شما اینجا هستید
اجتماعی » گفتگو با مجید کاظم زاده مژدهی نویسنده و کارگردان نمایش با زخمی بر شانه هایش

نمایش با زخمی بر شانه هایش به نویسندگی و کارگردانی مجید در کاظم زاده مژدهی از ۱ الی ۵ مهر در سالن شهید انصاری (وارش) مجتمع خاتم الانبیا (ص) رشت به روی صحنه می رود. به بهانه اجرای این نمایش گفتگوی کوتاهی با مجید کاظم زاده مژدهی نویسنده و کارگردان این اثر انجام داده ایم.
-در ابتدا لطفا در مورد متن و سبک اجرایی نمایش کمی توضیح دهید.
این نمایش سیال ذهن است و همین جریان سیال ذهنی که در متن وجود دارد باعث شد که اجرای ما از حالت رئالیست خارج شود. به این خاطر که همزمان دو اتفاق موازی رخ میدهد. اتفاق اول کسی برای پیدا کردن هم رزم خودش در تفحص، در حال از دست دادن جان خودش است و اتفاق دوم که به موازات اتفاق اول در حال رخ دادن است، همسر آن فرد مفقود به همراه پدرش در مسیری در حال رفتن هستند که ماشینشان چپ کرده و به کما رفته اند. حال ما به وسیله افکار و ذهن شخصیتهای نمایش به گذشته و حال و آینده میرویم.
این دو اتفاق در دو موقعیت جغرافیایی کشور، یکی منطقه شمال که تصادف رخ داده ودیگری جنوب که تفحص در حال انجام است به هم گره میخورد و این افراد در این فضای سیل ذهن با هم مواجه میشوند. همانطور که این نمایش را دیدید تلاش گروه این بوده که صدای زمان باشد و مباحث روز و دغدغه های امروزی بیان شود. با توجه به در پیش بودن انتخابات و سوء استفاده هایی که برای رسیدن ثروت و قدرت از عناوینی مثل شهید و مفقود و افرادی که جانشان را در راه وطن از دست داده اند انجام میشود، دیدن این نمایش با توجه به اشاره هایی که ما در اجرا داشتیم قطعا جالب توجه خواهد بود.
-درون مایه اصلی این نمایش دفاع مقدس است اما ما برش هایی از بعد پایان جنگ را شاهدیم، صحنه هایی از آرزوها، حسرت ها و حتی سوءاستفاده هایی که از نام شهید شده است. با توجه به همزمانی اجراء با هفته دفاع مقدس، چه صحبتی با مخاطبینی دارید که می خواهند به سالن نمایش بیایند و شاهد این اجرا باشند.
یکی از مسائل مهم برای من این است که نمایش در چه زمان و مکانی باید اجرا شود. تماشاگرانی که نمایش های ما را دنبال کرده باشند می دانند که سعی میکنیم به این نکات و موارد بسیار دقت کنیم. با توجه به دستمایه قرار دادن مسئله جنگ و سوء استفاده هایی که بعد ازپایان آن رخ داده و از طرفی با توجه به مباحث مفسدین اقتصادی که این روزها با مسئله دفاع مقدس گره خورده و متاسفانه اغلب افرادی که دست به اختلاس میزنند و ما محاکمه آنها را در تلویزیون شاهد هستیم در جنگ حضور داشته و یا فرزند همین عزیزان هستند، لازم دیدم که این نمایش در این زمان و تاریخ اجرا شود.
این نمایشنامه برگزیده سه جشنواره کشوری است و سه ارگان مرتبط یعنی اداره ارشاد و اداره کل حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس و بنیاد شهید و امور ایثارگران استان برای اولین بار در تهیه و تولید این نمایش در کنار گروه همکاری داشتند.
در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید:
از وقتی که گذاشتید بسیار سپاسگذارم. امیدوارم روزی مسئولین فرهنگی بدانند که میشود توسط هنر باعث بسیاری از اتفاقات مثبت شد و آسیب های اجتماعی را کم کرد. جامعه را به سمت بهتر شدن هدایت کرد و این مسئله نیاز سرمایه گذاری دارد. امیدوارم روزی شاهد این باشم که مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته از نظر مسائل شهروندی، مسئولین ما هم به این مسئله پی ببرند که از طریق تئاتر می توان تائیر گذار بود . متاسفانه سالهاست که هیچ اتفاق سخت افزاری رخ نداده و همان سالن های فرسوده مانند همین سالن که به هیچ عنوان مناسب این اجرا نبود میزبان اجراها هستند. برای چنین نمایش هایی نیاز است که با وجود شیب مناسب سالن تماشاگر بتواند کف سالن نمایش را ببیند. اما متاسفانه مخاطبین مجبورند سقف سالن را ببینند.
گزارش: هامون مرتضائی

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی