شعاع مشرق

امروز : سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ مصادف است با 2018 , December 11 , Tuesday - ساعت ۰۶:۰۴:۲۴

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها









 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ دی, ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۸
 • شما اینجا هستید : اجتماعی > اخبار اصلی
 • کد مطلب : 82066
 • انجام زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی گیلان رایگان است

  Print Friendly, PDF & Email
    

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: یکی از بهترین برنامه‌هایی که برای حمایت از مادران باردار اجرا شد رایگان شدن زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی و به حداقل رساندن هزینه‌ها در بیمارستان‌های خصوصی است.

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: یکی از بهترین برنامه‌هایی که برای حمایت از مادران باردار اجرا شد رایگان شدن زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی و به حداقل رساندن هزینه‌ها در بیمارستان‌های خصوصی است.

  محمدتقی آشوبی ظهر امروز در نخستین جشنواره زایمان طبیعی که در مرکز آموزشی و درمانی الزهرا(س) رشت اظهار داشت: طی سالیان متوالی انجام عمل سزارین در کشور به‌طور فزاینده و بی‌رویه‌ای افزایش پیدا کرده بود و یکی از موفقیت‌های چشمگیر با اجرای طرح تحول سلامت ترویج فرهنگ زایمان طبیعی در بین مادران باردار است.

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: سیر نزولی انجام عمل سزارین با آغاز اجرای طرح سلامت در کشور همراه شد و طی آن برنامه‌ریزی و فراهم آوردن امکانات لازم، ایجاد فضاهای مناسب برای مادران باردار و افزایش تخصص‌های لازم در بین خدمات دهندگان مراکز درمانی انجام شد.

  آشوبی در مورد آمار زایمان‌های طبیعی انجام شده خاطرنشان کرد: در گذشته بیش از ۵۰ درصد زایمان‌ها در کشور و ۷۷ درصد در گیلان به‌صورت سزارین انجام می‌شد به‌طوری که در سال ۹۲ تعداد ۳۰ هزار زایمان طبیعی در کشور داشتیم که این آمار در گیلان ۷ هزار و ۱۰۹ مورد بود.

  وی با اشاره به اینکه با اجرای طرح‌های موثر شاهد کاهش ۱۰ درصدی عمل سزارین بوده‌ایم گفت: با اجرای برنامه‌های مفید ترویجی در کشور، آمار سزارین ۱۰ درصد کاهش یافته همچنین در شش ماهه نخست امسال با وجود افزایش نسبی عمل سزارین در کشور، در گیلان شاهد کاهش یک درصدی بوده‌ایم.

  معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره بر لزوم ایجاد جو روانی مثبت در جامعه افزود: باید با دادن آموزش‌های لازم به گیرندگان خدمات و همچنین به متخصصان و ارائه دهندگان خدمات پزشکی جو روحی مثبتی را برای انجام عمل زایمان طبیعی در مادران باردار ایجاد کنیم تا کمتر به‌سمت انجام عمل سزارین بروند.

  آشوبی با تاکید بر حمایت همه‌جانبه از مادران باردار گفت: یکی از بهترین برنامه‌هایی را که برای حمایت از مادران باردار و گیرندگان خدمت اجرا شده است، رایگان شدن مراحل انجام زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی است و بیمارستان‌های خصوصی نیز با به حداقل رساندن هزینه‌ها از این طرح حمایت کرده‌اند.

  وی به امکانات وفضاهای تدارک دیده شده در مراکز درمانی اشاره کرد و عنوان کرد: با توجه به این که از مشکلات عدیده برای ترویج مادران جهت انجام زایمان طبیعی نبود فضاهای مناسب بوده تعداد ۱۳۰ اتاق در سطح ۹ بیمارستان دولتی وخصوصی به میزان ۲ هزار و ۸۰۴ متر مربع ایجاد شد.

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیان داشت: برگزاری کلاس‌های آموزشی جهت ایجاد آمادگی‌های لازم روحی و روانی وجسمی برای مادران باردار از برنامه‌های اجرا شده برای ترویج بهتر انجام زایمان‌های طبیعی بوده که تعداد آن‌ها در ۶ ماهه نخست امسال افزایش چشمگیری داشته است.

  آشوبی به لزوم تبلیغات لازم در مورد ترویج زایمان طبیعی اشاره و عنوان کرد: برای فرهنگ‌سازی و جا افتادن این موضوع که زایمان طبیعی چه فوایدی برای مادر و نوزاد در بر دارد به‌طور یقین به حضور موثرتر رسانه‌ها و انجام تبلیغات لازم برای اشاعه این فرهنگ در جامعه بسیار نیاز است.

  وی در مورد پیشتازی دانشگاه علوم پزشکی در سطح کشور افزود: دانشگاه علوم پزشکی گیلان موفقیت‌ها و دستاوردهای بسیاری را در زمینه کاهش انجام عمل سزارین داشته و می‌توان گفت متخصصان این دانشگاه دیگر وابستگی چندانی به تهران نداشته وخدمات آموزشی را مستقلاً ارائه می‌دهند.

  معاون علوم پزشکی گیلان مهمترین اهداف اجرای طرح ترویج زایمان طبیعی را برشمرد و گفت: حفظ و ارتقای سلامت مادران ونوزادان، توانمندسازی مادران در کلاس‌های آموزشی بارداری و ارائه خدمات رایگان در مراکز دولتی و در برخی از بیمارستان‌های خصوصی از مهم‌ترین اهداف تخقق یافته این طرح است.

  مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست گفت: آمارهایی که از روند افزایش عمل‌های سزارین در سال‌های گذشته ارائه شده لزوم فرهنگ‌سازی در بین خانواده‌ها را بیش از پیش نمایان می‌کرد که با اجرای برنامه‌های موفق طرح ترویج زایمان طبیعی در این مسیر موفقیت‌های بسیاری به‌دست آمده است.

  حجت الاسلام والمسلمین امیر چهری بیان داشت: موفقیت‌های بسیار چشمگیری در اجرای این طرح ارزشمند در کشور و در استان به‌دست آمده و شایسته است صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها نیز در انتقال این دستاوردها و اشاعه فرهنگ مورد نظر در بین خانواده‌ها و در ترویج آن بیشتر بکوشند.

  تسنیم

  برچسب ها :
  کانال تلگرام