شعاع مشرق

امروز : سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ مصادف است با 2018 , December 11 , Tuesday - ساعت ۰۶:۰۸:۳۶

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ دی, ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۴
 • شما اینجا هستید : اخبار اصلی > ورزشی
 • کد مطلب : 83162
 • فصل زراعی کم آب در گیلان

  Print Friendly, PDF & Email
    

  علیرضا شعبان نژاد رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: بر اساس بررسی ها و تجربه سال های گذشته، گیلان هر ۱۰ سال گرفتار کم آبی و خشکسالی می شود و امسال نیز با توجه به میزان بارش ها فصل زراعی آینده، خشک و کم آب خواهد بود.

  کارشناسان گیلانی فصل زراعی پیش رو را با کم آبی و خشکسالی پیش بینی کردند.

  علیرضا شعبان نژاد رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه ذخیره آب سد سفید رود، تنها سد مخزنی گیلان در حال حاضر ۳۵۰ میلیون متر مکعب است افزود: این میزان ۱۲۰ میلیون متر مکعب کمتر از مدت مشابه پارسال است.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان استفاده از روان آب ها و آب باران را برای شخم زمستانه از مهترین راهکارهای مقابله با کم آبی دانست و خاطر نشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی گیلان با خرید ۵۰۰ دستگاه موتور پمپ و سرویس ایستگاه های پمپاژ آب خود را برای تامین آب زراعی آماده کرده است.

  علیرضا شعبان نژاد همچنین با تاکید بر اینکه شخم اول شالیزارها در گیلان از اوایل دی ماه آغاز شده است گفت: کشاورزان گیلانی با درک شرایط بی آبی، امسال زودتر شخم زمستانه را آغاز کرده اند به طوری که تاکنون ۲ برابر پارسال معادل ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از شالیزارهای خود را شخم زده اند.

  وی با اشاره به اینکه بر اساس تقویم زراعی، شخم اول شالیزارها باید تا ۱۰ فروردین آینده تمام شود افزود: برای دست یابی موفق به این زمان بندی، علاوه بر هماهنگی دستگاه های اجرایی، دهیاران، بخشداران و کشاورزان نیز باید در تسریع شخم زمستانه تلاش کنند.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه آب ۱۷۰ هزار هکتار از ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای گیلان از سد سفید رود تامین می شود تصریح کرد: آب ۶۸ هزار هکتار دیگر از شالیزارهای گیلان از آب بندان ها، رودخانه ها و چاه ها تامین می شود.

  منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

  برچسب ها :
  کانال تلگرام
  آخرین ارسال ها
 • فصل زراعی کم آب در گیلان