شما اینجا هستید
اجتماعی » بهره گیری از دیپلماسی هنر برای گسترش روابط و توسعه پایدار/ برنامه ریزی برای توسعه شهر خلاق در ابعاد مختلف

شهردار رشت ایجاد محتوا در تولیدات هنری با نگاه هویت مدار و باز آفرینی را مورد تاکید قرار داد و گفت: این امر به این منظور است که تنظیم بهتری از ارتباط موضوعات هنری با باز آفرینی داشته باشیم.

به گزارش شعاع مشرق به نقل از فرهنگسرای مجازی رشت، دکتر سید محمد علی ثابت قدم شهردار رشت در حاشیه اولین اجرای ارکستر سمفونیک گیلان،  شهر خلاق رشت با اشاره به برنامه های  برند سازی شهری و باز آفرینی شهررشت در حوزه خلاقیت گفت: یکی از ارکان این برنامه ها که ارتباط موضوعی با شهرهای خلاق دارد اتصال بین هنرهای مختلف است.
وی با بیان اینکه ما باید بتوانیم علاوه بر خوراک موضوعات دیگری مانند موسیقی، تئاتر را در راستای شهرهای خلاق، در رشت توسعه دهیم افزود:  با این نگاه موضوعات را در شهر پی گیری می کنیم.
photo_2016-09-22_11-17-28
شهرداری رشت با بیان اینکه با تدوین برنامه های کارشناسی هنرمندان و تشکلهای جوان را با جمایتهای مادی و معنوی به سمت تجربیات بیشتر هدایت می کنیم گفت: به طور مثال در حوزه موسیقی در محتوای آثار به گونه ای باید رفتار شود که این محتوا مبتنی بر نگاه هویت مدار و باز آفرینی و خلاق باشد.
دکتر ثابت قدم ورود در مفاهیم موسیقی را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: این امر به این منظور است که تنظیم بهتری از ارتباط موضوعات هنری با باز آفرینی داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: ابزار ارتباطی در سطوح مختلف جامعه  و ذهنیت افراد  متفاوت است و شما نمی توانید همگان را با یک گفتمان مشترک در باز آفرینی همراه کنید.
شهردار رشت افزود: یکی از این ابزار ارتباطی موسیقی است  این ابزار ارتباطی در شهر رشت جلوه خوبی دارد و خوبتر زمانی است این جلوه ها را هدفمند کنیم و یک هم افزایی ایجاد کنیم و توانمندی های دیگری که در استان  مانند شعر و ادب وجود دارد برای آن برنامه تهیه کنیم.

ثابت قدم تصریح کرد: وقتی ما بتوانیم موسیقی خوب  را تولید کنیم که غیر از شعر وکیفیت ساز، مفاهیم را براساس خلاقیت و فرهنگ بومی در دل خود داشته باشد در این صورت  بخشی از اقشار جامعه بهتر موضوعات را درک می کنند و همراهی می کنند.
وی افزود: قطعا ما برای اینکه این موضوع را ساماندهی کنیم نباید تنها حمایت مادی و معنوی از انسان و نرم افزارها داشته باشیم باید با همراهی سازمانها این امر را در فضای عمومی شهری بیاوریم تا فضای عمومی شهری آماده باشد چرا که محور فعالیتهای ما ایجاد خلاقیت در شهر است  که برای این با امر با توجه به شیوه های مختلف برنامه ریزی می شود.
 ایجاد فلسفه زیبا شناختی در فضاهای عمومی شهری
فیروز فاضلی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در این مراسم نیز با اشاره به برنامه های شهر خلاق گفت: وقتی واژه شهر خلاق به کار برده می شود باید همه موضوعات مورد توجه باشد .
وی افزود: شهر باید در معماری ، ادبیات ، تئاتر و سایر امور خلاق باشد باید یک فلسفه زیباشناختی در فضای عمومی شهر مطرح شود.
فاضلی خاطرنشان کرد: فرق جوامع پیشرفته و توسعه نیافته همین واژه فلسفه است وباید در تمام مسائل هنری و علمی خلاقیت باشد و برای توسعه گیلان نیاز به خلاقیت همه جانبه است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اظهار داشت : شهر رشت یک پیشینه ای دارد و این پیشینه سینه به سینه منتقل شده است اینجا است که ما باید تک بعدی نگاه نکنیم و همه جانبه به خلاقیت بنگریم.
توسعه دیپلماسی شهری با برگزاری جشنواره های بین المللی
رضا رسولی عضو شورای اسلامی رشت نیز در حاشیه این مراسم با بیان اینکه موسیقی یکی از داشته های ارزشمد گیلان است در ادامه همکاری و همراهی ارزشمند شهرداری رشت از ارکستر سمفونیک گیلان را یک اقدام قابل تحسین دانست و گفت: هنر با معیارهای بین المللی دارای ارزش و اعتبار خاصی است و فرزندان هنرمند جوان رشت با همتی که داشتند ارکستر سمفونیک گیلان را شکل دادند اما اتفاقی که توسط شورا و شهرداری رخ داد گنجاندن ۱۰۰ میلیون در بودجه سال ۹۵ برای حمایت از این ارکستر است.
رسولی تصریح کرد: در حوزه روابط بین الملل همواره یکسری شاخصهای اعتبار سنجی وجود دارد که یکی از آنها رعایت کردن ادبیات بین المللی در حوزه دیپلماسی شهری است که در حوزه روابط عمومی شهرداری ها قرار می گیرد.
وی گفت: کاری که امروز شهر رشت کرده است در راستای توسعه دیپلماسی شهری و گسترش راوبط شهر رشت با دیگر شهرهای کشور و حتی دنیا است و این در حوزه فعالیتهای شهرهای بزرگ دنیا رخ می دهد.
رسولی با تاکید بر اینکه زبان بین المللی انسانها هنر و فرهنگ است افزود: .یکی از کارهایی که این امر را تقویت می کند برگزاری جشنواره های تئاتر و …است اگر شهرداری رشت بتواند با اجرای جشنواره های بین المللی در قالب جشنواره کاسپین مخاطب را به شهر رشت بیاورد ، این خود اتفاق مثبتی بین اقوام و تمدنهای مختلف است و این اتفاقات می تواند زمینه ساز شکل گیری  گفت وگو ها شود.
وی از انعقاد تفاهمنامه ای با سینمای جوان جهت برگزاری  که جشنواره کاسپین  خبر داد و گفت: ان شالله بتوانیم با احیای تماشاخانه رشت در حوزه تئاتر فعالیتهای خوبی  انجام دهیم .

 

photo_2016-09-22_12-55-13

برنامه ریزی برای توسعه شهر خلاق در ابعاد مختلف

فاطمه قدیمی مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری رشت نیز با اشاره به اینکه در مرحله عمل شهرداری رشت در راستای برند سازی شهری اقدام به تقسیم بندی مولفه ها در بخشهای تخصصی کرده است، افزود: برندسازی کالبدی، عنوانی، انسانی بخشهایی از این تقسیم بندی ها است.
وی تاکید کرد: در مسیر برندسازی شهرداری رشت  از ارکستر سمفونیک گیلان به عنوان یکی از مولفه هایی که در زمینه اشاعه فرهنگ اصیل و موسیقی سنتی گیلان گام بر می دارد ، حمایت می کند.
مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت خاطرنشان کرد: ارکستر سمفونیک گیلان با عنوان شهر خلاق رشت فعالیت می کند همان طور که می دانید کلانشهر رشت به شبکه شهرهای خلاق دنیا در حوزه  خوراک شناسی پیوسته است و برای توسعه شهر خلاق رشت در دیگر زمینه های  خلاقیت تلاش می شود.
وی با اشاره به هفت  حوزه شهرهای خلاق تصریح کرد: یکی از این بخشها موسیقی است اگر چه رشت در بخش شهر خوراک شناسی ثبت شده اما باید در سایر فیلدهای شهر خلاق نیز ارتباط معنا دار پیدا کنیم و  موفق باشیم .
وی تاکید کرد: در این راستا موسیقی برای ما بسیار حائز اهمیت است چرا که زبان هنری موسیقی در حوزه های مختلف می تواند با مخاطب خود به راحتی ارتباط برقرار کند.
مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق رشت  گفت: حمایتی که شهرداری در این زمینه می کند حمایت صد میلیون تومانی است. امیدواریم با رویکردی  که در زمینه برند سازی شهر رشت با  ارکستر سمفونیک شهر رشت پیش می رود  اجراهای بسیار خوبی برای شهر رشت داشته باشد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی