شما اینجا هستید
اخبار مهم » جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بسیار خطرناک است

وزیر امور خارجه آلمان گفت: آمریکا جنگ اقتصادی علیه ایران اعلام کرده است که این جنگ برای منطقه، جهان و نظم بین‌الملل بسیار خطرناک است.

«محمدجواد ظریف» ظهر امروز – دوشنبه – در نشست خبری مشترک که به همراه هایکو ماس همتای آلمانی وی برگزار شد، ضمن خوشامد گویی به دوست قدیمی خود وزیر خارجه آلمان و هیات همراه اظهارداشت: امروز گفتگو‌های بسیار جدی، صریح و نسبتاً طولانی با هیات آلمانی داشتیم.

وی ادامه داد: ایران، آلمان و اتحادیه اروپا هدف مشترکی دارند و آن، حفظ برجام، جلوگیری از تنش و درگیری در منطقه و برخوداری مردم ایران از مزایای توافق هسته‌ای است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه آمریکا اعلام جنگ اقتصادی علیه ایران کرده است، اظهار داشت: این جنگ بسیار برای منطقه و جهان و نظم بین‌المللی خطرناک است. اقداماتی که ایالات متحده پس از خروج از برجام انجام داده، هدف قرار دادن مردم ایران است که قرار بود بیش از هر کس دیگری از این توافق منفعت ببرند.

ظریف تاکید کرد: ایران ثابت کرده که به تعهدات خود پایبند است و ۱۵ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی این مسئله را ثابت کرده است.

وی تصریح کرد: ایران موظف است به همان میزان که به تعهداتش پایبند است از حقوق مردم ایران دفاع کند. یکی از این حقوق همان مساله‌ای که درماده ۳۶ برجام به رسمیت شناخته شد، است.

وزیر امور خارجه یادآور شد: اقدامات جدید ایران کاملاً منطبق با حقوق شناخته‌شده در ماده ۳۶ برجام است. ما آمادگی داریم این اقدامات را برحسب اقدامات عملی شرکای برجام ادامه بدهیم و برخی را متوقف کرده یا بازگشت دهیم.

ظریف با بیان اینکه ما امروز فرصت داشتیم درخصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کرده و دیدگاه‌های خودمان را به صراحت مطرح کنیم، خاطرنشان کرد: امیدواریم تلاش‌های دوستان ما در آلمان و سایر شرکای ما در ۱+۴ برای حفظ برجام به نتیجه برسد و حتماً ما نیز در این تلاش‌ها با آن‌ها همکاری می‌کنیم.

ظریف: جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بسیار خطرناک است/ وزیر خارجه آلمان: تلاش می کنیم برجام ادامه یابد

وزیر خارجه آلمان: تلاش می‌کنیم برجام ادامه یابد

وزیر خارجه آلمان باردیگر بر حمایت سه کشور اروپایی از برجام تاکید کرد و گفت: تلاش می‌کنیم برجام ادامه یابد.

هایکو ماس بعد از ظهر امروز- دوشنبه- در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه، با قدردانی از استقبال محمدجواد ظریف اظهارداشت: مهم است که گفتگو‌های ایران و آلمان در شرایط کنونی انجام شده و تبادل صریح نظرات صورت بگیرد.

وی افزود: ما در منطقه‌ای حضور داریم که شرایط حساس و جدی دارد و فکر نمی‌کنم افزایش تنش و رسیدن به مراحل نظامی در راستای منافع هیچ کسی باشد و به همین دلیل لازم است از رسیدن به این شرایط جلوگیری کنیم.

وزیر خارجه آلمان ادامه داد: من با تمام طرفینی که در این چند روز در اردن، عراق و امارات گفتگو داشتم هیچکس خواهان افزایش تنش‌ها نبود و این پیامی بود که من امروز می‌خواستم به تهران از منطقه به شما انتقال دهم.

ماس اظهار داشت: ما امروز صحبت‌های فشرده‌ای درخصوص برجام و نحوه ادامه آن داشتیم و موضع حمایت سه کشور اروپایی در حمایت از آن اعلام کردیم البته نمی‌توانیم معجزه‌ای داشته باشیم، ولی تلاش می‌کنیم که برجام ادامه یابد.

وی گفت؛ در این چارچوب تلاش می‌کنیم اینستکس را هم در قالب سه کشور اروپایی و هم فراتر از آن راه‌اندازی و اجرایی کنیم.

وزیر خارجه آلمان با اشاره به گفتگو‌های خود با ظریف درباره موضوعات منطقه‌ای، سوریه و یمن صحبت کردیم، تصریح کرد: آلمان از تلاش‌های سازمان ملل حمایت می‌کند و اعتقاد داریم مسائل راه‌حل سیاسی دارند و نه راه‌حل نظامی بنابراین علاقه‌مندیم با ایران در این باره صحبت کنیم، زیرا ایران نفوذ بسیاری در منطقه دارد و از آن استفاده می‌کند و به همین خاطر با ایران رایزنی می‌کنیم.

ماس در پاسخ به سوال خبرنگار ربیلد درباره رژیم صهیونیستی خاطرنشان کرد درخصوص سوال شما در مورد اسرائیل، این مسئولیتی است بر گردن داریم و دوستی نزدیک بین آلمان و اسرائیل وجود دارد و این مسئله جزو اصول حکومتی آلمان است که قابل بحث نیست و این نتیجه‌ای است که تاریخ به ما داده و قابل تغییر هم نیست و این اصل را من در تهران نیز عوض نمی‌کنم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی