شما اینجا هستید
اخبار مهم » از شعار تا عمل؛ چرا بازار خودرو را سامانی نیست؟

محدثه آزمند: از سال ۱۳۹۷ افزایش قیمت خودرو به طور مداوم ادامه دارد و این مساله در سالهای اخیر به یک چالش تبدیل شده است. تحلیلگران نظرات مختلفی درباره دلایل افزایش قیمت خودرو دارند اما عامل اصلی گرانی خودرو را می توان کمبود تولید داخلی و کاهش شدید واردات آن دانست که کفاف تقاضای بازار را نمی دهد.

در سالهای اخیر متاسفانه قدرت خرید خودرو آنچنان کاهش یافته که متقاضیان یا نمی توانند خودرو خریداری کنند و یا مجبور به خرید خودروهای بی کیفیت و قدیمی هستند. اکنون نیز عرضه قطره چکانی خودرو به بازار از سوی شرکت های خودروساز و همچنین طولانی شدن بازه زمانی تحویل، سیگنال هایی را برای افزایش قیمت خودرو می دهد که باید برای آن فکر اساسی کرد.

ناهمخوانی درآمد طبقه متوسط جامعه با قیمت خودروها

نگاهی به درآمد افراد جامعه نشان می دهد که خانواده ها با قدرت بسیار پایینی برای خرید خودرو مواجه هستند اگر بخواهیم قیمت ارزانترین خودروی وطنی را نسبت به حقوق پایه یک کارگر بسنجیم متوجه می شویم که اگر شخصی حقوق خود را به صورت کامل پس انداز کند شاید بتواند پس از گذشت سه سال موفق به خرید ارزانترین خودروی ایرانی شود! این مدت در کشورهای توسعه یافته دو ماه است و باید بگوییم در بسیاری از کشورهای دنیا افراد دسترسی به انواع خودروها برای خرید به صورت اقساطی دارند.

از شعار تا عمل

بدون شک کنترل بازار خودرو تنها با شعار غیرممکن است؛ مخصوصا در شرایط امروزی که دلالان و حتی مردم این بازار را به صورت محلی برای کسب سود و سرمایه گذاری می بینند. در شرایط کنونی میزان تولید پاسخگوی تقاضای بازار نیست و شرایط لازم برای واردات خودرو با قیمت اقتصادی وجود ندارد. از سوی دیگر کشور با چالش افزایش قیمت دلار مواجه شده است که همه و همه نشان از فاصله زیاد شعارها با عمل مسئولین دارد.

واردات خودرو و افزایش تولید راهکاری برای مواجهه با گرانی

یکی از دلایل بارز افزایش قیمت خودرو در ایران عدم تناسب عرضه و تقاضاست. عدم تناسبی که به دلیل کاهش تولید خودرو و عدم واردات آن آسیب زیادی به متقاضیان این وسیله وارد می کند.

توسعه شرکت های سازنده خودرو و افزایش تولید بدون شک بهترین راهکار برای خروج از شرایط پر التهاب بازار خودروست. امری که نه تنها سبب کنترل قیمت خودرو می شود بلکه با ایجاد اشتغال سهم بسزایی در کاهش نرخ بیکاری خواهد داشت.

امیدواریم به زودی با تدوین استراتژی مناسب جهت توسعه شرکت های خودروسازی و برنامه ریزی برای واردات خودروها عرضه خودروها تا میزان تقاضا افزایش یابد و چالش خودرو به عنوان یکی از ملزومات زندگی امروزی برای همیشه حل گردد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی