شعاع مشرق

امروز : جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ مصادف است با 2018 , October 19 , Friday - ساعت ۰۵:۵۸:۴۶

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ آذر, ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۵
 • شما اینجا هستید : اخبار اصلی > فرهنگی > ویژه
 • کد مطلب : 80394
 • سرپرست هیئت باستان‌شناسی گورستان لیارسنگ‌بن املش:

  ۴۸ گور مربوط به دوران اشکانی و ساسانی در املش شناسایی شد

  Print Friendly, PDF & Email
    

  ولی جهانی، سرپرست هیئت باستان‌شناسی گورستان لیارسنگ‌بن املش از شناسایی ۴۸ گور دوران اشکانی و ساسانی خبرداد و گفت: برای نخستین بار مطالعات ژنتیک ‌باستان‌ شناسی بر روی بقایای انسانی این گورستان انجام شد.

  سرپرست هیئت باستان‌شناسی گورستان لیارسنگ‌بن از انجام مطالعات ژنتیک ‌باستان‌شناسی بر روی بقایای انسانی این گورستان توسط متخصصان ایرانی برای نخستین بار در شمال کشور خبر داد.

  ولی جهانی اظهار کرد: مجموعه باستانی لیارسنگ‌بن املش در نزدیکی روستای شیرچاک از توابع بخش رانکوه شهرستان املش قرار گرفته و کاوش‌های باستان‌شناسی این گورستان در طی سه فصل صورت گرفته است.

  وی با بیان اینکه طی سه فصل کاوش باستان‌شناختی در این محوطه ۴۸ گور شناسایی شده است ، افزود: این گورها از نظر تاریخی به دوران اشکانی و ساسانی بر می گردد.

  سرپرست هیئت باستان‌شناسی گورستان لیارسنگ‌بن با اشاره به انجام پژوهش های ژنتیک باستان شناسی ، خاطرنشان کرد: به دلیل اهمیت ژئواستراتژیک و همچنین فقدان اطلاعات تاریخی و باستان‌شناختی کافی از وضعیت این ناحیه و نیز نقش این منطقه در معادلات سیاسی ایران در ادوار اشکانی و ساسانی، در این فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی، با همکاری مرکز مطالعات ژنتیک نور انجام شد.

  به گفته این مسئول به همین منظور مطالعات آزمایشگاهی بر روی دی. ان.ای میتوکندریایی (mtDNA) و کروموزوم Yانجام شد.

  او هدف از انجام پژوهش‌های ژنتیک باستان‌شناسی را پاسخ‌گویی به پرسش‌هایی از قبیل تعیین سن و جنسیت اشخاص، شناخت بیماری‌های رایج، تعیین منشأ جمعیتی و تخمین میزان و نحوه ارتباطات و مراودات جوامع ساکن در این ناحیه با مناطق هم‌جوار، اعلام کرد.

  جهانی همچنین در ادامه تصریح کرد: برای نخستین بار مطالعات ژنتیک ‌باستان‌شناسی بر روی بقایای انسانی این گورستان توسط متخصصان ایرانی در شمال کشور انجام شد.

  برچسب ها :
  کانال تلگرام