شعاع مشرق

امروز : سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ مصادف است با 2018 , December 11 , Tuesday - ساعت ۰۶:۱۰:۰۶

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۱ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ آذر, ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۰
 • شما اینجا هستید : اجتماعی > سیاسی > ویژه
 • کد مطلب : 80839
 • نگاهی به عملکرد یازده عضو شورای شهر رشت؛

  قسمت دوم: اسماعیل حاجی پور؛ داش مشتی شورا

  Print Friendly, PDF & Email
    

  چندین ماه از عمر شورای پنجم شهر رشت گذشته است. شورایی که متفاوت بودن آن از همه لحاظ بر همگان آشکار است حضور افراد شاخص در انتخابات پنجمین دوره شورای شهر رشت و به دنبال آن آراهای چند ده هزار نفری برای منتخبین گوشه هایی از این تفاوت هستند.

  چندین ماه از عمر شورای پنجم شهر رشت گذشته است. شورایی که متفاوت بودن آن از همه لحاظ بر همگان آشکار است حضور افراد شاخص در انتخابات پنجمین دوره شورای شهر رشت و به دنبال آن آراهای چند ده هزار نفری برای منتخبین گوشه هایی از این تفاوت هستند.

  تحریریه شعاع مشرق سعی دارد تا پس از گذشت نزدیک به چهار ماه از عمر این شورا نگاهی به عملکرد فردی این اعضا داشته باشد. پس از رمضانپور نرگسی در قسمت اول (اینجا بخوانید) به سراغ اسماعیل حاجی پور رفتیم …

  اسماعیل حاجی پور؛ داش مشتی شورا

  کمتر کسی در رشت هست که نام اسماعیل حاجی پور را نشنیده باشد. حاجی پور از طرفداران زیادی در بین بازاری ها و قدیمی های رشت برخوردار است. مردی که آنقدر به رشتی بودنش مفتخر است که زمان انتخاب شهردار پیشین به شوخی یا جدی “گیلکی حرف زدن” را شرط اصلی شهردار شدن عنوان کرده بود.

  اسماعیل حاجی پور را مردم کوچه بازار خوب می شناسند و به این واسطه تنها کاندیدای لیست امید بود که علاوه بر رای طبقه متوسط و اصلاح طلبان، رای طبقات پایین جامعه را نیز داشت. شوخ طبع است و مردمدار. حتی اگر گره از کاری نگشاید اما خوب بلد است دل بدست بیاورد. اگرچه حزبی نیست اما همواره خود را اصلاح طلب می دانسته و می داند. از برعهده گرفتن ستاد یکی از دو کاندیدای اصلاح طلب سال ۸۸ تا اصرارش بر حضور در لیست امید. اگرچه رفیق جینگ اصلاح طلبان است اما با اصولگرایان هم رابطه خوبی دارد. به همین دلیل بود که خیلی ها معتقد بودند اگر اصلاح طلبان شورا قواعد بازی را بلد بودند به جای کاندیداتور کردن احمد رمضانپور برای ریاست شورا، حاجی پور را کاندیدای ریاست معرفی می کردند اکنون یک عضو لیست امید ریاست شورای شهر رشت را برعهده داشت.

  اسماعیل حاجی پور را داش مشتی شورای شهر می دانند؛ لحن صحبت های وی و حرکات اشاره وی در حال صحبت و فریادهایی که گاها در صحن شورا در دفاع از اقشار مختلف و شهر رشت سر می دهد همه و همه این صفت را در ذهن متباتر می کند.

  حضور این عضو شورا در راس شش شهر گیلان به عنوان شهردار، معاونت فرمانداری شهرستان رشت، عضویت در هیات رئیسه اولین دوره شورای شهر رشت، ریاست شهرستان رشت در شورای چهارم و حضور به عنوان شهردار در منطقه یک شهرداری رشت از وی یک چهره با تجربه ساخته است.

  حضور مجدد اسماعیل حاجی پور در شورای شهر در دوره چهارم را می توان نقطه احیای این مرد پس از حضورش در ستاد کروبی در سال ۸۸ دانست. حاجی پور با اینکه در چند روز آخر توانست به کمک یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مجوز حضور در انتخابات شورای چهارم را دریافت کند اما به راحتی توانست به جمع منتخبین مردم در شورای چهارم راه یابد. در شورای پنجم نیز وی با کسب آرای خیره کننده به عنوان دومین نفر انتخاب شود تا برای همتایان خود شاخ و شانه بکشد که البته نمی توان از تاثیر لیست اصلاحات هم به راحتی گذشت.

  حاجی پور را می توان یکی از منضبط ترین و با اخلاق های شورای شهر رشت دانست که نشان از تجربه بالای وی در حوزه مدیریت شهری و احترام وی به مردم است. نطق های وی در صحن شورای شهر همواره در راستای دغدغه های شهری و منافع عمومی بوده است.

  داش مشتی شورای شهر رشت در چند ماهی که از عمر شورای پنجم می گذرد عملکرد مثبتی داشته است؛ وی در شورای پنجم به عنوان رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک انتخاب شد و سعی کرده است تا در حد توان منافع شهر را در نظر داشته باشد گرچه در موقع انتخاب مشاوران کمیسیون محکوم به امتیازدادن به دوستان و رفقا شد.

  اسماعیل حاجی پور در انتخاب شهردار هم بسیار هوشمندانه عمل کرد؛ وی در شورا چهارم تاثیر زیادی در مرخص کردن ثابت قدم از شهرداری رشت داشت و نشان داد که حمایت وی حتی در مواقعی که منافع اقوامش (مانند خواهر زاده این عضو شورا که در زمان ثابت قدم به عنوان مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند انتخاب شد) تامین باشد ابدی نیست و هر لحظه که احساس خطر کند می تواند معادلات را بر هم زند.

  حاجی پور که در انتخاب ابراهیم خلیلی و ثابت قدم به عنوان شهردار و جمشیدپور به عنوان سرپرست شهرداری رشت در دوره چهارم نقش موثری ذاشت در شورای پنجم هم در فراکسیون ۴ نفره اصلاح طلبان قرار دارد و از این رو وزنه این فراکسیون باتوجه به اتحادشان غیرقابل چشم پوشی است. امری که در انتخاب شهردار و عبور این چهار نفر از کاندیدای اختصاصی شان، زالفی، به سمت نصرتی خودش را نشان داد. امری که تصمیم صبحگاهی حاجی پور و اقناع همفکران اصلاح طلبش در این چرخش در آن تاثیرگذار بود تا بنابه زعم و تحلیل آن ها شهر به دست نااهلان نیفتد.

  رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت نیز به مانند هم حزبی خود رمضانپور کمتر در عزل و نصب های شهرداری دخالت می کند و ترجیح می دهد تا بیشتر به وظیفه شورایی خود عمل نماید.

  پیگیری مواردی چون بازسازی اتوبوس های فرسوده، احداث پارکینگ، راه اندازی مرکز کنترل ترافیک از جمله اقدامات مثبت اسماعیل حاجی پور در شورای پنجم بوده است و از سوی دیگر پیشنهاد استفاده از بازنشسته های مجموعه شهرداری در مدیریت شهری با وجود بیکاری فراگیر جوانان در شهر رشت نشان می دهد که وی بیشتر از جوانان نماینده همسن و سالان خود در شورای شهر است.

  حاجی پور علاوه بر سیاست دستی هم در ورزش دارد مالکیت داماش گیلان در روزهای بد این تیم از وی برای طرفداران داماش یک ناجی ساخت. وی در روزهایی که همگان منتظر انحلال تیم داماش بودند این تیم را به دست گرفت و بدین ترتیب توانست در مدت کوتاهی قلب تیفوسی های رشت را تسخیر کند.

   

  برچسب ها :
  انتشار یافته: ۱
  1. Warning: mysql_query(): Access denied for user 'caspinew'@'localhost' (using password: NO) in /home/caspinew/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 191

   Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/caspinew/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 191

   Warning: mysql_query(): Access denied for user 'caspinew'@'localhost' (using password: NO) in /home/caspinew/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 198

   Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/caspinew/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 198
   class="comment even thread-even depth-1" id="li-comment-4734">
   Thumb up 0 Thumb down 0
   Mohsen tajaddodi paskiyabi

   حاجی پور مردم دوست دارید ان وسی کی مردمیه


  کانال تلگرام