شما اینجا هستید
اجتماعی » زباله‌های سرگردان شهر رشت سلامتی مردم را تهدید می‌کند+ فیلم

داستان زباله‌های سرگردان در محلات و مناطق مختلف شهر رشت همچنان ادامه دارد و مردم فهیم شهر رشت را به ستوه آورده است.

در یک عصر تابستانی سری به محلات مناطق مختلف شهر رشت زدیم و با تصاویری نازیبا و ناراحت‌کننده از حجم زباله‌های سرگردان جمع شده در گوشه و کنار محلات روبه‌رو شدیم که نارضایتی زیادی را برای شهروندان مناطق مختلف شهر رشت به‌وجود آورده است.

سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت شهر اعم از جمع آوری و حمل زباله، دفن و تبدیل آن به کود از وظایف شهرداری‌ها است و در مناطق مختلف شهر رشت، مردم از این عملکرد راضی نیستند.

تجمع جمعیتی با خدمات ارائه شده در مناطق مختلف شهر رست تناسبی ندارد و بر اساس نیاز محلات و تعداد خانوارها سطل زباله مکانیزه و یا حتی معمولی وجود ندارد و یا شکسته و قابل استفاده نیست.

در منطقه ۳ محله کسبخ با حجمی از زباله‌ها در گوشه و کنار مواجه شدیم؛ یکی از ساکنان این محله به خبرنگار تسنیم گفت: در این منطقه بیش از ۱۰ تن زباله تولید می‌شود و ماشین‌آلات شهرداری برای جمع‌آوری زباله‌ها کافی و متناسب نیست؛ و در اثر عملیات پرس تمام شیرابه‌ها در این محلات سرازیر می‌شود.

شهروند دیگری از منطقه شهید چمران در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بوی تعفن شیرابه‌های سرازیر شده در کوچه و خیابان همه ساکنان را اذیت می‌کند و پشه و مگس امان ما را بریده است.

یکی از شهروندان با انتقاد از وجود سطل‌های زباله سنگی و سیمانی در گوشه خیابان‌ها عنوان کرد: چگونه تخلیه زباله از این سطل‌های سنگی و سیمانی انجام می‌شود، سطل‌های سبک، درب‌دار و قابل حمل تولید شده که می‌تواند کاربرد بهتری داشته و از تجمع بیماری پیشگیری کند.

به منطقه ۴ شهرداری رشت که رسیدیم همچنان تصاویر تجمع زباله‌ها تصویر تکراری کوچه و خیابان‌ها بود و یکی از بانوان ساکن منطقه جاده لاکان گفت: ما مجبوریم مسافتی در حدود ۵۰۰ متر بیاییم تا زباله را به تنها سطلی که در جلوی خیابان تعبیه شده برسانیم.

اهالی منطقه ۵ شهرداری رشت در خیابان باهنر هم از اوضاع جمع‌آوری زباله‌ها و نابسامانی در این مسئله مهم که سلامتی مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد به‌شدت گله‌مند بودند و از مسئولان امر خواستند که در این خیابان‌ها قدم بزنند تا متوجه بوی تعفن و وضعیت نامناسب آن شوند.

اهالی محلات مختلف شهر رشت از عدم رسیدگی به درخواست نصب سطل زباله مکانیزه و یا معمولی خبر دادند و گفتند بارها و بارها درخواست دادیم اما کسی توجه نمی‌کند.

زمانی می‌توانیم از فرهنگ‌سازی در حوزه تفکیک زباله داد سخن سر دهیم که امکانات کافی اولیه برای جمع‌آوری زباله در شهر وجود داشته باشد و سلامتی شهروندان به‌خطر نیفتاده باشد.

اینک پس از ماهها شهر رشت، شهری که بدون شهردار بود منتظر عملکرد فوری در زمینه اولویت‌های این شهر است؛ اولویت‌هایی که با سلامت مردم رابطه مستقیم دارد و انتظار می‌رود در بازه زمانی کوتاهی به این مشکلات رسیدگی شود زیرا مردم رشت گله‌مندند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی