شعاع مشرق

امروز : پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ مصادف است با 2019 , January 17 , Thursday - ساعت ۰۳:۳۸:۰۹

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ بهم, ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۳
 • شما اینجا هستید : اخبار اصلی > فرهنگی
 • کد مطلب : 87797
 • نمایشگاه طراحی لباس براساس چادر شب در خانه فرهنگ گیلان آغاز به کار کرد؛

  نمایشگاهی برای عینیت کاربرد پارچه دستباف و بافت سنتی لباس محلی در لباس امروز

  Print Friendly, PDF & Email
    

  در این نمایشگاه انواع لباس های سنتی و امروزی با بهره گیری از طرح سنتی چادر شب کاری از گروه طراحان گیله رخت در معرض نمایش قرار گرفته است. افتتاحیه این نمایشگاه با حضور جمعی از مسئولین، هنرمندان و علاقمندان برگزار شد.

  نمایشگاه طراحی لباس براساس چادر شب در خانه فرهنگ گیلان آغاز به کار کرد.

  در این نمایشگاه انواع لباس های سنتی و امروزی با بهره گیری از طرح سنتی چادر شب کاری از گروه طراحان گیله رخت در معرض نمایش قرار گرفته است. افتتاحیه این نمایشگاه با حضور جمعی از مسئولین، هنرمندان و علاقمندان برگزار شد.

  سیده زهرا همتی مدیر مجموعه گیله رخت در گفتگویی در خصوص برگزاری این نمایشگاه گفت: انگیزه برگزاری این نمایشگاه پیش از سال ۹۲ در من بوده که جسته و گریخته در این سالها به آن پرداختم و به دلیل اینکه لباس محلی کار اصلی من است و از سال ۷۹ آن را انجام می دهم، خیلی دوست داشتم بافت سنتی لباس محلی را بتوانیم امروز هم استفاده کنیم و فقط اینطور نباشد که در باغ ها و مزارع به کار برود و به سمتی برویم که خانم های شهری هم آن را استفاده کنند. همچنین از هنر دست مادرانمان در نمایش های هنرمندانمان استفاده کنیم و هنرمندی که روی استیج به اجرایی برنامه آیینی سنتی می پردازد بتواند از آن استفاده کند.
  وی افزود: سال ۹۲ یک نمایشگاه کوچک داشتم و سال ۹۵ نمایشگاه دیگری را برگزار کردیم که پس از آن به من پیشنهاد شد که از هنر طراحان جوانمان استفاده کنیم که من هم استقبال کردم. نمایشگاهی که الان برپا شده یک کار گروهی است که شرکت گیله رخت پوشان، با مشارکت ۱۲ نفر از دانش آموختگان طراحی لباس برگزار شده که براساس چادر شب طراحی کردند، از طرح هایی که به دست ما رسید انتخاب کردیم و بعد از حدود پنج ماه این نمایشگاه برگزار شده که مردم بتوانند عینیت پارچه دستباف را در لباس روزمره ببینند.


  این طراح لباس مطرح استان ادامه داد: همه جای دنیا بین هنری که با دست عرضه می شود (صنایع دستی) و چیزی که با ماشین ساخته می شود تفاوت قائل هستند، بطور مثال خیلی از فرش ماشینی استفاده می شود، اما این چیزی از ارزش فرش دستباف کم نمی کند. من لحظه لحظه های حسم را می گذارم برای اینکه تار و پود یک پارچه را ببافم. این پارچه از بین رفتنی نیست. ممکن است گاهی به آن کم توجهی ‌شود یا مورد بی مهری قرار بگیرد اما از بین نمی رود. در نمایشگاهمان چند لباس خیلی قدیمی را که از چادر شب تهیه شده، من بعنوان مجموعه دار لباس محلی جمع کردم و به نمایش گذاشتم. همان لباس در گذشته در تن زنان و مردان ما بود. چرا ما ابا داریم از اینکه الان بعنوان مانتو یا روسری استفاده کنیم که بسیار هم زیباست. به نظر من یکی از دلایلی که مانع می شود از آن استفاده کنیم عدم شناخت است که متاسفانه چادرشب را بعنوان یک پارچه ای که قابلیت های بسیاری را دارد نمی شناسند و ما سعی کردیم کمک کنیم که این ‌ شناخت بیشتر شود و در لباس امروز مورد استفاده قرار گیرد.


  همتی در پایان از همکاری مسئولین خانه فرهنگ گیلان، حسنی رییس سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت، شاه محمدی معاون صنایع دستی و آذر پور معاونت سازمان گردشگری و میراث فرهنگی استان و هنرمندانی که آثارشان در این نمایشگاه به معرض نمایش قرار داده شده تشکر کرد.
  گفتنی است علاقه مندان می توانند تا تاریخ ۲۶ بهمن، از ساعت ۱۰-۱۳ و ۱۷-۲۰ از این نمایشگاه در خانه فرهنگ گیلان واقع در رشت، انتهای ساغریسازان، روبروی کوچه بلورچیان، بن بست سمیعی بازدید نمایند.

  برچسب ها :
  کانال تلگرام