جعفرزاده با بیان اینکه کشاورزان گیلانی از واردات بی‌رویه برنج خون گریه می‌کنند،گفت: دولت‌های مختلف کاری برای اقتصادی شدن برنج نکردند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درباره وضعیت برنج کاران گیلانی درکشور، گفت: واردات بی‌رویه برنج، اقتصاد برنج کاران گیلانی را در شرایطی برهم زده است که اقتصاد بویژه در استان گیلان، تک محصولی است؛ بنابراین کشاورزان زمانی که مشاهده می‌کنند به دلیل  واردات بی‌رویه، بازار فروش مطمئن برای فروش محصولاتشان وجود ندارد، بدیهی است که  تولید برنج را رها خواهند کرد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت‌های مختلف برای اقتصادی شدن تولید برنج اقدامات بهینه‌ای در نظر نگرفته‌اند تصریح کرد: متاسفانه برنج در کشور گران تولید می‌شود واگر بخواهیم تولید برنج برای کشاورزان مقرون به صرفه باشد، بایدتولید برنج در کشور اقتصادی شود  اما ما کماکان برنج را به روش‌های سنتی به زیر کشت می‌بریم که این امر موجب می‌شود، تولید برنج با نرخ مناسب رقم نخورد.

وی با بیان اینکه صنعتی شدن مراحل کاشت، داشت و برداشت برنج راهکار اساسی برای تولید ارزان برنج است؛ تصریح کرد: واردات بی‌رویه برنج، کشاورزان را مجاب کرده است به سمت کاربری‌های قانونی و غیر قانونی حرکت کنند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس یادآور شد: با تغییرکاربری بسیاری از زمین‌های حاصلخیز تولید در حال از بین رفتن هستند و این در حالی است که برنج‌های وارداتی بطور معمول دارای سموم، آفات نباتی و داری سرب بالای هستند که این امر خسارت بالایی به امنیت غذایی کشور وارد می‌کند.

خانه ملت