شعاع مشرق

امروز : سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ مصادف است با 2018 , December 11 , Tuesday - ساعت ۰۵:۲۶:۲۹

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ دی, ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۳
 • شما اینجا هستید : اجتماعی
 • کد مطلب : 81918
 • خانه بلژیکی در گیلان به ثبت ملی رسید

  Print Friendly, PDF & Email
    

  سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اعلام کرد: ساختمان گمرگ آستارا معروف به خانه بلژیکی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

  سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اعلام کرد: ساختمان گمرگ آستارا معروف به خانه بلژیکی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

  ولی جهانی روز سه شنبه، با بیان اینکه این بنا به شماره ۳۱۸۹۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، اظهار داشت: بنای گمرک آستارا در سال ۱۲۷۵ شمسی توسط میبدوژ رئیس وقت گمرک آستارا بنا شد که بعدها بعنوان محل پذیرایی میهمانان ویژه گمرک مورد استفاده می گرفت.

  وی ادامه داد: اداره گمرک در دوره قاجاریه به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و زیر نظر نمایندگان و مستشاران بلژیکی و اتریشی اداره می شد که در دوره های دیگر، بناهای دیگری برای اسکان و امور اداری به آن الحاق شد.

  جهانی توضیح داد: در دوران مشروطیت فعالیت مستشاران بلژیکی سلب و به اداره گمرک آستارا تحویل داده شد و از نکات جالب توجه اینکه، بنای یادشده محل اسکان مدیران گمرک در طول خدمتشان بوده است.

  وی جنس بنا را از چوب و داخل را از گچ عنوان و اضافه کرد: سبک بنا متعلق به معماری اروپای شرقی است که با تلفیق معماری بومی بویژه اجرای سربندی همراه بوده و دارای دو طبقه جمعاً به متراژ ۸۵۰ متر مربع است که در سال ۹۵ با تخصیص اعتبار از سوی گمرک کشور، برای مرمت سقف و ایستایی بنا اقدامات شایانی انجام گرفت.

  به گفته جهانی، بناهای تاریخی آستارا نظیر ساختمان چوبی گمرک، شناسنامه تاریخی این شهرستان هستند و باید به اهمیت آنها بیش از این توجه و برای مرمت کامل آن، اعتبار دیگری تامین شود.

  با ایجاد موزه گمرک در مرز آستارا، اسناد تاریخی، وسایل، ابزار و مدارک مربوط به سابقه فعالیت گمرک این شهرستان به عنوان سند و هویت تجارت بین الملل استان گیلان و ایران در این نقطه از کشور نگهداری و به یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آستارا و گیلان افزوده خواهد شد.

  شهرستان مرزی آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع است.

  بیش از ۷۰ اثر تاریخی در شهرستان آستارا مورد شناسایی قرار گرفته و یک هزار و ۶۰ اثر از گیلان در فهرست ملی کشور به ثبت رسیده است.

  ایرنا

  برچسب ها :
  کانال تلگرام