شما اینجا هستید
اخبار اصلی » گزارش تصویری بیست و چهارمین جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا + خبر

بیست و چهارمین جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا با دستور: بررسی نامه اداره ارشاد اسلامی شهرستان رشت در خصوص انتخاب رشت به عنوان پایتخت کتاب ایران برگزار گردید.

ریئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی با اشاره به روز نیکوکاری حفظ و اشاعه این سنت حسنه و کمک به نیازمندان را وظیفه شرعی و انسانی همه افراد دانست و از حضور همیشه در صحنه شهروندان در این قبیل فعالیتهای اجتماعی تقدیر کرد.

عاقلمنش در ادامه با اشاره به روز درختکاری و هفته منابع طبیعی با ذکر فعالیتهای سازمان سیما و منظر شهرداری و برگزاری یادبود شهدای مدافع حرم و کشتی سانچی که در مجموعه محل یادمان شهدا واقع در مسکن مهر با حضور مسئولین و خانواده شهدا برگزار شد از اقدام این سازمان در کاشت نهال به نام شهروندان متقاضی تقدیر کرد.

عضو شورای شهر با تقدیر از جایگاه بانوان به مناسبت فرارسیدن روز زن با ذکر جانفشانی زنان از زمان مبعث پیامبر تا انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی در راه اسلام خواستار توجه ویژه به ایجاد فرصتهای برابر خدمت برای بانوان شد.

عاقل منش با بیان این موضوع که طرح پایتخت کتاب و سایر ایده هایی که در راستای ارتقای سطح کتابخوانی شهروندان است باید مورد حمایت همه نهادهای زیربط قرار گیرد. با اعلام تشکیل کمیته پیگیری طرح شهر پایتخت کتاب ایران خواستار مشارکت تشکل ها و سازمانهایی از قبیل صنف کتابخانه های شهر، شهرداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش برای رسیدن به این هدف شد.

شیرزاد در ادامه با ذکر این مطلب که موضوع کتاب و کتابخوانی شهروندان دغدغه مشترک مابین اداره ارشاد اسلامی و مجموعه شهرداری است بر لزوم حمایت همه مسئولین از این طرح تاکید کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا با اشاره به فعالیت اماکنی همچون کافه کتاب و اتوبوس های سیار کتاب در سایر استانها با نقد از عدم وجود بستر مناسب کتابخوانی در محلات کم برخوردار خواستار فعالیت اتوبوس های کتابخوانی در این قبیل محلات شد.

سخنگوی شورای پنجم با بیان این مورد که باید با استفاده از بودجه های استانی، حمایت مدیران شهری و بکارگیری همه ظرفیت ها پروژه های نیمه تمام حوزه کتاب و کتابخوانی به سرانجام برسد و در راستای توسعه فضاهای فرهنگی همچون ایجاد قرائت خانه ها گام برداریم خواستار نامگذاری یک میدان و یا بلوار به نام کتاب و ایجاد فضایی مانوس با موضوع کتاب در آن محل جهت یادآوری شهروندان به اهمیت و توجه به این موضوع شد.

زاهد با نقد این موضوع که باید دیدگاه صرفا مالی سایر نهادها نسبت شهرداری تغییر یابد خواستار ایفای نقش سایر سازمانها در مسائلی با این دامنه دربرگیری شد.

عضو کمیسیون فرهنگی با ذکر این مطلب که سازمانها و اداراتی همچون ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و صدا و سیما متولیان اصلی فرهنگسازی در حوزه کتابخوانی هستند از آمادگی کامل شهرواری برای انجام وظایف خود در این حوزه خبرداد.وی با ذکر مثالهای مختلف و اشاره به الگوهای موفق در این زمینه بکارگیری فن آوری های نوین، ارائه بسته های تشویقی و تخفیفی، حمایت از ناشرین و نویسندگان، تشریح اهمیت کتابخوانی برای شهروندان و فرهنگسازی از پایه در مدارس را اقدامات مؤثر در این حوزه دانست.

فرهام زاهد با اشاره به حاشیه های ایجاد شده در مورد جمع آوری میله های بی ار تی، اقدام لازم جهت حفظ جان، ایجاد امنیت و جلوگیری از ایجاد هزینه های اضافه از جیب شهروندان را هیچ گاه دیر ندانست و از این موارد به عنوان اهداف اصلی این اقدام نام برد.

عضو شورای پنجم با ذکر این مطلب که اجرای این پروژه بدون مصوبه شورای ترافیک استان و غیرقانونی بوده است نقدهای موجود در این باره را جهت دار و بر مبنای خصومت شخصی با افراد دانست و خواستار شفاف سازی در این حوزه شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی