شعاع مشرق

امروز : شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ مصادف است با 2018 , November 17 , Saturday - ساعت ۱۶:۱۱:۵۵

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۵ آذر, ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۴
 • شما اینجا هستید : اخبار اصلی > ویژه
 • کد مطلب : 79514
 • نشست خبری پنجمین جشنواره هفت برگزار شد؛

  جشنواره هفت بزرگترین جشنواره هنرجویی بخش خصوصی کشور با شور و انرژی هنرجویان گیلانی برگزار می شود/ هنری پویاست که توسط مردم مدیریت شود

  Print Friendly, PDF & Email
    

  نشست خبری پنجمین جشنواره هفت (بزرگ‌ترین جشنواره هنرجویی بخش خصوصی کشور) صبح سه‌شنبه ۱۴ آذر با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان گیلان، معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان٬ دبیر جشنواره و مدیر آموزشگاه هفت، دیگر عوامل برگزاری جشنواره و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد استان برگزار شد.

  نشست خبری پنجمین جشنواره هفت (بزرگ‌ترین جشنواره هنرجویی بخش خصوصی کشور) در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد استان برگزار شد.

  دکتر فیروز فاضلی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در این زمینه نشست با تبریک میلاد حضرت رسول اکرم (ص) اظهار داشت: جامعه امروز دستخوش معضلات فراوانی است و تنها با زبان هنر می‌تواند از این آسیب‌ها مصون بماند.

  وی به موضوع مردمی کردن هنر اشاره کرد و ابراز داشت: بیان آسیب‌های جامعه باید با مردمی‌کردن هنر همراه باشد تا به این ترتیب درگیری هنرمندانه ایجاد شده و این تنها با ارزش نهادن به هنر امکان پذیر است.

  فاضلی برخی از مشکلات استان را ناشی از عدم فرهنگ‌سازی دانست و گفت: گیلان با جاذبه‌های خدادادی خود نباید دچار مشکلات عدیده اقتصادی باشد و هنر می‌تواند این مشکلات را به‌خوبی رصد کرده و راه حل ارائه کند.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان خاطرنشان کرد: باید جامعه به‌سمتی حرکت کند که بتواند هویت خود را تعریف کند و آموزشگاه‌های سینمایی نیز باید به این سمت حرکت کرده و به پیش بروند.

  فاضلی بر لزوم فراهم کردن زیرساخت‌های لازم در عرصه هنر افزود: وظیفه ما در این خصوص این است که امکانات و ابزارهای لازم را برای بازنمایی تلاش‌های هنری هنرمندان هر چه بیشتر و با کیفیت بهتر فراهم کنیم.

  وی به تاثیر جامعه شناختی امور در جهان امروز اشاره کرد و بیان داشت: اساساً در دنیای امروز اگر تاثیر جامعه شناختی کار را از آن بگیریم گویی هیچ عرصه‌ای برای ارائه نداریم و هنرمند می‌تواند با زبان لطیف خود راهکارهای مناسب را ارائه دهد.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در مورد همگانی کردن هنر گفت: مراکز دولتی اساساً نباید در عرصه هنر به‌عنوان کارگزار عمل کنند بلکه باید راهبرد ارائه داده و نظارت کنند زیرا هنری پویا است که توسط مردم مدیریت شود.

  فاضلی دخالت در هنر را مفید ندانست و خاطرنشان کرد: وجود دخالت‌ها در تولید هنر قطعاً مثمر ثمر نیست زیرا هنر امری فرمایشی نبوده و این همواره به‌عنوان یک اصل شناخته شده است و آموزشگاهها در مردمی کردن هنر نقش اساسی دارند.

  وی در مورد برخی از بخش‌های جشنواره هفت ابراز داشت: بحث‌هایی مانند وحشت، ازدواج و عصبانیت از موضوعات خوبی است که در تولیدات جشنواره امسال قرار گرفته و می‌تواند به خانواده‌ها در شناخت و حل مشکلات کمک کند.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان خاطرنشان کرد: جامعه باید به‌سمتی حرکت کند که توانایی‌های درونی مشخصی داشته و سپس اقتدارگرایی درونی را ایجاد کند که به‌خوبی در تولیدات جشنواره امسال قرار گرفته است.

  فاضلی به فناوری و شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و افزود: متاسفانه شاهد آن هستیم تکنولوژی، بدون فرهنگ خاص خود وارد کشور شده و اینجاست که زبان هنر می‌تواند به‌خوبی در ایجاد این فرهنگ‌سازی نقش موثر داشته باشد.

  وی همچنین با بیان اینکه فرهنگ ذیل اقتصاد نیست عنوان کرد: برای مصرف کالای ایرانی باید پیوست فرهنگی تعریف شود و اگر بخواهیم فقط تولید کنیم بدون اشاعه فرهنگ خاص آن، قطعا با شکست مواجه می شویم.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به موضوع نقد پرداخت و گفت: نقد با فحاشی کردن بسیار متفاوت است به‌طوری که نقد برای نشان دادن کمی‌ها و کاستی‌ها است اما زبان خاص خود را می‌طلبد که هنر یکی از این‌ها است.

  فاضلی به شکل‌گیری شخصیت‌های آرمانی اشاره کرد و ابراز داشت: ارزش هنر این است که به‌خوبی می‌تواند دنیای آرمانی را برای همه رقم بزند و نقش آن در شکل گیری اسطوره‌های ذهن افراد نقشی مهم، تاثیرگذار و بی‌بدیل است.

  وی شاهنامه را شناسنامه ملی همه ایرانیان دانست و بیان داشت: خرد جمعی در طول تاریخ اشتباه نمی‌کند و همین خرد جمعی شناسنامه ما را در شاهنامه دیده که بخش‌هایی از جشنواره امسال به‌خوبی در این عرصه ورود کرده‌اند.

  برچسب ها :
  کانال تلگرام