شعاع مشرق

امروز : دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ مصادف است با 2018 , September 24 , Monday - ساعت ۰۶:۴۹:۴۳

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ مهر, ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۷
 • شما اینجا هستید : اجتماعی > اخبار اصلی > گزارش
 • کد مطلب : 72277
 • گزارش تصویری جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر با حضور شهردار+ متن خبر

  Print Friendly, PDF & Email
    

  این جلسه به ریاست محمد حسن عاقل منش و با حضور دکتر مسعود نصرتی شهرداررشت برگزار شد.

  به گزارش شعاع مشرق، این جلسه به ریاست محمد حسن عاقل منش و با حضور دکتر مسعود نصرتی شهرداررشت برگزار شد.

  احمد رمضانپور، فرهام زاهد، محمدحسن علیپور و فاطمه شیرزاد از اعضای شورا، علیرضا حسنی رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت، فاطمه قدیمی مدیر ارتباطات و امور بین الملل، سجاد محجوب رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری، حمیدرضا آزمون معاون فرهنگی و توسعه امور ورزشی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت، افشین ناظمی و مشاورین کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت حضور داشتند.

  دکتر نصرتی شهردار رشت در این جلسه با اشاره به اینکه مطابق قوانین ۲۲ دستگاه متولی فرهنگ وجود دارد گفت: شهرداری ها بر اساس نیاز و علاقمندی به این حوزه ورود کرده اند و در شهرهای مختلف در سطوح مختلف به فعالیت می پردازند.
  دکتر مسعود نصرتی با اشاره به اساسنامه رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت افزود: در آینده سعی خواهیم کرد در برنامه ریزی ها توازن را در وظایف اصلی سازمان مطابق اساسنامه رعایت کنیم.
  وی همچنین اظهار داشت: وزارت کشور طی مکاتبه ای شهرداری ها را از تیم داری منع کرده است اما شهرهایی به تیم داری ادامه داده اند.
  دکتر نصرتی با اشاره به اینکه در شهرهایی که علاقمندی و پیشینه وجود داشته است این تیم داری ادامه داشته افزود: در رشت نیز بر همین اساس این موضوع بررسی می شود.

  شهردار رشت با اعلام اینکه اگر کار مازادی انجام می دهیم نباید وظایف اصلی خود را فراموش کنیم افزود: توسعه ورزش محلات و ترویج ورزش همگانی به منظور ارتقای سطح سلامت شهروندان نباید فراموش شود و باید به این موضوع و همچنین سایر تیم ها و ورزش ها نیز توجه کنیم.
  وی در ادامه به جایگاه و اثرگذاری مساجد و هیئت های مذهبی در طول تاریخ اشاره کرد و گفت: حوزه های نوپایی مثل فرهنگسرا و خانه فرهنگی علی رغم امتیازات مثبتی که دارند نمی توان به جای مساجد و مثل آن نقش آفرینی کنند. مساجد باید به صورت ۲۴ ساعته باز باشند و ما هم در کنار مساجد و هیئت ها خواهیم بود.
  دکترمسعود نصرتی با تاکید بر اینکه سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت نیاز به درآمد پایدار دارد گفت: باید بخشی از ابزار تبلیغاتی در اختیار این سازمان قرار بگیرد و با راهنمایی مهمانان به کمپینگ ها نیز می توان نسبت به ایجاد درآمد پایدار در سازمان فرهنگی اقدام کرد.
  شهردار رشت با تاکید بر اینکه هزینه ها باید متناسب با درآمدها باشد تصریح کرد: با توجه به وضعیت امروز شهرداری رشت در میزان تحقق بودجه، باید تا پایان سال متناسب با همین درآمدزایی هزینه کرد تا ضمن جبران بدهی ها برای آینده برنامه ریزی دقیق تری صورت بگیرد. اگر با این درصد تحقق بودجه، هزینه ها را ادامه دهیم بر میزان بدهی افزوده خواهد شد.
  وی همچنین بر احیای خانه های میراثی تاکید کرد و اظهار داشت: باید با در نظر گرفتن بسته های تشویقی و اقداماتی مثل بخشودگی عوارض جذابیت کافی برای سرمایه گذاری در این حوزه ایجاد شود. در یزد از ۸۰۰ خانه میراثی شناخته شده ۴۰۰ خانه توسط مردم احیا شد و امروز در مواردی به عنوان رستوران و مهمانسرا مشغول فعالیت هستند و از رونق خوبی برخوردارند.
  دکتر مسعود نصرتی در پایان با اعلام اینکه احیای این خانه ها باید در ابتدای راه، توسط شهرداری رشت صورت بگیرد اضافه کرد: با بهره گیری از تجربیات شهرهایی مثل قزوین و یزد نسبت به این امر اقدام می کنیم.

  “رشت؛ شهر دوستدار کودک” می تواند هدیه کمیسیون فرهنگی شورا به کودکان رشت باشد
  در بخش دیگری از این جلسه فاطمه قدیمی مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت ضمن تبریک به مناسبت روز کودک، گفت: متاسفانه همه روزه اخبار تاسف باری از آسیب های اجتماعی برای کودکان به گوش می رسد که ضرورت بازبینی در برخی حوزه ها را نشان می دهد.
  فاطمه قدیمی تصریح کرد: پیشنهاد می دهم بر اساس استاندارهای جهانی و منطبق بر معیارهای ایرانی اسلامی، نسبت به تحقق هدف “شهر دوستدار کودک” اقدام کنیم و با برنامه ریزی های مدون در راستای محیطی بهتر برای کودکان گام برداریم.

  مدیر ارتباطات و امور بین الملل موافقت با این موضوع را هدیه کمیسیون فرهنگی در هفته کودک دانست و افزود: به عنوان یک شهروند و یک مادر این پیشنهاد را ارائه می دهم و معتقدم داشتن “شهر دوستدار کودک” با محیطی بهتر آینده بهتری را برای این شهر رقم می زند و این کار می تواند با اقداماتی نظیر احداث بیشتر پارک ها و فضاهای تفریحی برای کودکان و… رقم بخورد.

  تشریح اقدامات سازمان فرهنگی
  علیرضا حسنی رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت هم در این جلسه به بیان توضیحاتی در خصوص برنامه های اجرا شده و در دست اجرای سازمان فرهنگی پرداخت و گفت: برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه ها از جمله اقدامات این سازمان بوده که جشنواره کدو و جشنواره ماهیگیری نمونه ای از این جشنواره ها است. همچنین نمایشگاه ها نیز در دستور کار بوده است.
  وی با بیان اینکه برخی اقدامات برای نخستین بار توسط این سازمان انجام شده است افزود: برگزاری جشن امی محله در نوروز امسال و همچنین جشن محلات نمونه هایی از این برنامه ها بوده است.
  علیرضا حسنی برپایی محفل های انس با قرآن کریم در ماه مبارک رمضان، تعزیه خوانی های ویژه محرم، مسابقات عکاسی مثل سفره برکت و شوق بندگی و نمایش های خیابانی را از دیگر اقدامات سازمان برشمرد و اعلام کرد: برای نخستین بار در کشور تئاتر دائمی خیابانی را در پیاده راه فرهنگی رشت برپا می کنیم و سعی می کنیم از ظرفیت تمام هنرمندان بومی در این زمینه بهره مند شویم.
  رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت با اشاره به فعالیت های ورزشی این سازمان تصریح کرد: المپیاد ورزشی محلات، مسابقات جام رمضان و مسابقات فوتسال نمونه هایی از فعالیت های ورزشی این سازمان بوده است.
  علیرضا حسنی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که در این سازمان وجود دارد خواستار اصلاح برخی موارد شد و افزود: موازی کاری هایی در شهرداری وجود دارد که برای این سازمان مشکلاتی را ایجاد کرده است. ضمن آنکه منابع درآمدی و برخی امکانات زیرساختی در اختیار شهرداری مرکز و یا برخی مناطق است که منجر به کاهش درآمدهای سازمان شده است.
  وی خواستار تعیین تکلیف بدهی های پیشین سازمان فرهنگی شد و افزود: حق ۴ درصدی سازمان، مشکلات مربیان ورزشی، بیمه معوقه کارکنان و پاداش تیم های مختلف ورزشی نمونه های دیگری از مشکلات فعلی این سازمان است.
  رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت در پایان با اشاره به مشکلات درآمدی این سازمان نسبت به رفع مشکلات با حضور دکتر نصرتی در راس شهرداری رشت اظهار امیدواری کرد و افزود : از بودجه ۱۳ میلیارد تومانی سازمان یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون درآمدزایی از سوی سازمان در نظر گرفته شده بود و مابقی باید از شهرداری مرکز به سازمان تزریق شود اما تا امروز تنها یک میلیارد و ۸۷۰ در اختیار سازمان قرار گرفته است که ۸۷۰ میلیون بابت حقوق کارکنان و مابقی برای هزینه های فرهنگی و ورزشی در نظر گرفته شده و از همان رقم نیز ۲۶۰ میلیون بابت بدهی های قبلی در حوزه فرهنگی پرداخت شده است.

  ضرورت رونق صنعت گردشگری در ایجاد درآمد پایدار
  اما در این جلسه رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت نیز دقایقی به سخنرانی پرداخت و با اشاره به سفر رئیس هیئت مدیره کانون راهنمایان گردشگری کشور و دیدار صورت گرفته بر ضرورت رونق گردشگری به منظور ایجاد درآمدهای پایدار تاکید کرد.
  محمد حسن عاقل منش با بیان اینکه رشت باید تا سال ۲۰۲۰ به مقصد گردشگری تبدیل شود افزود: برنامه های مدون و جدول زمانی منسجم می تواند به تحقق این اهداف کمک کند.
  رئیس کمیسیون فرهنگی شورا نسبت به رفع مشکلات موجود با حضور دکتر نصرتی به عنوان شهردار رشت و همدلی مدیران در یک برنامه زمان بندی شده اظهار امیدواری کرد.
  وی همچنین خواستار افزایش فضاهای ورزشی و تفریحی در محلات کم برخوردار شد و اظهار داشت: بخشی از برنامه های فرهنگی باید به سمت این محلات سوق داده شود.
  محمد حسن عاقل منش همچنین بر استفاده از ظرفیت یکی از نخبگان ورزشی رشت به عنوان مشاور کمیسیون فرهنگی در قالب تاکید کرد و گفت: در حال حاضر مشاورین کمیسیون با نظر اعضا از مدیران دولتی انتخاب شده اند که این موضوع در راستای ایجاد انسجام بیشتر در اقدامات فرهنگی و جلوگیری از موازی کاری ها در نهادهای متولی فرهنگ بوده است تا گامی در راستای مدیریت یکپارچه شهری در حوزه فرهنگی برداشته شود اما قطعا از ظرفیت نخبگان در کمیته های تخصصی بهره مند خواهیم شد.

  موافقت با فعالیت باشگاه ورزشی شهرداری رشت
  حمیدرضا آزمون معاون فرهنگی و توسعه امور ورزشی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت نیز با اشاره به سوابق تیم های ورزشی شهرداری رشت به بیان مشکلات موجود در این حوزه پرداخت.
  احمد رمضانپور نرگسی نیز در این جلسه در خصوص تیم داری شهرداری رشت گفت: با توجه به پیشینه تیم داری در شهرداری رشت نباید مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد.
  عضو شورای اسلامی شهر رشت افزود: تیم می تواند زیر مجموعه سازمان فرهنگی باشد اما نباید سازمان را درگیر تیم داری کند.
  فاطمه شیرزاد نیز ضمن تاکید بر توسعه ورزش محلات گفت: خواستار این هستیم ورزش کارکنان از بحث باشگاه تفکیک شود.
  سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به ضرورت ایجاد درآمد پایدار در سازمان فرهنگی افزود: اماکن ورزشی که می تواند برای این سازمان درآمد زایی داشته باشد به جای شهرداری های مناطق در اختیار سازمان فرهنگی قرار بگیرد.
  در این جلسه ضمن اعلام موافقت کمیسیون با فعالیت باشگاه ورزشی شهرداری رشت مقرر شد تا اعضای هیات مدیره این باشگاه به کمیسیون فرهنگی معرفی شوند.

  اگر هر یک از مسئولین وظایفمان را به درستی انجام دهیم بهترین اتفاق فرهنگی رقم می خورد
  حجت الاسلام والمسلمین امیر چهری در این جلسه خطاب به شهردار رشت خواستار توجه به دغدغه های مردم و رفع مشکلات موجود در شهر و نظارت بر عملکرد مدیران شهرداری شد و گفت: برخی اتفاقات مردم را ناراحت می کند.
  مشاور کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به نگاه ظریف و گله مندی های مردم در خصوص مشکلات مختلف شهری، افزود: اگر مردم نسبت به کیفیت آسفالت یا ترافیک انتقاداتی دارند نسبت به این مسائل توجه ویژه داشته باشید.
  مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: معتقدم اگر هریک از ما مسئولین وظایفمان را به درستی انجام بدهیم بزرگترین اتفاق فرهنگی را رقم زده ایم و بیشترین تاثیر فرهنگی را خواهیم گذاشت.
  تقدیر از منتخبین مسابقه سفره برکت و شوق بندگی
  در بخشی از این جلسه از منتخبین مسابقه عکاسی سفره برکت و شوق بندگی که توسط سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت برگزار شده بود تقدیر به عمل آمد.

   

  برچسب ها :
  کانال تلگرام