شما اینجا هستید
اخبار اصلی » مجلس با کلیات طرحی درباره «افزایش تعداد نمایندگان» مخالفت کرد

نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح «اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی و تعداد نمایندگان آن‌ها» مخالفت کردند. در جریان این رای‌گیری از مجموع ۲۹۰ نماینده مجلس دهم، فقط ۲۷۲ نماینده در صحن علنی حضور داشتند یعنی ۱۸ نماینده غایب بودند.
از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر نیز فقط ۲۵۵ نماینده در رای گیری شرکت کردند یعنی ۱۷ نماینده علی رغم حضور در صحن علنی در رای گیری شرکت نکردند.
هفت نماینده نیز علی رفم استماع نظرات مختلف، رای ممتنع دادند!
سرانجام کلیات طرح «اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه و تعداد نمایندگان» با ۹۸ رای موافق و ۱۵۰ رای مخالف تصویب نشد! 

مجلس با کلیات طرحی درباره «افزایش تعداد نمایندگان» مخالفت کرد

طبق گزارش خانه ملت، سید تقی کبیری در موافقت با کلیات طرح اصلاح قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی مصوب ۳۰ فروردین ۱۳۶۶ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن اظهار کرد: هر چند لایحه‌ای از سوی دولت در خصوص افزایش تعداد نمایندگان ارائه نشده است، اما نظر قوه مجریه در خصوص این طرح مثبت است و شاید تنها نسبت به شیوه اجرا نظر دیگری داشته باشد.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مخالفت با این طرح به بهانه بی‌عدالتی وارد نیست، زیرا اگر مخالفان نظری دارند می‌توانند در شور دوم پیشنهاد خود را ارائه کنند.

وی افزود: بعضی از مخالفان نسبت به عدم افزایش نماینده در برخی حوزه‌های انتخابیه گلایه‌مند بودند که به این ترتیب می‌توان دریافت خود مخالفان نیز با اصل این طرح موافق هستند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در طرح افزایش تعداد نمایندگان نکات عادلانه‌ای مورد توجه قرار گرفته، زیرا برخی حوزه‌های انتخابیه که ۳۰۰ هزار جمعیت دارند و برخی حوزه‌های انتخابیه که یک و نیم میلیون جمعیت دارند، یک نماینده در مجلس دارند که شرایط را سخت می‌کند

همچنین جبار کوچکی‌نژاد در مخالفت با کلیات طرح اصلاح قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی مصوب ۳۰ فروردین ۱۳۶۶ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن اظهار کرد: اگر طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس و تعداد نمایندگان آن‌ها در این دوره از مجلس تصویب شود، قطعاً در مجلس یازدهم اعمال نخواهد شد بنابراین می‌توان آن را در مجلس بعدی با لایحه دولت ادغام کرد تا قانون جامعی در جهت احقاق حقوق مردم تصویب شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما در این شرایط نامطلوب اقتصادی نیاز به وحدت داریم و این در حالی است که تصویب این طرح باعث ایجاد تشتت در برخی استان‌ها می‌شود چرا که با روح و روان مردم همخوانی ندارد بنابراین بررسی آن در اولویت قرار ندارد ضمن اینکه دولت نیز اعلام آمادگی کرده که در این مورد به مجلس لایحه ارائه دهد.

وی با اشاره به اولویت‌های کنونی کشور تأکید کرد: امروز گرانی، وضعیت نرخ ارز، کنترل بازار و اصلاح ساختار بودجه که مقام معظم رهبری بار‌ها در مورد آن به مجلس و دولت تذکر داده‌اند، باید در اولویت قرار گیرد بنابراین تصویب این طرح مشکلی را از مردم حل نخواهد کرد.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: هم اکنون رئیس جمهور به جای رسیدگی به مشکلات اساسی مردم و رفع معضلات اقتصادی به بحث اختیارات خود و وزارتخانه‌ها می‌پردازد و این در حالی است که بسیاری از خانواده‌های شهدا در تهیه دارو با مشکلات جدی مواجه شده‌اند. 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی