شعاع مشرق

امروز : پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ مصادف است با 2019 , March 21 , Thursday - ساعت ۰۱:۰۴:۴۷

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ فرو, ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۷
 • شما اینجا هستید : اخبار اصلی
 • کد مطلب : 93872
 • افزایش ۴۰۰۰ تنی ظرفیت پرورش ماهی در استان گیلان

  Print Friendly, PDF & Email
    

  اسحاق شعبانی بیان کرد: تاکنون در حدود ۱۰۶ نفر متقاضی ایجاد طر‌ح‌های پرورش ماهی در قفس هستند که پس از بررسی‌های انجام شده توسط اداره کل شیلات گیلان ۸۲ نفر واجد شرایط شناخته شدند.

  مدیرکل شیلات استان گیلان با اشاره به فعالیت ۵ شرکت آبزی‌پروری در گیلان گفت:‌ ظرفیت پرورش ماهی در قفس گیلان تا پایان خرداد ماه امسال به حدود ۴ هزار تن می‌رسد.
  اسحاق شعبانی اظهار داشت:‌ در حال حاضر ۵ شرکت فعال آبزی‌پروری در استان گیلان فعالیت می‌کنند و انتظار می‌رود تا پایان خرداد امسال و با بهره‌برداری از طرح‌های جدید ظرفیت پرورش ماهی در قفس استان به حدود ۴ هزار تن برسد.

  مدیرکل شیلات استان گیلان به دو عامل محدودکننده جهت راه‌اندازی طرح‌های آبزی‌پروری اشاره کرد و افزود:‌ بحران آب به عنوان یک معضل ملی در سراسر کشور و نبود زمین‌ کافی و مناسب در گیلان به عنوان یک مانع در سطح استانی از جمله این محدودکننده‌ها است.

  وی به اتخاذ سیاست‌های راهبردی توسط سازمان شیلات کشور و دور زدن این محدودکننده‌ها خبر داد و عنوان کرد:‌ تغییر شیوه‌های معمول در صنعت آبزی‌پروری و ایجاد پروژه‌ها در آب شور دریا یکی از مهم‌ترین اقدامات ابتکاری است که در جهت مقابله با موانع موجود انجام می‌شود.

  شعبانی به سیاست‌های کلی سازمان شیلات اشاره کرد و ابراز داشت:‌ پرورش ماهی در قفس،‌ پرورش ماهی خاویاری در ساحل و پرورش میگو در استان‌هایی نظیر گلستان از جمله برنامه‌های نوینی است که در راستای ارتقاء میانگین مصرف ماهی در کشور به اجرا در آمده است.

  مدیرکل شیلات استان گیلان میانگین مصرف ماهی کشور تا پایان سال ۹۵ را ۱۰ کیلو و ۶۰۰ گرم عنوان کرد و بیان داشت:‌ سرانه مصرف ماهی در گیلان حدود ۱۶ کیلوگرم و سرانه صید ماهی ۲۶ کیلوگرم است که مابقی آن نیز توسط آبزی‌پروران و یا مسافران از استان خارج می‌شود.

  شعبانی سرانه مصرف ماهی در دنیا را به طور میانگین ۲۱ کیلوگرم در سال اعلام کرد و اظهار داشت:‌ سرانه مصرف به عنوان یک شاخص توسعه یافتگی در دنیا محسوب می‌شود بنابراین برای ارتقای این شاخص‌ها در کشور باید به سراغ ایده‌های نو و خلاقانه همچون پرورش ماهی در قفس رفت.

  وی تعداد کل افرادی که در گیلان متقاضی ایجاد طر‌ح‌های پرورش ماهی در قفس هستند را برشمرد و گفت:‌ تاکنون در حدود ۱۰۶ نفر متقاضی ایجاد و انجام سرمایه‌گذاری در این طر‌ح‌ها شدند که پس از بررسی‌های انجام شده توسط اداره کل شیلات گیلان ۸۲ نفر واجد شرایط شناخته شدند.

  مدیرکل شیلات استان گیلان از اخذ موافقت‌ اصولی ۲۷ طرح پرورش ماهی در قفس خبر داد و تصریح کرد:‌ در حال حاضر ۱۷ طرح موفق به کسب تأییدیه‌های لازم و اخذ پروانه تأسیس شدند و ۵ طرح بزرگ نیز با ظرفیت‌های مختلف کار خود را جهت پرورش ماهی در قفس آغاز کرده‌اند.

  شعبانی به ۵ پروژه بزرگی که هم‌اکنون فعالیت خود را آغاز و یا به‌زودی طرح‌ خود را راه‌اندازی خواهند کرد اشاره کرد و گفت:‌ این طرح‌های بزرگ با ظرفیت‌های مختلف در مناطق نظیر انبارسر کیاشهر،‌ جفرود انزلی،‌ کیاشهر و تالش راه‌اندازی شده‌اند و یا به‌زودی فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

  مدیرکل شیلات استان گیلان در مورد ویژگی‌ و ظرفیت‌های این طر‌ح‌ها خاطرنشان کرد:‌ پروژه پرورش ماهی در قفس منطقه انبارسر کیاشهر با ظرفیت اسمی ۲ هزار تن موفق به کسب پروانه‌ تأسیس شد و توانست در فاز نخست ۸ حلقه قفس به ظرفیت ۵۰۰ تن را راه‌اندازی کند.

  وی به طرح‌هایی که در شهرستان بندرانزلی ایجاد شده‌اند نیز اشاره کرد و اظهار داشت:‌ پروژه ۵۰۰ تنی با ۴ حلقه قفس، طرح هزار تنی بنیاد شهید گیلان،‌ طرح ۶۰ تنی طالب آباد سپاه و ‌ایجاد ۲ حلقه قفس ۱۰۰ تنی در منطقه غرب انزلی از جمله این پروژه‌ها است.

  ‌شعبانی با اشاره به مشارکت شرکت تندباد خزر در منطقه کیاشهر جهت ایجاد طرح‌ پرورش ماهی در قفس ابراز داشت‌:‌ مجوز این شرکت خصوصی با ظرفیت ۳ هزار تن بوده است که علاوه بر ایجاد قفس‌های ۲۵۰ تنی آمادگی خود جهت ایجاد فاز بعدی با ظرفیت ۵۰۰ تن را اعلام کرده است.

  مدیرکل شیلات استان گیلان طرح‌های پرورش ماهی در قفس شهرستان تالش را نیز برشمرد و افزود: پروژه هزار تنی‌ شرکت الماس خزر تالش و ‌طرح ۵۰۰ تنی منطقه لیسار از جمله مواردی است که به زودی نسبت به اجرایی شدن و استقرار تجهیزات آن‌ها در دریا اقدام می‌شود.

  منبع: تسنیم

  برچسب ها :
  کانال تلگرام