شعاع مشرق

امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ مصادف است با 2018 , June 20 , Wednesday - ساعت ۱۵:۵۳:۴۲

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ دی, ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۲
 • شما اینجا هستید : اقتصادی > یادداشت
 • کد مطلب : 47178
 • سکه گران است یا دلار ارزان؟!

  Print Friendly, PDF & Email
    

  در طی چند روز گذشته و در پی نوسانات شدید در قیمت ارز و بازار طلا شاهد افزایش قابل توجه روزانه در قیمت های سکه بهار آزادی و دلار به همراه تقریباً تمامی ارزهای معتبر جهان در بازار تهران بوده ایم. با توجه به فرمول زیر که بر اساس آن قیمت سکه در بازار عموماً […]

  در طی چند روز گذشته و در پی نوسانات شدید در قیمت ارز و بازار طلا شاهد افزایش قابل توجه روزانه در قیمت های سکه بهار آزادی و دلار به همراه تقریباً تمامی ارزهای معتبر جهان در بازار تهران بوده ایم. با توجه به فرمول زیر که بر اساس آن قیمت سکه در بازار عموماً تعیین می شود از رابطه ساده زیر قیمت اصلی سکه بهار آزادی محاسبه میگردد که به کمک آن می توان میزان حباب یا غیر حباب بودن آن را پی برد.

  عیار طلای معامله شده در بازارهای جهانی یا اونس ۲۴ و عیار سکه بهار آزادی ۲۱٫۶ است و با تقسیم عدد ۲۱٫۶ بر ۲۴ عدد ۰٫۹۰۰به دست می‌آید و پس از ضرب عدد حاصل در وزن انواع سکه یعنی تمام بهار آزادی، نیم و یا ربع بهار آزادی قیمت واقعی آنها به دست می‌آید.
  به عبارت روشن تر فرمول قیمت سکه عبارتست از:
  {[(قیمت اونس جهانی طلا × نرخ دلار آزاد) ÷ ۳۱٫۱ ]×۰٫۹۰۰×وزن سکه}+حق ضرب

  معمولاً بانک مرکزی در محاسبه قیمت سکه عددی را نیز تحت عنوان حق ضرب لحاظ می‌کند که برخی معتقدند حدود ۵ هزار تومان است و این رقم را نیز باید به قیمت بدست آمده اضافه کرد.
  با اعمال قیمت ۱۱۴۳٫۸ برای هر اونس طلا و قیمت ۴۱۳۰ تومانی برای قیمت دلار در بازار آزاد تهران در روز ۷ دی ۱۳۹۵ مشاهده میگردد که سکه به مقدار ۹۸۷۰۰ تومان حباب دارد یعنی گرانتر از ارزش واقعی اش معامله میشود. حال این سوال پیش می آید آیا خریداران سکه که در قیمت فعلی در حال خرید آن هستند نظر به حباب بودن قیمت آن دارند یا سکه را برمبنای هر دلار ۴۴۹۸ تومانی در حال خرید می باشند. چون اگر در فرمول فوق این قیمت دلار اعمال گردد قیمت سکه فاقد حباب خواهد بود.

  منبع: شمال ما/ امیر شعبانی

  برچسب ها :
  کانال تلگرام