شما اینجا هستید
اجتماعی » هود آشپزخانه موجب حریق یک واحد مسکونی در رشت شد

معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت از حریق یک واحد مسکونی به علت اتصال در سیستم سیم کشی برق از ناحیه هود آشپزخانه خبر داد.

شهرام مومنی افزود: حریق یک واحد مسکونی در خیابان مطهری رشت عصر گذشته به مرکز ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت اطلاع داده شد که بلافاصله دو آتش نشان به محل حریق اعزام شدند.

وی اظهار داشت: با توجه به هوشیاری ساکنان ساختمان مسکونی و تجهیز آپارتمان به خاموش کننده و آشنایی با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی، شعله های این آتش سوزی که به علت اتصال در سیستم سیم کشی برق از ناحیه هود آشپزخانه بود، قبل از رسیدن آتش نشانان  توسط ساکنان مهار شد.

وی با بیان این که در جریان بروز این آتش سوزی به کسی آسیب نرسید، خاطر نشان کرد: نظافت و سرویس دوره ای هود آشپزخانه و تعویض فیلتر آن در پیشگیری از از این نوع آتش سوزی ها نقش مهمی دارد.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی رشت اضافه کرد: هود آشپزخانه از قطعه ای به نام خاذن برای ذخیره برق برخوردار بوده که به همراه چربی حاصل از پخت و پز و بخارات آب خاصیت خود سوزی و خود اشتعالی دارد.

وی با تاکید بر این که به شهروندان توصیه می شود تا برای پیشگیری از آتش سوزی هر دو ماه یکبار نسبت به شستشو یا تعویض فیلتر هود اقدام کنند، خاطر نشان کرد: نحوه اتصال هود به برق شهر تنها از طریق اتصال ترمینال پیچی یا مهره ای به سیم ورودی ساختمان (برق اصلی ساختمان) انجام شود که در صورت کوتاه بودن طول سیم تا حد امکان از رابط استفاده کرده و از افزودن به طول سیم خودداری شود.

مومنی بیان داشت: کلیدهای نصب ثابت که برای اطمینان از قطع تمام قطب ها به کار می روند، بایستی بصورت مستقیم به ترمینال های تغذیه متصل شوند تا در صورت وجود شرایط غیرعادی فاصله جدائی را تامین کنند،  روشن گذاشتن طولانی مدت لامپ هود موجب حریق می شود

وی با بیان این که از لامپ متناسب با سیم هود بایستی استفاده شود، خاطر نشان کرد: گرد و خاک و آلودگی قسمت های قابل دسترس تمیز شود، لوله خروجی هوا ، به خروجی هایی از قبیل (هواکش، خروجی شومینه، خروجی طبقات دیگر، لوله بخاری، لوله آبگرمکن) متصل نشود.

۱۴ ایستگاه آتش نشانی در رشت فعال است.

رشت، دارای حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت ثابت است که در طول روز به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می رسد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی