شما اینجا هستید
اخبار اصلی » جهش ۲۰ هزار واحدی بورس در ۲ روز

شاخص کل بورس تهران، دیروز در ادامه روند پرشتاب صعودی روز شنبه، حدود ۱۶ هزار واحد رشد کرد و با ۲۰ هزار واحد افزایش طی دو روز به سطح ۳۷۵ هزار واحد رسید. در بازار دیروز حدود ۸۸ درصد نمادها صف خرید بودند. یعنی در حداکثر قیمت مجاز روزانه معامله شدند و در همین قیمت هم خریداران بیشتر از فروشندگان بودند.گفتنی است بورس هفته قبل در اثر تشدید تنش های نظامی حدود ۳۰ هزار واحد افت کرده بود که ۲۲ هزار واحد از این افت را در دو روز ابتدایی هفته جاری، بعد از فروکش کردن سطح تنش ها، جبران کرد. برخی با شبیه سازی شرایط فعلی با رشد پرشتاب شاخص بعد از اغتشاشات انتهای آبان، پیش بینی می کنند شاخص کل طی همین هفته وارد کانال ۴۰۰ هزار واحدی شود.

این روزها، البته اخبار و شرایط اقتصادی مهم نیست و بیشتر از همه نحوه رفتار بازیگران حقیقی و حقوقی و جریان دادن نقدینگی در بازار تعیین کننده خواهد بود. به همین خاطر تحلیل گران نحوه رفتار حقوقی ها را در فروش سهامی که هفته قبل در اوج فروش ها خریده اند بر روند کوتاه مدت بازار بسیار موثر می دانند.
البته در معاملات دیروز، فشار خرید نسبت به شنبه اندکی کم شد. در روز شنبه از ۳۱۴ نماد فعال بازار ۳۱۲ مورد صف خرید شدند و تنها یک نماد منفی شد. در معاملات دیروز هم صف خرید در اکثر نمادها برقرار ماند به طوری که ۲۷۷ نماد از ۳۱۴ نماد در حداکثر مقدار مجاز روزانه معامله شدند و در همین قیمت هم خریداران بیشتر از فروشندگان بودند.
نبض بازار دست حقوقی ها
حقوقی ها که در هفته قبل در حجم های بالا و قابل توجه اقدام به خرید سهم کرده بودند، طی دو روز ابتدایی این هفته بیشتر فروشنده بودند. در روز شنبه بیش از ۳۶۰ میلیارد تومان سهام از حقوقی ها به حقیقی ها منتقل شد اما دیروز این رقم به حدود ۹۵۰ میلیارد تومان رسید. لذا هنوز حدود یک سوم خریدهای هفته قبل توسط حقوقی ها فروخته شده است. با این حال حقیقی ها که هفته قبل در اثر هیجان سهام خود را فروخته بودند همچنان در صف های خرید به انتظار ورود مجدد به سهام هستند. همین موضوع در کنار فروش کنترل شده حقوقی ها، منجر به برقرار ماندن صف های خرید و
پیش بینی عبور شاخص از ۴۰۰ هزار واحد در هفته جاری شده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی