شعاع مشرق

امروز : سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ مصادف است با 2018 , December 11 , Tuesday - ساعت ۰۶:۲۹:۲۳

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ آذر, ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۱
 • شما اینجا هستید : اجتماعی > اخبار اصلی > سیاسی > ویژه
 • کد مطلب : 80314
 • هفدهمین جلسه شورای رشت برگزار شد؛

  تصویب آئین‌نامه امور سرمایه گذاری و مشارکت‌های شهرداری رشت/ اعتراض اعضای شورا به روند جلسه

  Print Friendly, PDF & Email
    

  هفدهمین جلسه شورای اسلامی با محوریت آئین‌نامه امور سرمایه گذاری و مشارکت‌های شهرداری رشت و اعطای اختیارات بودجه به شهردار برگزار شد.

  هفدهمین جلسه شورای اسلامی با محوریت آئین‌نامه امور سرمایه گذاری و مشارکت‌های شهرداری رشت و اعطای اختیارات بودجه به شهردار برگزار شد.
  به گزارش شعاع مشرق، در هفدهمین جلسه شورای اسلامی رشت، محمد حسن علیپور به عنوان ناطق شورا با اشاره به انتصابات شهرداری اظهارکرد: انتخاب نیروهای شهرداری توسط شهردار، نه از روی سلایق سیاسی بلکه باید بر اساس شایسته سالاری انجام شود.
  محمد حسن علی پور بر حل مشکلات موجود با بهره گیری از نیروهای توانمند تاکید و با توجه به فرارسیدن شب یلدا تصریح کرد: حقوق معوقه پرسنل شهرداری باید قبل از یلدا پرداخت شود.
  ناطق بعدی شورا نیز با توجه به بودجه شهرداری و با اظهار تاسف از ناتوانی در جلب مشارکت مردمی گفت: یکی از راههای اعتماد مردمی شفاف بودن عملکرد شورا و شهرداری است اما مشارکت ۴ درصدی مردم نشان از بی اعتمادی آنان به شورا و شهرداری دارد.
  احمد رمضانپور نرگسی در راستای شفاف سازی عملکردهای شورا و شهرداری افزود: بهتر است این دو نهاد در ساختمان شیشه‌ای نشسته و به امور شهری بپردازند تا مردم عملکردها را به وضوح مشاهده کنند.
  وی در انتقاد از برخی رسانه ها بیان داشت: برخلاف آنچه که برخی از رسانه ها اعلام می کنند، با وجود تجربه کاری از ۲۳ سالگی ام تاکنون، اما کار در شورای شهر به مراتب دشوارتر ازکار کردن در مجلس شورای اسلامی است و درخواست دیدار با استانداراز جانب من چیزی جز توسعه شهر نبوده زیرا وقتی در عرض ۷۲ ساعت برکرسی شورا قرار می گیرم بدون شک هرزمانی که اراده کنم باهر مقام استانی و کشوری دیدار خواهم کرد.
  رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری با اشاره به بررسی آیین نامه امور سرمایه گذاری و مشارکت شهرداری ها در هفته گذشته گفت: شورای پنجم ترکیب متفاوتی نسبت به شورای چهارم داشته و امروز صحبت پیرامون ارائه اختیارات به شهردار‌، دموکراسی است.
  رضا رسولی موضوع ارائه اختیار مقداری از بودجه به شهردار را بسیار شفاف عنوان و خاطرنشان کرد: لازم است این موضوع به شور گذاشته شود.
  “احمد رمضانپورنرگسی” پس از ارائه پیشنهاد از سوی رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری درباره بررسی آیین نامه امور سرمایه گذاری و مشارکت شهرداری رشت با اعتقاد بر اینکه پروژه‌های سرمایه گذاری به زیرساخت ها و توسعه شهر باز می گردد تاکید کرد: باید این‌پروژه ها از سوی شوراحمایت شوند.
  این عضو شورای رشت افزود: این شهر از هیچ یک از مولفه‌های کلانشهر بهره مند نبوده و لازم است به شهردار در قبال ارائه گزارش به شورا اختیاراتی داده شود.
  حجت جذب، دیگر عضو شورا در مخالفت از موضوع دستورجلسه، کار ذاتی شورا را قانونگذازی و نظارت عنوان کرد و اظهارداشت: نباید رشت را با شهرهای دیگر مقایسه کرد زیرا بحث املاک شهرداری رشت با شهرهای دیگر قابل قیاس نیست.
  “اسماعیل حاجی پور”اما به عنوان موافق دستور جلسه، توسعه شهر رشت از راه دریافت عوارض را اشتباه خواند و تاکید کرد: لازم است برای توسعه شهر، راه حضور سرمایه‌گذار را همراه با نظارت شورایی هموار سازیم.
  در این جلسه همچنین محمدحسن علیپور در انتقاد از عملکرد شورا و شهرداری در جذب سرمایه گذار، با بیان اینکه نمی توان سرمایه گذار را با خودبینی به رشت هدایت کرد گفت: سرمایه گذاری اقتصادی برد برد است که درآن هرسه گروه شورا، شهرداری و سرمایه‌گذار باید منفعت ببرند.
  وی با اشاره به نیزارهای موجود در تالاب عینک افزود: عملیات عمرانی این تالاب فقط در حد شعار باقی مانده است.
  ” محمد حسن عاقل منش” رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت نیز با در اختیار قراردادن مبلغ تاسقف ۲۰ میلیارد به شهردار موافقت کرد.
  “حامد عبداللهی” دیگر عضو شورا نیز با بیان اینکه کل املاک شهرداری رشت ۵۳ میلیارد تومان است و سرمایه‌گذار بر روی همان می تواند مانور دهد گفت: چگونه می توانیم صددرصد اموال شهر را در اختیار شهردار بگذاریم؟
  وی با اشاره به موفق نشدن پروژه هایی همچون پروژه زیتون و مرکز خرید گلسار خطاب به دیگر اعضا پرسید: کدام پروژه سرمایه گذاری در رشت تاکنون باموفقیت به سرانجام رسیده است؟
  در ادامه جلسه سخنگوی شورای پنجم گفت: باید در کنار توسعه اقتصادی شهر رشت شاهد فعال شدن کارخانه های این شهر نیز باشیم.
  فاطمه شیرزاد با تاکید بر اینکه شورا باید در جریان مسائل افتصادی شهر باشد، تاکیدکرد: نظارت شورا باید در این مورد بیشتر شده و اگر این مسئله حل شود بدون شک شورا با قید دو فوریت آن موافقت خواهد کرد.
  رئیس شورای شهر اما در مورد این لایحه با اشاره به بودجه های ۳ هزار میلیاردی برخی شهرهای کشور اظهار داشت: نمی توان تمام دارایی های شهرداری را تام الاختیار به شهردار سپرد.
  سید امیرحسین علوی ادامه داد: فرمانداری نیز با پروژه های توسعه شهری مخالفت نخواهدکرد.
  سرانجام پس از بحث و تبادل نظر، با اعلام رئیس شورا و با پیشنهاد جلال الدین محمد شکریه و حجت جذب اعطای اختیار تا سقف ۲۰ میلیارد تومان با تایید دو سوم اعضای شورای شهر به رای گذاشته شد. با این طرح تا ماده ۸ موافقت شد و ماده ۹ آن نیز با پیشنهاد دراختیار گذاشتن ۲۰ میلیارد تومان به شهردار موافقت شد.
   این جلسه با حواشی نیز همراه بود؛ کش مکش لفظی رضا رسولی و امیرحسین علوی باعث واکنش چند عضو شورا شد. حامد عبدالهی در اعتراض به نوع روند جلسه صحن علنی را ترک کرد و احمد رمضانپور، اسماعیل حاجی پور، حجت جذب و عاقل منش نیز نسبت به این مسئله واکنش نشان دادند.

   

  برچسب ها :
  کانال تلگرام