شما اینجا هستید
اخبار اصلی » آمریکا به دنبال “۱۱ سپتامبر” سازی از حادثه نفت‌کش‌ها

پروژه جدید مقامات کاخ سفید که در راستای سیاست دروغ خود از روز گذشته با طرح اتهامات بی اساس و راه اندازی شوی شبانه در شورای امنیت، بدون ارائه هیچ مستنداتی به دنبال “۱۱سپتامبر” سازی از حادثه نفت‌کش‌ها علیه ایران بودند بار دیگر دشمنی آشکار و هویت ایران ستیز ترامپ و دار و دسته اش را نمایان نمود. رئیس شرکت کشتیرانی که نفکتش آن در دریای عمان دچار سانحه شده، صدمه زدن دو «شی پرنده» به نفتکش ژاپنی در دریای عمان را عامل حادثه معرفی کرد، سفیر آمریکا با دست خالی از نمایش ساختگی شورای امنیت خارج شد و نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل متحد نیز قاطعانه ادعای بی اساس آمریکا را رد کرد.

جزئیات جدید از حادثه برای نفتکش ژاپنی در دریای عمان
پس از اینکه شب گذشته وزیر خارجه آمریکا بدون ارائه هیچ‌گونه مستنداتی ایران را مسئول حمله به دو نفتکش در دریای عمان معرفی کرد و ادعای وی با همراهی مقامات ایالات متحده و اذنابش همراه شد، رئیس شرکت کشتیرانی که نفکتش آن در دریای عمان دچار سانحه شده است، گفت دو «شی پرنده» در روز پنج شنبه به نفتکش ژاپنی در دریای عمان صدمه زدند.
یوتاکا کاتادا، رئیس شرکت کشتیرانی «کُکوکا سانگیو» در کنفرانس خبری گفت نفتکش «کُکوکا کوریجس»، پس از بازگشت خدمه نجات یافته اش در حال انتقال به بندر «خورفکّان» امارات است. وی افزود: این نفتکش توسط نیروی دریایی آمریکا همراهی می شود.
وی توضیح داد: «خدمه نفتکش به ما گفتند چیزی در حال پرواز به کشتی نزدیک شد و آنها متوجه یک سوراخ شدند… سپس برخی از خدمه شاهد دومین اصابت بودند
کاتادا افزود: هیچ امکانی برای اصابت اژدر به کشتی حامل ۲۵ هزار تن متانول وجود ندارد.

ادعای فرماندهی مرکزی تروریستهای آمریکا درباره حمله نفتکش‌ها
با وجود اینکه رئیس شرکت کشتیرانی ژاپنی، علت حادثه را صدمه زدن دو «شی پرنده» به نفتکش ژاپنی اعلام کرده، فرماندهی مرکزی تروریستهای آمریکا با انتشار ویدئویی ادعایی سعی کرد نقش ایران را در حمله به نفتکش‌ها در خلیج عمان ثابت کند.
در ویدئوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) تصویر قایقی که ادعا شده ایرانی است، منتشر شده که در حال جدا کردن یک مین عمل نکرده از نفتکش «کوکوکا کوریجس» است.
«بیل اربن» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شد: در ساعت ۴:۱۰ دقیقه به وقت محلی، یک قایق گشتی سپاه پاسداران ایران به نفتکش «کوکوکا کوریجس» نزدیک شد و تصویر جداکردن یک مین عمل نکرده از این نفتکش مشاهده و ضبط گردید.
فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا همچنین تصاویری را منتشر کرد که در ظاهر نشان می‌دهد یک مین به بصورت مغناطیسی به بدنه یک کشتی و پیش از جدا کردن آن، چسبانده شده است.
ادعای سنتکام علیه ایران در حالی بیان می‌شود که در این فیلم که برای اثبات نقش ایران در حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان منتشر شده، زمان و مکان این مواجهه و هویت کشتی و سرنشینان قایق مشخص نیست.

خبرگزاری رویترز نیز با بیان تردید در خصوص فیلم ادعایی ارتش آمریکا علیه ایران نوشت: غالبا رمزگشایی از چنین تصاویری دشوار است و انتشار آن نشان می‌دهد آمریکا تلاش می‌کند جامعه بین الملل را قانع کند ایران مسئول این حملات بوده است.

آمریکا به دنبال “۱۱سپتامبر” سازی از حادثه نفت‌کش‌ها
به نظر می‌رسد مقامات آمریکا که روز پنجشنبه با پاسخ قاطع رهبر معظم انقلاب در نفی مذاکره با دولت ترامپ روبه رو شدند، تلاش دارند با اتهامات واهی و مرتبط کردن حادثه آتش سوزی دو نفتکش در دریای عمان به ایران، شکست کارزار فشار حداکثری بر تهران را بپوشانند و به دنبال “۱۱سپتامبر” سازی از حادثه نفت‌کش‌ها هستند. در شب گذشته وزیر خارجه آمریکا ایران را مسئول حمله به دو نفتکش در دریای عمان معرفی کرد و وزیر دفاع آمریکا و وزیر خارجه انگلیس نیز در اتهام زنی علیه ایران با وی متحد شدند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا هم با وی همراه شد و در توئیتی نوشت: ارزیابی آمریکا این است که ایران مسئول حملات دریای عمان است.
مقامات کاخ سفید همچنین در جلسه روز پنجشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد نمایشی شبانه را علیه تهران در شورای امنیت سازمان ملل به راه انداختند اما منصور العتیبی نماینده کویت در سازمان ملل و رئیس دوره ای شورای امنیت در پایان این نشست در جمع خبرنگاران گفت: در این نشست اطلاعات اولیه این حادثه بیان شد و در این خصوص هیچ‌سند و شواهدی ارائه نشده و لازم است تحقیقات ادامه یابد. رئیس دوره ای شورای امنیت درباره اینکه آیا ایران پشت این حادثه بوده است یا خیر، هیچ پاسخی نداد و گفت که نام هیچ کسی برده نشده است. جاناتان کوهن سفیر آمریکا در سازمان ملل هم که با دست خالی از این نمایش ساختگی خارج شده بود با تکرار ادعای وزیر خارجه آمریکا بدون ارائه هرگونه شواهد و حتی پاسخ به سوالات، ایران را در این ماجرا متهم کرد. وی افزود که آمریکا با ادامه کارزار فشار حداکثری ایران را به میز مذاکره خواهد آورد.

پاسخ قاطعانه ایران به ادعای بی اساس آمریکا
در همین حال نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در پاسخ به اظهارات نماینده آمریکا در شورای امنیت در بیانیه ای اعلام کرد: اظهارات فتنه‌جویانه نماینده آمریکا علیه ایران در جلسه ۲۳ خرداد شورای امنیت سازمان ملل نماد دیگری از عملیات روانی ایران‌ هراسانه این کشور بود و ایران قاطعانه ادعای بی اساس آمریکا در ارتباط با حوادث ۲۳ خرداد تانکرهای نفتکش را رد و آن را با شدیدترین لحن ممکن محکوم می‌کند.
«اسحاق آل حبیب» معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل هم در واکنش به اتهام‌زنی واشنگتن به تهران در خصوص حادثه روز گذشته (پنجشنبه) برای دو نفتکش در دریای عمان، با اشاره به همزمانی این حادثه با سفر «آبه شینزو» نخست‌وزیر این کشور به ایران و دیدار با رهبر انقلاب اسلامی توضیح داد: «کسی پشت این ماجرا است تا آن را به گردن ایران بیاندازد. (و آن کس نیز) ایالات متحده است».

هشدار تازه ظریف درباره تحرکات «تیم ب» و اتهام‌زنی‌ها ضد ایران
محمد جواد ظریف هم در توییتی در واکنش به ادعاهای آمریکا در خصوص نفت کش‌ها در دریای عمان نوشت:« این که ایالات متحده فورا و بدون ذره‌ای شواهد عینی یا هر اماره ای، به اتهام پراکنی علیه ایران دست می‌زند، تنها این را کاملاً آشکار می‌کند که تیم بی در حال حرکت به سوی یک نقشه جایگزین است: خرابکاری در دیپلماسی (از جمله در اقدامات آبه شینزو) و سرپوش گذاشتن بر تروریسم اقتصادی علیه ایران. من چند ماه پیش دقیقا درباره همین سناریو هشدار دادم؛ نه به این دلیل که من یک پیشگو باشم، بلکه به این دلیل که من ذات تیم بی را می‌شناسم.»

گفتنی است؛ صبح روز پنجشنبه «منابع محلی عمان» اعلام کردند که دو نفتکش بزرگ حامل نفت خام در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند. نفتکش «فرانت آلتر» (Front Altair) با پرجم جزایر مارشال متعلق به نروژ از قطر «اتانول»‌ بارگیری کرده و «کوکوکا کوریجس» (Kokuka Courageous) با پرچم پاناما از «الجبیل» عربستان سعودی، محموله «متانول» بارگیری کرده بود.
وزارت تجارت ژاپن اعلام کرد، یکی از نفتکش‌های حادثه‌دیده در دریای عمان حامل «محموله متعلق به ژاپن» بوده‌اند. این حادثه همزمان با سفر «آبه شینزو»، نخست‌وزیر ژاپن به تهران رخ داده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی