانه صحیح اجرا نمی شود و وقتی چنین مواردی رخ می دهد حل آن بسیار مشکل می شود.

واقعا اقدام نمایندگان مجلس نمی توانند اقدامات پیشگیرانه در این زمینه انجام دهند؟

ما اقدام پیشگیرانه کردیم و آن هم قوانینی است که در این راستا وضع می شود اما متاسفانه اجرا نمی شود. در مورد دولت ها هم باید انتخاب درست انجام گیرد و باید در انتخاب افراد دقت کنیم. دولت ها با روی کارآمدن تیم خودشان را می آورند که مبنای آن لزوما شایسته سالاری نیست. بارها فشارهایی توسط مجلس آورده شده است. دولت ها باید به قوانین توجه کنند.

سوالات و تذکرات زیادی در مجلس مطرح می شود اما به دلیل کثرت این سوالات و تذکرات، خیلی دیر در دستور کار قرار می گیرند و گاهی زمانی طرح می شود که دیگر فایده ای ندارند و زمان آن منقضی شده است.

متنی منتسب به شما درباره حمایت از تیم فوتبال سپیدرود رشت منتشر شده است دلیل این حمایت شما با توجه به سمت شما به عنوان نائب رییس اول فراکسیون ورزش چیست؟

همه ما به استان گیلان عرق داریم و متعلقات آن را دوست داریم. باید بگویم که برخی از تیم های گیلانی هویت این استان هستند و در جاجای استان طرفدار دارند. از سوی دیگر اکثر باشگاه های گیلانی برخلاف سایر باشگاه های لیگ از منابع سرشار دولتی محروم هستند و واقعا در چنین شرایط سختی برخی فعل و انفعالات اجحاف در حق این تیم هاست.

ما به همه تیم ها احترام می گذاریم و انتظار داریم در کشور هم به تیم های گیلانی احترام بگذارند؛ به صراحت می گویم اینکه به ناحق فضا را به سمت پایمال کردن حقوق باشگاه و طرفداران سپیدرود ببرند واکنش جدی ما را به همراه خواهد شد. همه حرف ما این است که باید قانون را درست اجرا کنیم.

البته ناگفته نماند که دل ما برای ورزش کل کشور می سوزد. خودم در سالهای اخیر بارها برای حمایت از تراکتورسازی در تبریز جلسه گذاشته ام اما اینگونه جو سازی ها را نمی پذیرم. ما در فراکسیون ورزش از حقوق همه باشگاه ها در همه ورزش ها دفاع می کنیم و قانونگذاری می کنیم.

عملکرد فراکسیون ورزش در سال های اخیر در اختصاص ۲۷/۰ درصد مالیات ارزش افزوده و یا هزینه قطعی مالیاتی که سرمایه گذاران به ورزش اختصاص می دهند نشان از تلاش فراکسیون ورزش و دلسوزی در این عرصه دارد.

ما باید شرایطی ایجاد کنیم که در این شرایط نابه سامان اقتصادی مردم از تفریحات سالم استفاده کنند.

سالهاست که واگذاری تیم های استقلال و پرسپولیس می شود در حد حرف و حدیث باقی مانده است چرا این واگذاری ها تاکنون صورت نگرفت؟

 در واگذاری تیم های استقلال و پرسپولیس اعتقاد بر این بوده که واگذاری از طریق شرکت سهامی عام صورت گیرد و این باشگاه ها به مردم، طرفداران و حامیان ورزش واگذار شود.

معتقدیم بهترین خریداران باشگاه ها طرفداران هستند و واقعیت این است که ما اهلیت را در کسانی که متقاضی خرید این باشگاه ها هستند ندیدیم و اصولا به دنبال سو استفاده هستند.

شنیده هایی درباره حضور شما از حوزه انتخابیه رشت برای مجلس شورای اسلامی وجود دارد؛ سید کاظم دلخوش از کدام حوزه وارد کارزار انتخابات می شود؟ سوال ما به صورت واضح این است رشت یا صومعه سرا؟

به کاندیداتوری از حوزه انتخابیه رشت فکر نمی کنم از سوی دیگر برای ورود از حوزه صومعه سرا نیز هنوز تصمیم قطعی نگرفته ام دلیل آن هم عدم رضایت خانواده بنده است که با سنجش موارد مختلف تصمیم نهایی را خواهم گرفت.

سخن پایانی

خط قرمز بنده مقام معظم رهبری است و تا به امروز به هیچ کسی بی احترامی نکردم. در دین ما سفارش شده است که مسئولین باید در خدمت مردم باشند و بنده نیز هر کاری که در توانم بود برای جامعه و مردم انجام دادم. چه در زمان جنگ در جبهه های نبرد و در این زمان نیز به عنوان وکیل مردم در مجلس.

مردم باید در نوع انتخاب خود تجدیدنظر کنند حتی اگر کاظم دلخوش هم عملکرد خوبی ندارد به وی رای ندهند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی