شعاع مشرق

امروز : جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ مصادف است با 2018 , December 14 , Friday - ساعت ۱۷:۰۲:۲۵

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ اسف, ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۲
 • شما اینجا هستید : اخبار اصلی > کشاورزی
 • کد مطلب : 90750
 • مدیر گروه پژوهشی ابریشم دانشگاه گیلان مطرح کرد:

  رتبه پیله از رده سوم به هشتم تنزل پیدا کرده است

  Print Friendly, PDF & Email
    

  حسین حسینی مقدم عنوان کرد: تنها ۱۰ درصد نخ مورد نیاز، در داخل کشور تولید می‌شود که معادل ۱۵۰ تن نخ ابریشم است.

  حسین حسینی مقدم گفت: از نظر گردش مالی محصولات زراعی و باغی رتبه تولید پیله از رده سوم به هشتم تنزل پیدا کرده است و بازگشت به جایگاه سوم یعنی بعد از برنج و چای نیازمند فعال شدن جوانان برای تولید بیشتر است.

  حسین حسینی مقدم با اشاره به اینکه نیاز به ابریشم کاهش پیدا نکرده است، گفت: همچنان حدود هزار تن نخ ابریشم نیاز صنعت فرش و نساجی ایران است.

  وی با اشاره به تولید ۱۵۰ تن نخ ابریشم در اخل کشور اضافه کرد: تنها ۱۰ درصد نخ مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود، ولی قیمت آن خوشبختانه قابل رقابت با نخ وارداتی است.

  حسینی مقدم ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت دلار در ایران و به تبع آن افزایش قیمت پیله و نخ وارداتی، تولید پیله و نخ در داخل کشور در حال حاضر یکی از بهترین دوران های خود در دهه های اخیر را داشته و تولید این دو محصول به خوبی توسط بازار خریداری می‌شود.

  مدیر گروه پژوهشی ابریشم دانشگاه گیلان تصریح کرد: در گذشته ما حدود ۸۰۰ تن نخ تولید می‌کردیم که قیمت آن قابل رقابت با نخ وارداتی نبود و در نتیجه به دلیل عدم فروش در انبارها می‌ماند.

  وی در خصوص وضعیت جایگاه اقتصادی تولید پیله در استان گیلان خاطرنشان کرد: از نظر گردش مالی محصولات زراعی و باغی رتبه تولید پیله از رده سوم به هشتم تنزل پیدا کرده است و بازگشت به جایگاه سوم یعنی بعد از برنج و چای نیازمند فعال شدن جوانان برای تولید بیشتر است.

  حسینی مقدم تاکید کرد: برای افزایش تولید پیله و ابریشم در استان گیلان لازم است هم مردم و هم دست اندرکاران همت مضاعفی انجام دهند.

  وی افزود: هم‌اکنون قیمت نخ ابریشم افزایش چشمگیری پیدا کرده است و در نتیجه سال آینده پیش بینی می شود که پیله در بازار نسبت به قیمت خرید تضمینی با قیمت بسیار بیشتری خریداری شود و توصیه می شود که تمام کشاورزانی که دارای درخت توت هستند نسبت به خرید تخم نوغان اقدام کنند.

  مدیر گروه پژوهشی ابریشم دانشگاه گیلان در خصوص اینکه آیا امکان افزایش تولید و گردش مالی به چند برابر تولید فعلی امکان پذیر است گفت: تحقق این هدف مستلزم برنامه ریزی برای مواردی شامل شناسایی روستائیان علاقه مند و آموزش آنها، عرضه درخت توت اصلاح شده و نظارت بر کاشت تا برداشت آن و عرضه تخم نوغان مرغوب است.

  وی تصریح کرد: طراحی نظام بهره برداری بهینه به منظور کاهش هزینه‌ای تمام شده مثلاً با استفاده از ظرفیت های مزارع پرند و پرنیان و شعبات مختلف کرم ابریشم لاروهای سن دوم و یا سوم به نوغانداران عرضه شود که دوران کرم جوان (ریزه داری) نیز باید به خوبی مدیریت شود.

  منبع: ایسنا

  برچسب ها :
  کانال تلگرام