شعاع مشرق

امروز : سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ مصادف است با 2018 , December 11 , Tuesday - ساعت ۰۶:۵۸:۴۹

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ دی, ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۶
 • شما اینجا هستید : اخبار اصلی > فرهنگی > ویژه
 • کد مطلب : 83237
 • نمایشگاه چند رسانه‌ای “دات” در رشت آغاز به کار کرد

  Print Friendly, PDF & Email
    

  نمایشگاه چند رسانه ای "دات" در گالری وی رشت واقع در خیابان تختی آغاز به کار کرد و تا ۲۱ دی از ساعت ۱۹ هرروز دایر است.

  نمایشگاه چند رسانه ای “دات” در گالری وی رشت واقع در خیابان تختی آغاز به کار کرد.

  نگین کیانی هنرمند عکاس درباره نمایشگاه عکس و مولتی مدیایی که از آثار او و شادی مهدی زاده در وی گالری برپاست گفت: در این نمایشگاه ۱۲ فریم عکس در ابعاد ۱۰۰ در ۵۰ سانتی‌متر و به صورت کاملا رنگی به نمایش درآمده است که به همراه فیلم این عکس‌ها دیده می‌شود. در واقع فیلم‌ها تکمیل‌کننده عکس‌ها هستند. هر فریم بر مبنای یکی از مشکلاتی که زنان در اجتماع با آن روبه رو هستند کار شده است.

   

  وی افزود: ما می‌خواستیم از ۴ مانیتور استفاده کنیم که در ۴ طرف سالن فیلم را پخش کنند و مخاطب به هر سمت که حرکت می‌کند، بتواند این فیلم‌ها را ببیند، اما به دلیل برخی مشکلات این امکان فراهم نشد و تنها توانستیم از ۳ مانیتور در این امر استفاده کنیم. کیانی اظهار کرد: ۱۲ معضل اجتماعی که زنان با آن روبه‌رو هستند را با کمک گرفتن از یک مشاور حقوقی که یکی از وکلای دادگستری است، انتخاب کردیم و برمبنای آن کارها شکل گرفت.

  این هنرمند عکاس در ادامه درباره نحوه شکل گیری این سوژه بیان کرد: از آنجایی که انتخاب موضوعات کار بسیار سخت و مهمی بود تلاش کردیم همه چیز برمبنای حقوقی و قانونی آن شناخته شود. همچنین در این فیلم‌، هر کدام از سوژه‌ها دو دقیقه زمان دارند تا درباره زندگی خود صحبت کنند. در فریم آخر نیز ما از یک فضای کاملا انتزاعی با پس زمینه سفید استفاده کردیم. در واقع ۱۱ زن با پوشش‌ها و عقاید مختلف درباره مشکلات اجتماعی که گریبانشان را گرفته است صحبت می‌کنند، همیشه در طول تاریخ دیده می‌شود که می‌گویند درحق زن ظلم شده است ولی ما می‌خواستیم این بار بگوییم این گونه نیست وهمه چیز ۵۰-۵۰ است و گاهی این مشکلات بر مبنای اشتباهات خود آن زن شکل می‌گیرد، به نوعی یک بعدی به زن نگاه نکردیم. وی با اشاره به اینکه ایده شکل گیری این نمایشگاه به صورت کاملا مشترک شکل گرفته است عنوان کرد: من و شادی یک تیم دونفره هستیم و ایده پردازی شده کار کردیم، در واقع ایده‌ای بود که آن را پرورش دادیم و حالا نتیجه آن ایده‌های مشترک این نمایشگاه شده است. کیانی همچنین درباره انتخاب عنوان “دات” برای این نمایشگاه گفت: “دات” الهه عدالت در گذشته و فرهنگ فارسی ماست که بعدها تبدیل به داد شد و دادگستری نیز از همین ریشه گرفته شده است. بر همین مبنا این نام را برای عنوان نمایشگاه انتخاب کردیم چرا که این آینده‌ای است که مخاطب می‌تواند خود را در قالب این زنان ببیند و از اشتباهات آنها نتیجه بگیرد وحتی بر مسند قضاوت نشسته و آنها را قضاوت کند.

   

  این هنرمند جوان درباره تلخی وسردی که برفضای عکس‌ها حاکم است عنوان کرد: به تلخی این فضا فکر نکردیم، مابیشتر به این فکر کردیم که هر کسی یکسری از این آدم‌ها را در زندگی خود می‌بیند و با آنها روبه روست؛ در واقع مخاطب این نمایشگاه تنها زنان نیستند و همه اقشار جامعه را شکل می‌دهد. قصد داشتیم روایت ما تلنگری باشد برای همه؛ فمنیستی به این موضوعات نگاه نکردیم چرا که فمنیسم به معنای برتری زن بر مرد نیست، بلکه برابری این دو را مد نظر دارد. ما می‌خواستیم دردهای جامعه را نشان دهیم زیرا همیشه این دردها هستند که معضلات جامعه را شکل می‌دهند. همیشه زن در تاریخ با وسیله خانه همراه شده و این در تصاویربه ثبت رسیده است، در حالی‌که امروز اینگونه نیست و زنان از فضای خانه خارج شده‌اند و حتی پست‌های دولتی بالایی نیز دارند.

   

  وی همچنین با اشاره از بهره گرفتن از یک بازیگر و تصویرسازی عکس‌ها، بیان کرد: عکس‌ها تماما رنگی هستند و فضا کاملا سفید وسوژه در وسط عکس کار شده است. در واقع ما برای این تصویرسازی از یک بازیگر خانم استفاده کردیم و با استفاده از شخصیت پردازی این عکس‌ها را ثبت کردیم. در بخشی از استیتمنت این نمایشگاه آمده است: میز محاکمه‌ای برپا کردیم در راستاى مقام زن تا در آن به فریادهای ناشنیده زنان ایران گوش دهیم و نمای کلی از نگرش فمنیسم در ایران و حقوق نادیده ى زنان را به بررسی نشینیم و این کوشش در نهایت به تصویر زیر انجامید. در یک نگاه گذرا به دغدغه‌های زنان ایران و فعالیت‌های فمنیستی می‌بینیم این دو مقوله با داشتن حوزه‌های جدی مشترک رویکردهای متفاوتی نیز دارند که به بستر فرهنگی جامعه و سنت‌گرایی اقوام مختلف برمی‌گردد. فمنیسم در ایران جریانی رو به رشد است.

   

  زنان بسیار و نیز مردانی در کنار آنان در زمینه‌های مختلف ضد خشونت و تبعیض گرفته تا پژوهش در این باره به فعالیت‌اند، ولی روایت ما به بررسی بودن یا نبودن جنبش‌های اجتماعی در ایران نیست، ما به باورهای زنان ایران روی آوردیم تا آنها را بازگو کرده و قضاوت آن را با مخاطبان به نظاره بنشینیم. در مقابل میز محاکمه ما زنانی می‌نشینند که خواسته یا ناخواسته مورد حکم و قضاوت خود یا دیگران قرار گرفته‌اند شاید این دادگاه واقعی نباشد ولی در انتها قاضیان بسیاری با هر سمت و سوی فکری می توانند حکم صادر کنند.

  زنان این داستان ها از تمامی اقشار جامعه هستند، درنگاه کلی هدف ما برخورد جدیدتر نسبت به تفکرات سنتی در آمیخته با پوست و خون جامعه و حتی خودمان است. با کمی صبر و حوصله به پای درد دل زنان دور و برمان که گاهی ساده از کنارشان رد می‌شویم مى‌نشینیم. شاید آینده تغییرات اجتماعی را نتوان پیش‌بینی کرد، اما می‌توان در جامعه زنان به همگرایی بیشتری در نگرش‌ها و دیدگاه‌های فرهنگی که مورد انتظار است دست یافت. چه بسا که راه برون رفت از این مقوله‌ها باشد.

   

  ما در اجرای این پروژه همراه و همگام کسانی خواهیم شد که در ایران خواستار برابری جنسیتی شدند. ما دنبال بر هم زدن فرهنگ نیستیم که در خدمت فرهنگ خواهیم بود در زدودن مشکلات غیر فرهنگى که گریبانگیر جامعه ماست. داستان زنان ایران را روایت می‌کنیم بدون وابستگى به این یا آن دسته و گروه.

  کسانی که در شرایط حساس کنونی، سخن گفتن درباره حقوق زنان را وجهه همت خود قرار داده‌اند و بر پایه این خوش بینی حرکت می‌کنند که شاید در مجموعه قوانین ایران که منشاء و مبنای تقابل زن و مرد شده است مورد بازنگری قرار بگیرد و تعادل جایگزین شود، شاید مسیر فکریشان معین باشد ولی تکلیفشان مشخص نخواهد شد! در حال حاضر با مقوله حقوق زنان به گونه‌ای برخورد می‌شود که گویا می‌خواهند زن و مرد را در مقابل هم قرار دهند و آتش جنگ جنسیتی را برافروزند و بنیان خانواده را متزلزل کنند.

   

  جنگ تقابل جنسیتی ادامه دارد و ما دراین موقعیت به روایت زندگی زنان ایران می‌پردازیم، شاید تلنگری باشد به هم جنس‌هایمان که آگاه باشند به حقوق خودشان به گریز از حرف زور تا با عزت نفس و آزادی همدوش مردان زندگی کنند. شاید امروز این جملات شعار باشند ولی ما برای فردایی بهتر تلاش می کنیم.

  برچسب ها :
  کانال تلگرام