شعاع مشرق

امروز : سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ مصادف است با 2018 , October 16 , Tuesday - ساعت ۲۲:۰۲:۰۳

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ آذر, ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷
 • شما اینجا هستید : ویژه
 • کد مطلب : 79332
 • روحانی در کنفرانس وحدت اسلامی:

  دنیا از رزمندگان صف مقاومت ممنون باشد/ شیعه و سنی با هم اختلاف ندارند

  Print Friendly, PDF & Email
    

  رئیس جمهور با بیان اینکه کسانی که در عراق و سوریه علیه تروریستها جنگیده اند حق بزرگی بر گردن منطقه و جهانیان دارند، گفت: دنیا باید از رزمندگان صف مقاومت ممنون و متشکر باشد.

  حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در کنفرانس وحدت اسلامی که صبح امروز سه شنبه ۱۴ آذر و با حضور علمای دنیای اسلام در سالن اجلاس سران آغاز شد.

  ضمن عرض تبریک به مناسبت میلاد مسعود پیامبر گرامی اسلام و امام جعفر صادق گفت: امسال کنفرانس وحدت اسلامی در شرایطی آغاز به کار کرده است که ما با دو حادثه شیرین و تلخ مواجه هستیم، بخش حادثه مغتنم و شیرین منطقه ما، پیروزی های ارزشمند ملتهای منطقه و ارتشهای منطقه بر تروریسم است، مردم عراق ارتش عراق، مردم سوریه، ارتش سوریه، مردم لبنان، ارتش لبنان و همه آنهایی که در مبارزه با تروریسم از این کشورها حمایت کرده اند امروز خوشحال و سرافراز هستند که پایه های اصلی تروریسم در منطقه فرو ریخته شده است و توطئه بزرگی که قدرتهای جهانی و صهیونیست علیه ملت های منطقه طراحی کرده است نقش بر آب شده است.

  وی گفت: البته راه مسلمانان بر علیه تروریسم همچنان باید تا ریشه کن شدن همه عوامل ان در منطقه ادامه داشته باشد.

  روحانی ادامه داد: آنهایی که در عراق و سوریه علیه تروریستها جنگیدند حق بزرگی بر منطقه و گردن همه جهانیان دارند، این تروریسم تنها تنها تهدیدی برای منطقه نبود بلکه تهدیدی برای جهان نیز بود برای اروپا و آمریکا تهدید بود بنابراین همه انسانهایی که علاقه مند به ثبات و امنیت جهانی هستند باید از رزمندگان صف مقاومت علیه تروریستها ممنون و متشکر باشند.

  رئیس جمهور اضافه کرد: متاسفانه این چنین نیست و این کشورها به جای اینکه از این دولتها و این افراد تشکر کنند در فکر تضعیف و توطئه علیه ان هستند.

  وی خاطرنشان کرد: سال گذشته و وقتی در همین جا و در همین کنفرانس با هم صحبت می کردیم خوشحال بودیم که حلب به دست رزمندگان اسلام از دست تروریستها آغاز شده است و در همان کنفرانس گفته شد که ما به زودی پیروزی های دیگری را در برابر تروریست شاهد خواهیم بود و امسال در شرایطی اینجا جمع شده ایم که هم موصل آزاد شده است و هم پایگاههای تروریست به هم ریخته است.

  رئیس جمهور با اشاره به بخش تلخ منطقه گفت: بخش تلخی که ما امروز در منطقه شاهد ان هستیم که این است که برخی از کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی نزدیکی شان را نسبت به رژیم صهیونیستی با کمال بی پروایی آشکار می کند متاسفانه تلاش می کنند این منکر بزرگ را تبدیل به معروف کنند البته من تردید ندارم که ملتهای منطقه و مسلمان جهان نخواهند گذاشت این نقشه شوم به ثمر برسد.

  روحانی بیان کرد: ملت بزرگ فلسطین و ملتهای منطقه، علما، نخبگان، فرهیختگان و جوانان مسلمان هرگز معضل صهیونیست، دشمنی صهیونیست، اشغال سرزمین فلسطین را فراموش نخواهند کرد و همواره یکی از ارزوهای مردم مسلمان آزادی قدس شریف بوده هست و خواهد بود.

  وی گفت: در کنار همه توطئه هایی که امروز در این منطقه از سوی استکبار و صهیونیست مشاهده می کنیم برخی از انها کمتر مورد توجه قرار می گیرد اینکه قدرتهای بزرگ و امریکا و صهیونیست گروههای تروریستی را ساخته و به جان مردم انداخته اند نکته ای واضحی است که همه ما می دانیم و همه آنها نیز اعتراف کرده اند.

  وی ادامه داد: همه می دانند که القاعده را چه کسانی به راه انداخته اند، همه می دانند چه قدرتهایی بوده اند که تروریستها را در این منطقه به وجود آورده اند و چگونه انها را در منطقه پخش کرده اند و همه می دانند چه کسانی به تروریستها در منطقه پول داده اند و کمک اطلاعاتی و فنی کرده اند اما دیدیم در نهایت این ماری که برای نیش زدن به دیگران در آستین خود پرورش داده بودند در نهایت خود آنها را گزید و انها نیز از آثار شوم تروریستها بی نصیب نمانده اند.

  وی گفت: همه ما می دانیم که تروریست ها چه خیانت بزرگی را در منطقه مرتکب شده اند اما برخی از این اقدامات و توطئه ها کمتر مورد توجه قرار گرفت و اولین اقدام شوم فرصت سوزی بود که برای مردم در عراق و سوریه به وجود آمد.

  وی اضافه کرد: ما می گوییم در عراق و سوریه مردم را کشتند و آثار تمدنی را ویران کرده اند و ترس و وحشت و رعب را در این منطقه پرورش داده اند، خون بیگانگان را به زمین ریختند اما هیچگاه نمی گوییم عراق و سوریه چند سال از فرصت تمدن نوین جهانی عقب افتاده است.

  رئیس جمهور تصریح کرد: از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه و در ایران هر موقع مردم ایران توانستند در مرز پیشرفت و تعالی قرار گیرند توطئه هایی برای فرصت سوزی آنها فراهم کرده اند.

  وی ادامه داد: آن موقعی که ما کشور را آرام کردیم و از مشکلات داخلی عبور کردیم فردی را در این منطقه تحریک کرده اند و جنگ ۸ ساله صدام را علیه ملت ایران طراحی کرده اند و بعد از اینکه از جنگ رهایی یافتیم به محض اینکه رشد و توسعه در ایران مشاهده کرده اند توطئه دیگری را به نام تهدید هسته ای ایران علیه جهان طراحی کرده اند و سالها ما را در جنگ اقتصادی قرار داده اند.

  روحانی بیان کرد: امروز چون می بینند ایران در مسیر رشد و توسعه خود قرار گرفته در فکر طراحی جدید دیگری برای ایران و منطقه هستند، سوریه دیر یا زود از دست تروریستها رها می شود و نیروهای خارجی دیر یا زود از این کشور بیرون رانده می شوند، ملت عراق دیر یا زود متحدتر از گذشته با هم خواهند بود و کرد و شیعه و سنی در کنار هم در عراق کنار هم خواهند بود و عراق توسعه یافته ای را خواهند ساخت یمن از دست متجاوزین نجات می یابد و ملت یمن متجاوزین را پشیمان می کنند همه اینها درست است اما فرصت های از دست رفته چگونه جبران می شود؟

  رئیس جمهور با تأکید بر اینکه صهیونیست‌ها آمریکا و استکبار جهانی باید در برابر ملت‌های منطقه پاسخگو باشند، گفت: چرا فرصت‌های مردم مسلمان و مظلوم منطقه را از بین بردید؟ چرا فرزندان مردم را در منطقه کشتید و آثار تمدنی را ویران کردید؟ چرا برای نابودی مردم یمن سلاح و بمب داده و می‌دهید؟ چرا در شمال آفریقا توطئه کردید و به این توطئه‌ها ادامه می‌دهید. شما می‌خواهید مسلمانان با شما خوب بوده و به شما احترام بگذارند و می‌خواهید ادعا کنید، تمدن بشری و انسانی به دست شماست؟ آیا کشتار مردم، تمدن است؟ اولین فاجعه‌ای که در منطقه واقع شده و کمتر به آن توجه می‌شود، فرصت‌سوزی‌هایی است که استکبار و صهیونیسم به عنوان ثمره‌ای شوم برای این منطقه به ارمغان آورده است.

   

  روحانی با بیان اینکه مسأله دوم این است که بذر اختلاف و دشمنی بین شیعه و سنی کرد و عرب و علوی و سنی افشاندند این سوال را مطرح کرد که چه کسانی بذر این اختلافات را در منطقه افشانده‌اند، گفت:جنگ ها پایان می یابد اما کینه ای که استکبار با حمایت از خونریزان ایجاد کرده سالها باقی خواهد ماند و آیا فکر می‌کنید به این زودی‌ها آثار این کینه و اختلافات از بین می‌رود؟ ملت‌های منطقه از اقوام و مذاهب مختلف، قرن‌ها از شبه قاره هند تا غرب آسیا زندگی مسالمت‌آمیز داشتند و اختلافی بین آنها نبود و این شما بودید که در قرن بیستم و امروز در قرن بیست و یکم بذر اختلاف بین مردم افشاندید.

   

  وی افزود: شما بین اقوام، بین شیعه و سنی و مذاهب مختلف فاصله انداختید، اگر نه اینها با یکدیگر هیچ اختلافی ندارند. شیعه و سنی دو مسیر برای یک هدف و دو راه به سمت چشمه واحد توحید و نبوت هستند. در طول تاریخ همواره با هم برادر بودند و در منطقه در کشورهایی مثل عراق، شبه جزیره و در آفریقا علیه انگلیس و دیگر استعمارگران برای استقلال مبارزه کردند.

   

  رئیس جمهور اظهار داشت: اقوام و مذاهب مختلف در منطقه از قرآن آموخته بودند که چگونه با هم برادرانه و در سایه اخوت اسلامی زندگی کنند، اما شما آمدید و بین ملت و اقوام فاصله انداختید. نزاع‌ها برچیده شده و جنگ‌ها پایان خواهد یافت، اما کینه‌ای که در اثر دسیسه‌های استکبار با خون‌ریزی بین اقوام و مذاهب بوجود آمده، سال‌ها طول می کشد تا التیام یابد.

   

  روحانی با تأکید بر اینکه تلاش برای التیام این زخم‌ها وظیفه همه ما و شما عالمان، فرهیختگان، اندیشمندان، حوزویان، دانشگاهیان، شیعیان، اهل سنت و همه مذاهب دیگر است، تصریح کرد: این رسالت و وظیفه همه ماست که تلاش کنیم، آثار و جراحات ناشی از دسیسه‌های استکبار سریع‌تر التیام یابد.

   

  رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مسأله دیگری که در کنار لزوم توجه به آثار و توطئه‌های استکبار کمتر به آن توجه شده ضربه‌ای است که از این ناحیه به چهره اسلام وارد شده اگر شما به ایران، عراق، سوریه، لبنان، یمن و بحرین خیانت کردید، مردم این کشورها آثار این خیانت‌ها را جبران خواهند کرد.

  برچسب ها :
  کانال تلگرام