نگار نادری روز شنبه اضافه کرد: اولین آیین نکوداشت مقام والای مادر با حضور وسیع مادران نمونه استان گیلان به همت بنیاد فرهنگی و بین المللی مادر و اداره کل امور زنان و خانواده استانداری گیلان روز چهارشنبه در رشت برگزار گردید که نقش گروه موسیقی زنان لاهیجانی در آن قایل ملاحظه بود.

 

نادری اهتمام کرد: دراین برنامه جمعی از زنان هنرمند شهرستان لاهیجان قطعاتی را با اسامی ایران، هوای جنون، کوهستان، پریچهر و پریزاد اجرا کردند.

وی عنوان کرد: این آیین با هدف تصریح و تاثیر نقش مادران در ساختن جامعه ای ایده آل و پررنگ ساختن وظایف اجتماعی به مخصوص وظیفه ها فرزندان در ازاء حقوق با اعتبار مادر و آشنا ساختن زیادتر جامعه با جایگاه و نقش والای مادر اجرا گردید.

نادری اضافه کرد: آیین نکوداشت مقام والای مادر تا الان در ٢٣ استان کشور برگزار شده هست و تا انتهاء سال در مابقی استانهای کشور نیز ادامه می یابد.

وی یادآور شد: در این آیین ١٧ مادر نمونه از بین اکثر از ۶٠ مادر نمونه استان گیلان طبق بررسی پنج شاخص بنیاد فرهنگی و بین المللی مادر بررسی شده و مورد تجلیل جای گرفتند.

نادری اهتمام کرد: گروه موسیقی زنان لاهیجان مدت یک سال هست که در این شهر متشکل و به تعلیم و ترویج موسیقی سنتی و اصیل به دخترهای می پردازد.

وی علاوه بر این اظهارداشت: مخصوص برنامه آوای مادران گیلان نیز روز پنجشنبه بمناسبت نکوداشت مقام والای مادر در لاهیجان برگزار گردید که مورد استقبال مردم این شهر قرار گرفت.

شهرستان لاهیجان با داشتن ۶ انجمن ادبی و هنری یکی از شهرستان های فعال در عرصه های فرهنگی و هنری گیلان شمرده می گردد.