شعاع مشرق

امروز : شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ مصادف است با 2018 , December 15 , Saturday - ساعت ۱۹:۴۸:۳۳

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ اسف, ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۷
 • شما اینجا هستید : اخبار اصلی > کشاورزی
 • کد مطلب : 91088
 • نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:

  وزارتخانه‌های بهداشت و جهادکشاورزی بر واردات محصولات تراریخته نظارت کنند

  Print Friendly, PDF & Email
    

  نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:‌ خودکفایی در تولید انواع محصولات کشاورزی باید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.

  محمدحسین قربانی با تاکید بر لزوم توجه به پدافند غیرعامل در کشور گفت:‌ وزارتخانه‌های بهداشت و جهادکشاورزی موظف به اعمال نظارت بر ورود محصولات تراریخته به کشور هستند.
  محمدحسین قربانی اظهار داشت:‌ با توجه به دغدغه‌های کارشناسان پدافند غیرعامل و نمایندگان مجلس، دولت موظف به ‌کنتر‌ل و نظارت دقیق بر واردات محصولات تراریخته به کشور توسط دو وزارتخانه بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی شده است.

  نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد:‌ از جمله نگرانی‌های چند ساله اخیر دلسوزان و کارشناسان و تاکید بر اجرای پدافند غیرعامل، در مورد ورود انواع محصولات تراریخته به کشور ‌به‌ویژه در حوزه‌های سلامت محور و تولیدات گیاهی است.

  قربانی با اشاره به دامنه ورود این محصولات به داخل کشور افزود:‌ هم اکنون آنچه که به عنوان محصولات تراریخته وارد کشور می‌شود تحت عنوان دو محصول به نام‌های سویا و ذرت است که البته هنوز آن طور که باید وارد چرخه مصرفی و سبد غذایی مردم نشده‌اند.

  نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: هم اکنون بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته دنیا واردات محصولات تراریخته را به داخل مرزهای خود ممنوع اعلام کرده‌اند هرچند در کشور ما هنوز آماری که مبنی بر آسیب ژنتیکی این محصولات باشد ارائه نشده است.

  وی از تصمیمات مجلس در حوزه واردات این محصولات خبر داد و عنوان کرد:‌ با توجه به دغدغه‌هایی که کارشناسان پدافند غیرعامل و نمایندگان مجلس در این مورد داشتند دولت موظف به کنترل و نظارت دقیق بر واردات محصولات تراریخته به کشور توسط دو وزارتخانه تابعه خود شد.

  نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد‌: دو وزارتخانه بهداشت و درمان و وزارت جهاد کشاورزی از سوی دولت مأمور شدند تا نسبت به نحوه ورود،‌ میزان ورود و نوع محصولات وارد شده تراریخته به داخل کشور نظارت‌های دقیق و مستمری اعمال کنند.

  نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلا‌می گفت: بسیاری از آفت‌های محصول استراتژیک برنج،‌ مانند آفت کرم ساقه‌خوار که خسارات زیادی را نیز به آن وارد کرده است در نتیجه ورود و مصرف محصولات تراریخته در قالب انواع کودها و سموم شیمیایی است.

  قربانی با اشاره به لزوم توجه جدی وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه اظهار داشت:‌ وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان متولی امر باید نسبت به ایمن نگهداشتن و جلوگیری از وارد آمدن آسیب به زیرساخت‌های کشاورزی کشور در پی مصرف انواع سموم و کودهای شیمیایی وارداتی اقدام کند.

  نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی بیان داشت:‌ خودکفایی در تولید انواع محصولات کشاورزی باید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد که رسیدن به این هدف تنها در راستای برنامه‌ریزی و توجه به توسعه و پیشرفت زیرساخت‌های مورد نیاز میسر می‌شود.

  وی ‌ با تاکید بر الصاق برچسب‌های استاندارد بر روی محصولات وارداتی عنوان کرد:‌ امروزه در کشور ارائه و عرضه هر نوع محصول وارداتی در حوزه‌های غذایی،‌ بهداشتی آرایشی،‌ خوراکی و حتی محصولات صنعتی تنها در صورت نصب برچسب استاندارد‌ و شناسنامه محصول انجام می‌گیرد.

  نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود:‌ یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های رعایت حقوق مصرف کننده،‌ لزوم آگاهی بخشی به وی توسط نصب برچسب‌ شناسایی محصول است بنابراین در صورت ورود محصولات تراریخته به کشور باید حقوق مصرف کننده رعایت شود.

  منبع: تسنیم

  برچسب ها :
  کانال تلگرام