شما اینجا هستید
اخبار اصلی » انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری ‌کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا ‌با محوریت سازمان منطقه آزاد انزلی

در راستای تقویت و رونق مراودات و با توجه به ورود نخستین محموله تجاری از طریق کریدور شمال – جنوب، و انعقاد تفاهمنامه ۳ جانبه بین منطقه آزاد انزلی، چابهار و لوتوس آستراخان روسیه به کشور، حجم مبادلات تجاری ایران و کشورهای عضو اوراسیا در آینده افزایش پیدا می‌کند.

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، انعقاد تفاهم نامه‌های همکاری با نهادهای دولتی کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: نخستین محموله تجاری از طریق کریدور شمال – جنوب، با امضاء تفاهمنامه مشترک وارد کشور شده است.

امین افقی با بیان اینکه حضور سازمان منطقه آزاد انزلی در اجلاس‌های اقتصادی کشورهای عضو اوراسیا موجب تقویت و رونق مراودات تجاری شده است عنوان کرد: پیوستن کشورمان به جمع کشورهای اوراسیا بدون شک مزایای بسیار زیادی در بعدهای مختلف اقتصادی، بازرگانی و تجاری برای ما به ارمغان می‌آورد.

وی از تشکیل کارگروه توسعه مبادلات تجاری از مسیر کشورهای اورسیا و کریدور شمال – جنوب در سازمان منطقه آزاد انزلی خبر داد و تصریح کرد: با توجه به مزیت‌های قانونی منطقه آزاد انزلی به عنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور این منطقه به پل ارتباطی ترانزیتی و تجاری با کشورهای اوراسیا و حاشیه خزر تبدیل می‌شود.

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌های اقتصادی با دو کشور اصلی عضو اوراسیا یعنی روسیه و قزاقستان، جهت گسترش تجارت با این کشورها و منطقه ویژه لوتوس توسط این سازمان منطقه اجرایی شده افزود: حجم مراودات تجاری بین کشورهای عضور در آینده افزایش خوبی پیدا می‌کند.

افقی توسعه زیر ساخت‌ها در راستای افزایش ظرفیت‌ها و مزیت‌های خدماتی را یکی از راهکارهای اصولی جهت تقویت فعالیت‌های تجاری تلقی کرد و بیان داشت: در حال حاضر مجتمع بندری کاسپین از زیرساخت لجستیکی مناسبی برای گسترش تجارت و صادرات کالا به کشورهای هدف نظیر روسیه و قزاقستان برخوردار است.

وی اتصال راه آهن و بهره‌برداری از اسکله رو رو را از جمله اقداماتی که موجب تکمیل و تقویت ظرفیت‌های عملکردی در بندر کاسپین به عنوان یک بندر نسل سوم می‌شود قلمداد کرد و گفت: با انجام این دسته از اقدامات تجار و بازرگانان علاوه بر بهره‌مندی از زیرساخت‌های لازم از مزیت‌ها و معافیت‌های قانونی بهره مند می‌شوند.

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی وجود زیرساخت های لازم همچون مخازن، سیلوی غلات و انبارهای سرپوشیده در مجتمع بندری کاسپین را مورد توجه قرار داد و افزود: توسعه زیرساخت‌ها از جمله اقدامات و برنامه‌هایی است که به عنوان یک هدف در اولویت کارهای سازمان منطقه آزاد انزلی قرار دارد.

موافقتنامه موقت تجارت آزاد ایران با اوراسیا از ۵ آبان برای ۸۶۲ قلم کالا بین کشورهای عضو و ایران آغاز شده است.

طیق آمارهای اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه مجموع واردات کالا و محصولات مختلف کشورهای عضو معاهده اوراسیا در سال گذشته چیزی حدود ۴۰۰ میلیارد دلار ذکر شده است از طرفی جمعیت کشورهای عضو معاهده گمرکی اوراسیا بالغ بر ۲۰۰ میلیون نفر تخمین زده می‌شود. 

گفتنی است میزان صادرات کل کشورمان به کشور روسیه در سال گذشته با توجه به توانمندی‌های داخلی رقمی بسیار ناچیز بود، به بیان دیگر صادرات ۵۳۳ میلیون دلاری ایران به روسیه نشان می‌دهد که باید در این مسیر تغییراتی در راستای تحقق بیشتر منافع کشورمان به وجود آید.

بالا بودن تعرفه‌ها در گمرکات ایران و روسیه را از دیگر دلایل مهم صادرات بسیار کم محصولات تولیدی ایران به این کشور محسوب می‌شود؛ بیشترین صادراتی که ایران هم‌اکنون می‌تواند به روسیه و سایر کشورهای اوراسیا انجام دهد محصولات صنایع غذایی و کشاورزی است که در این زمینه گیلان شرایط بسیار فوق‌العاده‌ای دارد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی