شعاع مشرق

امروز : سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ مصادف است با 2018 , December 11 , Tuesday - ساعت ۰۵:۲۶:۱۹

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ آذر, ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۹
 • شما اینجا هستید : اخبار اصلی > رسانه > سیاسی
 • کد مطلب : 80460
 • نوبخت از کدام مشارکت عمومی می گوید!؟/ هرکسی که قصد سفر به خارج از کشور را دارد تنبیه و جریمه می شود!

  Print Friendly, PDF & Email
    

  رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه درآمد حاصل از افزایش عوارض خروج از کشور و کاهش بودجه یارانه نقدی، صرف مواردی چون بیمه سلامت و کمک به اقشار ضعیف جامعه می‌شود گفت: با این وجود قطعا دولت همواره به نظرات مردم توجه کرده است و هر جا تصمیم گرفته شده دولت، با عکس‌العمل اجتماعی مناسبی مواجه نشده، نظر نهایی خود را با خواست مردم تطبیق داده است.

  محمود واعظی در پاسخ به انتقادی درباره‌ افزایش عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه۹۷ گفت: ‌من هم در فضای مجازی با این انتقادات مواجه شده‌ام.

   

  به هر حال کسانی که بودجه را طراحی کردند به دنبال این بودند که در این بودجه موضوع عدالت و رسیدگی به طبقات محروم جامعه بیشتر مورد توجه قرار گیرد. رئیس جمهور هم قول داده‌اند که تا سال ۱۴۰۰ فقر مطلق را از بین ببرند. وی در ادامه افزود: ما امروز یک دولت بزرگ داریم و باید هر ماه یک عدد قابل توجه به کارمندان دولت حقوق بدهیم. از سویی تعداد بازنشستگان در ۷-۸ سال گذشته بیشتر شده و صندوق‌های بازنشستگی نمی‌تواند حقوق بازنشستگان را پرداخت کند و دولت این حقوق را می‌دهد. بنابراین عملا اگر بخواهیم عدالت را اجرا کنیم نیازمند این هستیم که منابع جدید پیدا کنیم یا منابع موجود را افزایش دهیم و از این منابع به مستمری بگیران کمیته امداد و سازمان بهزیستی بیشتر کمک کنیم و با این کار فقر مطلق را از بین ببریم.

  رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه یکی ازمنابعی که برای کمک به اقشار ضعیف جامعه در نظر گرفته شده همین عوارض خروج از کشور است تاکید کرد: اما قطعا دولت همواره به نظرات مردم توجه کرده است و هر جا دیده تصمیم گرفته شده دولت با عکس‌العمل اجتماعی مناسبی مواجه نشده، نظر نهایی خود را با خواست مردم تطبیق داده است. ما این انعطاف را خواهیم داشت که اگر در تصمیمات دولت، فشاری به قشری از مردم بیاید آن را بازنگری کنیم.

  وی در پاسخ به این پرسش که باتوجه به کاهش بودجه‌ یارانه‌ها در لایحه بودجه ۹۷ ، دولت با چه سیاستی به دنبال حذف یارانه بگیران است؟ گفت: مجلس سال گذشته هم در بودجه، دولت را مکلف کرده است که یارانه را فقط به نیازمندان بدهد بنابراین این اقدام را مجلس از ما می‌خواهد، دیگران هم این انتظار را از ما دارند.

  واعظی با بیان اینکه وقتی یارانه را به افرادی که نیاز ندارند می‌پردازید به معنای آن است که باید از سهم کسانی که نیازمندند کم کنید تصریح کرد: ما می‌خواهیم نیازمندان واقعی را شناسایی کنیم و به آنها بیشتر بپردازیم. در سال گذشته به دریافتی برخی از مستمری بگیران را سه برابر افزایش دادیم. در حال حاضر کسانی هستند که یارانه می‌گیرند، ولی یارانه در زندگی آنها تاثیری ندارد در صورتی که اگر همین یارانه را در طرح تحول سلامت کمک کنیم بخشی از نیازهای مردم را تامین می‌کنیم. طرح تحول سلامت به این دلیل اجرا شد که فکر می‌کردیم بسیاری از مردم داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف می‌دهند و طرح سلامت راه اندازی می‌شود تا اگر کسی نیازمند به عمل جراحی باشد دیگر دغدغه‌ تامین هزینه‌های آن را نداشته باشد.

  رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور تاکید کرد: بر این اساس الان به دنبال این هستیم که بودجه را ساماندهی کنیم تا به نیازمندان بیشتر بپردازیم و توجه بیشتری به طرح تحول سلامت کنیم. اشتغال ایجاد کرده و فقر مطلق را از بین ببریم.

  واکنشما میتوانستیم با دریافت عوارضی که ماحصل همان کیسه زباله ای است که یک گردشگر در اینجا دور می ریزد صرف اصلاح وضعیت محیط زیست استان و شهرمان نمائیم اما دولت به دنبال آن است که از کسانی عوارض دریافت نماید که هیچگونه ضرری به آن ها نمی رساند

  مدتی پیش دکتر نوبخت در نخستین نشست خبری استانی خود که در استان گیلان برگزار شد در پاسخ به سوال یک خبرنگار که از او بحث عوارض زیست محیطی از مسافران گیلان را پرسیده بود ابراز داشته بود که «چنین طرحی در برنامه های دولت نیست، زیرا آنگاه همه استان ها چنین درخواستی را از ما خواهند داشت».

  در حالی که گیلان باتوجه به گردشگر پذیر بودنش قابل مقایسه با استان های دیگر نبود و سالانه میلیون ها نفر در این استان رفت و آمد می کنند و بسیاری از شهرها چون رشت هیچگونه منفعتی از این حجم گردشگری ندیده اند و تنها شاهد بروز افزایش مشکلات محیط زیستی در گیلان هستیم که نمونه اش را در سراوان و بحران فاجعه بارش مشاهده می کنیم.

  اما حال جالب است که سخنگوی گیلانی دولت در پاسخ به سوالی درباره علت افزایش عوارض خروج از کشور آن را نشانه مشارکت عمومی می داند که به گردشگری کشور کمک می کند. خیلی جالب است گردشگری کشور قرار است ناکارآمدی خود در جذب توریست خارجی را با گرفتن عوارض از مسافران ایرانی در خارج از کشور جبران نماید و در واقع هرکسی که قصد سفر به خارج از کشور را دارد تنبیه و جریمه کند.

  آن وقت درخواست عوارض از مسافران در یک استان خودمان را این چنین بی اهمیت فرض کنیم و ندانیم که این سفرها بیشتر از آن که در شهری چون رشت درآمدزا باشد هزینه بر شده است. ما میتوانستیم با دریافت عوارضی که ماحصل همان کیسه زباله ای است که یک گردشگر در اینجا دور می ریزد صرف اصلاح وضعیت محیط زیست استان و شهرمان نمائیم اما دولت به دنبال آن است که از کسانی عوارض دریافت نماید که هیچگونه ضرری به آن ها نمی رساند و تنها به دلیل درخواست برای سفر به خارج از کشور باید هزینه بیشتری بپردازند و ودر جواب بشنوند که «دارندگی و برازندگی»

  منبع: تابناک

  برچسب ها :
  کانال تلگرام