شما اینجا هستید
اخبار اصلی » مبارزه با فساد و عدالت خواهی باعث جلب اعتماد مردم و کم شدن فاصله طبقاتی در جامعه می شود

باتوجه به نزدیک شدن به زمان انتخابات و در راستای وظیفه رسانه ای بر آن شدیم با یکی از کاندیداهای مجلس مصاحبه و دیدگاه و رویکرد ایشان را به مخاطبان ارائه دهیم.
جواد قربانی شمشادسرا یکی از کاندیداهای انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه رشت است. وی در گفتگویی به بیان دیدگاهها و اهداف خود برای ورود به انتخابات گفت:
در ابتدا ضمن معرفی خود، خلاصه ای از سوابق کاری خود بفرمایید. اینجانب جواد قربانی شمشادسرا از توابع شهرستان رودسر، روستایی و از خانواده کشاورز هستم. دارای مدرک کارشناسی علوم سیاسی از دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناسی ارشد نهضتی (استراتژیک) از دانشگاه امام حسین (ع)٬ همچنین دوره های مدیریت، مدیریت بحران و مدیریت رسانه) را نیز گذراندم. در دوران قبل از انقلاب بسیاری از روستاها از داشتن جاده ماشین رو محروم بودند و دانش آموزان مجبور بودند دور از خانواده در یک شهر اتاقی اجاره کنند. در همان زمان طعم مستأجری را در دوران دانش آموزی چشیدم. این عوامل باعث شد که پختگی و خودسازی در من ایجاد شود. به این فکر افتادم که تابستان کار کنم که با درآمد تابستان هم محارج تحصیل را بپردازم و هم پس انداز آتی داشته باشم که ۶ سال این کار را انجام دادم. مثلا سه سال در کارخانه چای که بسیار سخت و طاقت فرسا بود کار کردم. حدود ده ماه قبل از انقلاب، روزی در حین عبور از خیابان سرنشین یک خودرو، مقداری پوستر لوله شده به من داد، وقتی آنها را باز کردم دیدم پوستر حضرت امام خمینی (ره) است که با همان تصویر عاشق ایشان شدم. پس از آن در پخش اعلامیه و تظاهرات شرکت فعال داشتم. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با سپاه پاسداران همکاری کردم تا اینکه بسیج شکل گرفت و وارد بسیج شدم و بعد به جبهه رفتم و بعنوان اولین مسئولیت، ده سال مسئولیت معاونت لشکرهای استقرار در کردستان را داشتم و در عملیات متعددی شرکت داشتم و در جبهه مجروح شدم‌‌. همچنین حدود ۸۰۰ نفر از گروههای ضد انقلاب از جمله فرزندان قاضی محمد کردستانی را که با عفو امام خمینی (ره) مواجه شده بودند، تسلیم کرده و به آغوش خانواده هایشان بازگرداندم. پس از آن به تهران رفتم و ۲۰ سال در سپاه قدس بودم که حدود ۱۴, ۱۵ سال از نیروهای تحت امر شهید حاج قاسم سلیمانی بودم. سال ۸۴ قرار بود استاندار گیلان شوم که تا مرز معرفی هم رفتم و با همه تشکل های سیاسی، نظامی و دانشگاهی، ائمه جماعات، شوراها و نمایندگان مجلس جلسه گذاشته شد. اما بدلیل اینکه فکر می کردند من با آیت الله قربانی (امام جمعه وقت رشت) نسبت دارم قبول نکردند. آنهم به این دلیل که آیت الله قربانی از آیت الله هاشمی رفسنجانی حمایت می کردند. اما اینگونه نبود و بنده با ایشان هیچ نسبتی نداشتم. بعدها از من عذرخواهی شد و شخص دکتر ذبیحی (معاونت نیروی انسانی ریاست جمهوری) نیز از من عذرخواهی کرد. بنده به مدت ۲۰ سال، حداقل در ۲۵ کشور کار مطالعاتی و پژوهشی داشتم ‌و حدود ۱۰۰ پروژه مطالعاتی و پژوهشی داخلی و روابط بین المللی (بعنوان ناظر یا تهیه کننده) انجام دادم. از مهمترین انگیزه های خود برای ورود به عرصه انتخابات بفرمایید.
من در دوره قبل نیز برای انتخابات اسم نویسی کردم. پس از ثبت نام، مجمع سپاه قدس با من تماس گرفت و ماموریت سفر به سوریه را به من محول کرد و از آنجا که جهاد را اولی تر از کاندیداتوری می دانستم طی نامه ای به وزارت کشور انصراف دادم. البته به دلیل محضری نبودن، انصراف پذیرفته نشد و من ۴ سال در سوریه بودم.
تا اینکه امسال تصمیم گرفتم به عرصه انتخابات ورود کنم. ما بهترین رهبران جهان را داشتیم و داریم، امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و بهترین نهادها را نیز داریم. همه شهدای گرانقدر که رفتند آرزویشان این بود که ما می رویم سپر بلای ملت می شویم تا جایگاه ولایت و ارزش ها حفظ شود و آسایش و رفاه و سربلندی برای ملت به ارمغان بیاید. سوال من این است که چرا این رفاه و آسایش تامین نشده که به نظر من ریشه تمام اینها به خانه ملت برمی گردد. حال اگر نمایندگان خوب، انقلابی، مومن، ولایت مدار، پاک دست و با بصیرت وارد مجلس کنیم که تمام وجود خودش را برای مبارزه با فساد و عدالت محوری بگذارد، قطعا مجلس انقلابی با آن ویژگی هایی که تعریف کردیم، دولت قوی را تشکیل می دهد و وقتی دولت قوی شکل بگیردبگیرد، مدیران کارآمد به روی کار خواهند آمد و اگر مدیران کارآمد داشته باشیم، عملا آرامش و آسایش به جامعه برمیگردد و اگر برگردد امنیت هم خواهیم داشت و با داشتن امنیت سرمایه گذاری و اشتغال فراگیر می شود. واضح است که اگر اشتغال باشد اعتیاد کم شده و استحکام خانواده شکل می گیرد. این نکته هم حایز اهمیت است که اگر طرح ها و لوایحی که به مجلس ارائه می دهیم عدالت محور و در راستای مبارزه با فساد و رانت باشد، آن موقع نظارت ها، تفحص ها و استیضاح ها روح دارد و بی خاصیت نیست. آن موقع این مجلس و دولت پاسخگوی مطالبات مردم است.

با توجه به اینکه سالها در پایتخت حضور داشتید و صاحب مسئولیت بودید چطور شد تصمیم گرفتید در استان زادگاه خود و شهر رشت کاندیدا شوید؟ رشت تمام توانایی های بالقوه را دارد. بطور مثال گوهر رود و زرجوب، اگر این فاضلابی که به این رودهای خدادادی سرریز می شود و به تالاب انزلی می ریزد مدیریت شود و این رودخانه ها جاذبه گردشگری خود را بازیابند و به تفرجگاه تبدیل شوند، دیگر جوانان کمتر در قلیان سراها پرسه خواهند زد و به اعتقاد من با کار کارشناسی می شود این مسئله را حل کرد. در حال حاضر بسیاری از واحد‌های صنعتی ما تعطیل شده اند. نیمی از آنها کاملا تعطیل و مابقی هم با تمام ظرفیت کار نمی کنند. ریشه این اتفاقات اولا برمی گردد به بی مهری دولت، دوم به واردات بی رویه که باز هم به دولت مربوط است. این وظیفه مجلس است که با این موارد برخورد کند. اما وقتی پشت واردات رانت است، مجلس اقدام نمی کند. بطور مثال آب و زمین دو مسئله اساسی برای آبزی پروری است. چرا آبزیان در گیلان گرانتر از تهران است؟ خود مردم قضاوت کنند. از مردم سوال کنید کدام دام اصلاح شده اعم از گوشتی و شیری و کدام زراعت اصلاح شده اعم از برنج و باغی تحویل دامدار و کشاورز داده اند‌. در مورد مبحث بیمه و بیمه سلامت نظرتان چیست؟ آیا بیمه سلامت ما در حال حاضر کارآیی دارد؟
متاسفانه بیمه سلامت فقط در حد بستری مفید است! باید معضل دفترچه سلامت درمانی برای روستاییان حل شود، چوت روستاییان مایحتاج ما را تامین می کنند.
نظر شما در خصوص وضعیت معیشت فرهنگیان و معلمان چیست؟ خیلی از معلمان ما، چون در حال حاضر معیشت شان تامین نیست، به مسافرکشی یا کار در بنگاههای معاملات ملکی روی می آورند. در حالی که باید زمان فراغتشان را به مطالعه شیوه های تربیت و… اختصاص دهند. به اعتقاد من بهترین نقطه برای سرمایه گذاری، معلمان هستند و در آینده صد برابر آن را می توانیم برداشت کنیم. در زمان انتخابات برخی از کاندیداها هزینه بسیار گزافی برای تبلیغات انتخاباتی خود می کنند. کمی راجع به هزینه های تبلیغات در زمان انتخابات شفاف سازی کنید.
بله، متاسفانه برخی از کاندیداها که تعدادشان کم هم نیست، هزینه های چند میلیاردی می کنند. به در وهله اول باید با مردم صادق باشند که این هزینه ها را از کجا آورده اند؟ دوما آیا این هزینه ها با معیارهای امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری همخوانی دارد؟ آیا اینها می توانند نمایندگان واقعی شهرستان رشت باشند؟ این را خود مردم قضاوت کنند. مجموع هزینه بنده برای انتخابات ۴۰ میلیون تومان است. یک ستاد در رشت و یک ستاد در یکی از بخش های رشت اجاره کردم. مغازه ای که برای ستاد در رشت اجاره کردم نیم بها بوده است. برخی دوستان انقلابی هم به دلیل همفکری و اینکه بنده تفکر حاج قاسم سلیمانی را دارم حمایت هایی از من داشته اند.
_ آیا شما در انتخابات به جناح سیاسی خاصی تعلق دارید؟
بنده عضو هیچ گروه و جناحی نیستم. فقط در خط ولایت هستم و خودم را بالاتر از اصولگرایی می دانم، یعنی انقلاب و ولایت مداری و حدود ۴۰ سال است با این تقکر زندگی می کنم.
_در پایان اگر حرف یا نکته ناگفته ای دارید بفرمایید.
یک نکته این است که بسیاری از وقت مجلس در مورد افراد در حصر و برگزاری کنسرت گرفته می شود. سوال من این است ۱۶ سال حکومت قوه مجریه دست مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و سیدمحمد خاتمی بود. چرا از این نخبه حصر شده استفاده نکردند. مشخص است که پشت پرده چیز دیگری است. آیا تمام این تحریم ها و گرفتاری ها نشات گرفته از فتنه سال ۸۸ نیست؟ آیا کشوری که ۸۵ درصد مشارکت در انتخابات داشته باشد کسی می تواند او را تحریم کند؟
مسئله دیگر بحث تحریم ها است. رییس قوه مجریه بارها و بارها در رسانه ملی به ملت اعلام کرد که پای هیچ قراردادی را امضا نمی کند مگر اینکه تحریم ها برداشته شود. آیا چنین شد؟ آیا نمایندگان ملت نبایستی مطالبات مردم را از قوه مجریه پیگیری می کردند. آیا ملت مستحق یک عذرخواهی نبود؟ همه اینها به این دلیل است که مجلس قوی نداریم.
مبارزه با فساد جز شعارهای اصلی من است. اگر این فساد را جمع کنیم می توانیم اعتماد ملت را جلب کنیم. عدالت خواهی نیز از اولویت های من است چون باعث می شود فاصله طبقاتی در جامعه کم شود.
نکته آخر اینکه باید به جوانان اعتماد کنیم و امور را به آنها بسپاریم و جلوی چند شغله ها را بگیریم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی