شما اینجا هستید
اخبار اصلی » صادرات هر ماه را با ماه قبل مقایسه می‌کنند تا ضعف ها مشخص نشود

معاون کل اسبق سازمان توسعه تجارت گفت: با توجه به کسری تجاری امسال، وضعیت صادرات کشور اصلا خوب نیست و نمی‌شود، صرفا با ارائه آمار وضعیت را خوب نشان بدهیم.

فتح اله کرمانشاهی معاون کل اسبق سازمان توسعه تجارت با انتقاد از عدم شفافیت در آمار‌های اعلامی تجارت خارجی گفت: با توجه به کسری تجاری امسال، وضعیت صادرات کشور خوب نیست و نمی شود صرفا با ارائه آمار وضعیت را خوب نشان بدهیم برای مثال آمار ده ماهه تجارت خارجی نشان می‌دهد که ارزش صادرات غیر نفتی حدود ۳۵ میلیارد دلار و ارزش واردات حدود ۴۲ میلیارد دلار است و حدود هفت میلیارد دلار کسری تجاری به نفع واردات وجود دارد که پیش بینی می شود این شکاف میان ارزش صادرات غیر نفتی و واردات تا پایان سال حفظ شود.
وی ادامه داد: در سال ۵۷ میزان صادرات غیر نفتی کشور نیم میلیارد دلار بوده است و به ترتیپ رقم صادرات غیر نفتی در سال ۶۷ حدود یک میلیارد دلار؛ در سال ۷۷، حدود ۳ میلیارد دلار و در سال ۸۰ به ۴/۲ میلیارد دلار رسیده است، رقم صادرات غیر نفتی از نیمه دهه هشتاد باروند صعودی خوبی همراه شد و از ۱۱ میلیارد دلار سال ۸۴ به ۴۱ میلیارد در سال ۹۲ رسید که نشان دهنده جهش خوبی در توسعه صادرات غیر نفتی به کشورهای جهان است.
فتح الله کرمانشاهی افزود: برخلاف اعلام مسئولین که اعلام می کنند ده ماهه نخست امسال بهترین صادرات غیر نفتی را داشتیم، سال ۹۳ با حدود ۴۹ میلیارد دلار بیشترین صادرات غیر نفتی را داشتیم و اگر رشدی که در برنامه پنج ساله پنجم در نظر گرفته شده بود ادامه می یافت باید رقم صادرات غیر نفتی کشور در سال ۹۶ به حدود هشتاد میلیارد دلار می رسید.
وی خاطر نشان کرد: رقم صادرات غیر نفتی را معمولا بصورت سالانه ویا مقایسه ماهیانه با مقایسه مدت مشابه اعلام می کنند، مثلا آمار ده ماهه نخست امسال را با ده ماهه سال پیش، اما اخیرا آمار هرماه را با ماه قبل همان سال مقایسه می کنند که وضعیت را به درستی نشان نمی دهد و گمراه کننده است، چرا که مثلا صادرات کشور ما در برخی ماه ها به دلایلی مثل تعطیلات بسیار کمتر از ماه های دیگر است.
معاون کل اسبق سازمان توسعه تجارت در بیان علت‌های وضعیت نامناسب صادرات گفت: وضعیت صادرات خوب نیست چون تولید که پشتوانه صادرات است وضعیت خوبی ندارد در حالی که دولت باید نحوه ارائه تسهیلات بانکی، مالیاتی، بیمه‌ای و…. را خصوصا برای صنایع کوچک و متوسط اصلاح و شرایطی فراهم کند تا قیمت تمام شده تولید کاهش و در مقایسه با محصولات مشابه خارجی قابل رقابت باشد.
وی اضافه کرد: با استفاده از واردات کالاهای وابسته به تولید مثل مواد اولیه، مواد واسطه‌ای، ماشین آلات، تکنولوژی با مساعدت به تولید کشور کمک کرد، این در حالی است که پنج قلم اول کالاهای وارداتی ده ماهه ابتدایی به کشور که شامل برنج، لوبیا سویا، ذرت، قطعات خودرو و قطعات منفصله خودرو می شود، همگی مصرفی هستند که نشان دهنده عدم راهبرد مناسب در این حوزه است.کرمانشاهی اظهار امیدواری کرد با تدوین راهبرد مناسب این مشکل در آینده حل شود.
منبع: نود اقتصادی

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی