شعاع مشرق

امروز : پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ مصادف است با 2019 , January 17 , Thursday - ساعت ۰۳:۵۱:۱۲

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ بهم, ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۲
 • شما اینجا هستید : اخبار اصلی > سلامت > محیط زیست
 • کد مطلب : 87866
 • احتمال انتقال آنفلونزای پرندگان به انسان در گیلان

  Print Friendly, PDF & Email
    

  ۱۶ استان درگیر خطر شیوع ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان هستند و ممانعت از شکار پرندگان وحشی، دفن بهداشتی تلفات، ممنوعیت ورود مردم به مناطق بحرانی و جمع آوری پرندگان از بازارهای محلی از راه های کنترل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان است.

  مدیرکل دامپزشکی گیلان: شکار پرندگان مهاجر و عرضه پرندگان زنده ممنوع است چرا که از راه‌های مهم انتقال بیماری محسوب می‌شوند.

  سهراب عاقبتی، در سومین جلسه استانی مقابله با آنفلونزای پرندگان در استانداری در مورد راه انتقال و سرایت بیماری در پرندگان و معرفی تحت تیپ جدید H5N6از ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و همچنین ردیابی به موقع بیماری مطالبی را بیان کرد.

  وی به اهمیت این سویه در بهداشت عمومی و احتمال انتقال به انسان اشاره کرد و افزود: شکار پرندگان مهاجر و عرضه پرندگان زنده ممنوع است چرا که از راه‌های مهم انتقال بیماری محسوب می‌شوند.

  مدیرکل دامپزشکی گیلان از فرمانداران استان خواست تا با تشکیل ستادهای مقابله با آنفلوانزای شهرستانی موارد مذکور را مورد پیگیری قرار دهند.

  دکتر عاقبتی همچنین ضمن تشکر از اقدامات به موقع اداره کل حفاظت محیط زیست درباره اطلاع رسانی و معدوم سازی تلفات در حیات وحش، ادامه روند پایشی و مراقبت فعال تالاب ها را خواستار شد و عنوان کرد: کلیه تجهیزات مورد نیاز جهت حفاظت انفرادی پرسنل محیط ‌بانی و لوازم مصرفی مورد استفاده در اختیار حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

  وی همچنین استقرار نیروهای دامپزشکی با همکاری نیروهای انتظامی در مبادی ورودی استان را به منظور ضدعفونی خودروهای حمل فرآورده های خام دامی ضروری دانست.

  نادر عبدالله‌پور مدیرکل سیاسی امنیتی استانداری گیلان ضمن درخواست از دانشگاه علوم پزشکی جهت افزایش اطلاع رسانی و آموزش مردم در زمینه آنفلونزای فوق حاد پرندگان، افزود: در صددیم با ایجاد ایستگاه های ضدعفونی در مبادی ورودی استان در مناطق لوشان، رودسر و آستارا، همکاری اعضای پایگاه های مقاومت بسیج محلات، مانع شیوع این بیماری دراستان شویم.

  قربانعلی محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان نیز همکاری همه دستگاه های اجرایی را، راه حل برون رفت از این مشکل دانست و گفت: باید در اسرع وقت با ساخت حوضچه های ضد عفونی در حاشیه تالاب های امیر کلایه، بوجاق و انزلی از شیوع این بیماری جلوگیری کنیم.

  منبع: ایسنا

   

  برچسب ها :
  کانال تلگرام